„Až 45% žen má vlastní porodní zkušenost, která se dá zařadit do kategorie poporodní trauma,“ říká v rozhovoru ředitelka Asociace pro porodní domy a centra Lenka Laubrová Žírovnická

V dnešní CZECHárně se přesouváme do světa porodů a porodnické péče s Lenkou Labrouvou Žírovnickou, ředitelkou Asociace pro porodní domy a centra. Rozhovor osvětluje, proč v Česku stále chybí porodní domy, a zkoumá, proč je vnímání porodů často omezeno pouze na medicínský aspekt. Lenka nám přibližuje historický vývoj porodnictví a jeho současnou podobu.



Enzymy mořských živočichů by mohly nahradit žárovky

Přispět k inovativnímu a udržitelnému způsobu osvětlení, který by nahradil i elektrické žárovky, by mohl v budoucnu unikátní objev brněnských vědců. Výsledky své studie založené na vnitřních mechanismech bioluminiscenčního mořského korálu zveřejnili v odborném časopise Nature Catalysis. Informuje o tom server Radio Prague International.


Vědci objevili unikátního parazita. Jeho budoucnost by mohla být v genovém inženýrství

Tým českých vědců tvrdí, že objevil parazita s unikátní chaotickou strukturou genů nečitelnou pro viry. Jejich výzkum byl publikován v časopise Nature. Upozorňuje na to server Radio Prague International. Tým věří, že by jeho zjištění mohlo v budoucnu pomoci i při léčbě lidských nemocí.


Astronomy zaujaly záhadné opakující se rádiové signály z hlubokého vesmíru

Odborníci si už dlouhá léta lámou hlavu nad tím, co způsobuje tajemné záblesky z vesmíru. Tento nový objev by mohl přispět k rozluštění záhady.


Nedopalky by životnímu prostředí mohly i pomáhat, místo aby jen škodily

Cigaretové nedopalky jsou jedním z nejhorších druhů pouličního odpadu vůbec. Tým vědců z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ale tvrdí, že by mohly být užitečné. Vyvinuli totiž unikátní metodu, která podle nich dokáže pomocí cigaretových nedopalků zachytit hormony v odpadních vodách. Informuje o tom server Radio Prague International.


Smart textilie pro vyšší bezpečnost účastníků silničního provozu

Koloběžkáři, inlinsté, cyklisté… na silnicích jich přibývá a přibývá i nehod těchto účastníků silničního provozu, protože nejsou na silnici vždy dobře vidět. Katedra oděvnictví s VÚB a.s. vyvinuly prototypy oděvů a doplňků s fotoluminiscenčními a retroreflexními vlastnostmi, které výrazně zvyšují viditelnost v provozu.


Revoluce v ochraně proti ohni: čeští vědci vyvinuli nehořlavý grafenový aerogel

Uhlíkový materiál odolávající plamenům s teplotou až 1500 °C se podařilo vytvořit multioborovému týmu fyziků a chemiků z Fyzikálního ústavu AV ČR. Na odstínění takto vysoké teploty přitom stačí pouhý milimetr materiálu. Nový porézní grafenový aerogel dočasně odolá různým typům vysokoteplotních plamenů, včetně velmi reaktivního vodíkového.


Přeživším holocaustu a jejich potomkům pomáhají najít rodinu testy DNA

DNA Reunion Project chce pomoci přeživším holocaustu i jejich potomkům najít příbuzné. Díky genealogům už objevil své kořeny Jackie Young, který osiřel jako nemluvně. Po odpovědích na otázky pátral celý život. Píše o tom server Devdiscourse.


Vědci tvrdí, že mohou vymazat vzpomínky na nevěru vašeho partnera

Je to už dvacet let, co snímek Věčný svit neposkvrněné mysli uchvátil milovníky filmů. Nyní se zdá, že technologie mazání paměti, kterou film popisuje, je možná o něco více skutečná.


Kyberprostor je pro adolescenty rizikový a ovlivňuje systém jejich hodnot, ukazuje výzkum olomouckých psychologů

Vůbec poprvé se na území České a Slovenské republiky věnovali psychologové tomu, jaký vliv má na adolescenty ve věku 11–19 let internet a s ním spojené sociální sítě. Z výzkumu odborníků z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (FF UP) vyplynulo, že se u uvedené skupiny mladých lidí, využívajících internet víc než dvě hodiny denně, snižují autonomní, spirituální i společenské hodnoty.


Češi žijí déle než Slováci. Mají také vyšší důchody

Češi a Slováci se před třiceti lety rozdělili. Země se vydaly poněkud odlišnou společenskou a ekonomickou cestou. V obou se zvyšuje průměrná délka života – ta i starobní důchody jsou však v Česku vyšší než na sousedním Slovensku. Vyplývá to z údajů statistiků a sociálních správ obou zemí. Informuje o tom server Expats.cz.


Výskyt rakoviny u mladých lidí v posledních letech roste

I když bychom možná čekali, že s rozvojem vědy bude ubývat nemocí, jako je rakovina, opak je pravdou. Z rakoviny se stává civilizační choroba.


Liberečtí vědci představili revoluční materiál. Poslouží pro šperky i stěny

Vědci z Technické univerzity v Liberci vyvinuli nový materiál, který by mohl najít mnohostranné využití v interiérovém designu a různých uměleckých oborech – například při tvorbě parfémovaných šperků. Nový sklo-keramický materiál nazvali Porézní skleněná plastelína. Informuje o tom Czech Radio.


Od štědrovečerního stolu k redukci vrásek. Zlínští vědci získávají kolagen z odpadu při přípravě kapra

Kapr je tradičním vánočním pokrmem už po staletí. Ale teprve nyní vědci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně objevili další možnosti jeho využití – k vyhlazení vrásek a výrobě želatinových medvídků. Informuje o tom Radio Prague International.


Podle nového výzkumu kouření e-cigaret ničí srdce

Vzpomínáte, jak výrobci e-cigaret tvrdili, že jsou mnohem méně škodlivé než klasické cigarety? Ukázalo se, že podcenili dopady, které mohou mít na naše srdce.


Nastal čas na genomické úpravy rostlin. I kvůli potravinové bezpečnosti

Válka na Ukrajině a potřeba zajistit potravinovou soběstačnost by měly Evropskou komisi přimět k urychlení práce na nových genomických technikách. Serveru Euractiv to řekla europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Jde o vědecké metody měnící genetický materiál organismu. Ty by mohly zejména z rostlin udělat materiál, který by byl odolnější a disponoval by lepšími nutričními hodnotami.


NASA sestavila expertní tým pro lov UFO

NASA sestavila šestnáctičlenný tým odborníků, který bude zkoumat zprávy o setkáních s neidentifikovanými leteckými jevy, a zahájila devítiměsíční nezávislou studii.


Sedmdesát procent českých dětí tráví příliš mnoho času u obrazovek. Ohrožuje to jejich zdraví

Ačkoliv se Česko umístilo v první desítce zemí, které nabízejí dětem dostatek příležitostí k pohybovým aktivitám, sedmdesát procent z nich tráví příliš mnoho času před. Hůře jsou na tom chlapci. Vyplývá to z mezinárodního srovnání. S odkazem na ČTK to píše server Expats.cz


Pojmenuj exoplanetu! Celosvětová soutěž dá názvy 20 systémům

Studenti, učitelé, astronomové laici i vesmírní nadšenci. Nejen ti se můžou zapojit do dalšího ročníku soutěže NameExoWorlds (Pojmenuj exosvěty). Vyhlašuje ji Mezinárodní astronomická unie (IAU), letos hledá nejlepší jména pro planetární soustavy, které jsou od července 2022 v hledáčku kosmického dalekohledu Jamese Webba. Uzávěrka přihlášek je 11. prosince 2022.


Potvrzeno: kočky jsou ignoranti a jejich páníčci je nezajímají

Snažili jste se doteď nezájem vaší kočky omlouvat tím, že vám nerozumí? Omyl, smiřte se s tím, že ji prostě nezajímáte.


Ekologická výroba fotovoltaiky je díky českým vědcům na dosah

Tři pilotní linky, které pokrývají celý výrobní cyklus inovativních křemíkových solárních panelů, vzniknou do roku 2025 v Europě díky projektu PILATUS. Speciální technologie s kontakty na spodní straně umožní slunečním článkům přeměnu energie vyšší než 26 %. Při výrobě tohoto fotovoltaického „Ferrari“ chtějí odborníci zároveň minimalizovat jeho CO2 stopu. Na projektu bude pracovat také tým z...


Češky jsou na svých partnerech méně finančně závislé než Američanky

Podle průzkumu společnosti Ellevest jsou české ženy méně finančně závislé na svých partnerech než Američanky. Ty jsou ale zase ve srovnání s Češkami lépe zabezpečeny svými úsporami na důchod.


Vědci odhalili tvar a orientaci extrémně horké hmoty v okolí černé díry

Nedávná pozorování černé díry Cygnus X-1 o hvězdné hmotnosti odhalila nové podrobnosti o uspořádání extrémně horké hmoty v oblasti bezprostředně obklopující tuto černou díru. Zjištění zveřejnil časopis Science. Na výzkumu se podílejí i čeští vědci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.


Výdaje na výzkum a vývoj v Česku loni trhaly rekordy

Výdaje na výzkum a vývoj dosáhly v roce 2021 podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) rekordních 122 miliard korun. To znamená meziroční nárůst o 7,5 procenta a proti roku 2020 navýšení o 8,5 miliardy korun.


Robot, který by nahradil stavebního dělníka, je zatím nereálná představa

Co si veřejnost myslí o českém stavebnictví? I to bylo cílem průzkumu realizovaného Národním centrem Stavebnictví 4.0. Tisícovka respondentů odpověděla na otázky zaměřené na negativní jevy a největší problémy stavebnictví v ČR, povědomí o moderních trendech a inovacích ve stavebnictví, perspektivě studia oboru a osobní zkušenosti se stavbou či rekonstrukcí.


Strana 1 z 4