Vědci se radují z nálezu 150 milionů let starých zvratků

Pro někoho starý zvratek, pro jiného vědecký poklad. Vědci jsou nadšeni z nálezu prehistorických vyzvracených kostí obojživelníků.Vědci díky nové technologii vrátili zrak čtrnácti slepým lidem

V posledních letech dokázaly technologie zázračně pomoci nevidomým nebo slabozrakým lidem – zejména díky použití metody editace genu CRISPR k léčbě dědičné slepoty. Výzkumný tým z Linköping University a výzkumného ústavu LinkoCare Life Sciences ve Švédsku nyní přišel s novou technologií.


Vakcína proti chřipce může chránit před Alzheimerovou chorobou

Vědci tvrdí, že došli k překvapivému zjištění, podle kterého alespoň jedna vakcína očkování proti chřipce snižuje o 40 % pravděpodobnost, že u lidí starších 65 let bude diagnostikována Alzheimerova choroba, a to až 4 roky po očkování.


Krysy po sladké limonádě prokazatelně zhlouply. Varování i pro lidi?

V nové studii tým vědců zjistil, že pití nápojů, jako jsou cola a pepsi, způsobilo v mozku laboratorních krys značné poškození, které vyvolalo problémy s pamětí, kognitivní poruchy a buněčné potíže.


Vědci obnovili krevní oběh prasete hodinu po jeho smrti

Během několika minut po posledním úderu srdce začne kaskáda biochemických dějů, vyvolaných nedostatečným průtokem krve, kyslíku a živin, ničit buňky a orgány. Tým vědců z univerzity Yale ale zjistil, že k selhání nemusí dojít tak rychle. Pomocí nové technologie, která dodává do orgánů a tkání speciálně navrženou tekutinu chránící buňky, obnovili krevní oběh a další buněčné funkce u prasat, a to...


Nanorobot z DNA pomůže lépe pochopit rakovinu

Malý robot sestavený z DNA by měl umožnit bližší studium mechanických sil působících na okem neviditelné úrovni, které jsou klíčové pro řadu biologických a patologických procesů. Výzkum vědců z Centra strukturní biologie v Montpellier popisuje nová studie publikovaná v časopise Nature Communications.


Zombie pavouci! Vědci proměnili mrtvé pavouky v roboty

Tato zpráva vám může připadat jako z hororového filmu, jde ale o realitu. Američtí strojní inženýři dokázali proměnit mrtvé pavouky v roboty.


Vědcům se podařilo ovládnout mozek octomilky

Jsme o krok blíže k dálkovému ovládání lidských mozků? Podle odborné studie zveřejněné v časopise Nature Materials bychom to mohli dokázat. Tým výzkumníků z Rice University se úspěšně naboural do mozků mušek octomilek a pouhým kliknutím bezdrátového dálkového ovladače jim přikázal, aby provedly určitý pohyb.


Vědci v Jižní Koreji vyvíjí tetování pro sledování zdraví

Jihokorejci možná brzy budou moci nosit uvnitř vlastního těla zařízení v podobě tetování na míru, které je automaticky upozorní na potenciální zdravotní problémy. Jde o praktické využití nanotechnologií.


Umělá inteligence může přerozdělovat bohatství lépe než lidé

Jak by mělo lidstvo přerozdělovat bohatství, které tvoří? To je problém, který trápí filozofy, ekonomy i politology už dlouhá léta. Nová studie společnosti DeepMind naznačuje, že umělá inteligence může být schopna rozhodovat lépe než lidé.


Ekologicky šetrné hydrogely ze syrovátky pomohou v boji proti suchu

Jak pomoci udržet vodu v krajině, zvýšit retenční schopnosti půdy a snížit tak negativní dopady sucha na zemědělství? Na tuto problematiku se zaměřili výzkumníci z Centra polymerních systémů zlínské univerzity ve spolupráci s Výzkumným ústavem mlékárenským s.r.o., společností LACRUM Velké Meziříčí s.r.o. a Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy, v.v.i.


Ultracitlivé senzory na bázi grafenu: levnější a účinnější

Vědci z Akademie věd vyvinuli nový typ ultracitlivého senzoru, který dokáže změřit a identifikovat velmi malé množství molekul. Při jeho konstrukci použili grafen, což otevírá novou cestu pro vývoj vysoce účinných a biologicky šetrných biosenzorů. Výhodou nového typu senzoru je vysoká citlivost, nižší cena, možnost použití pro organické látky a přesnější odhalení nemocí.


Vědci zkoumají významnou souvislost mezi rovnováhou a délkou života

Nechceme vás děsit, ale pokud máte problém stát deset vteřin na jedné noze, podle nejnovější studie vám hrozí až dvojnásobně vyšší riziko úmrtí než jedincům, kteří nemají s rovnováhou problémy.


Pěstování rostlin ve tmě není fikcí

Jak můžeme vypěstovat více potravin s využitím menšího množství zdrojů? Vědci se touto otázkou zabývají již desítky let, ne-li staletí. Neustálý růst světové populace totiž vyžaduje, abychom hledali nové způsoby, jak vyrábět potraviny udržitelně a zároveň tak, aby byly cenově co nejdostupnější.


Stále více technologických firem nabízí svým zaměstnankyním pomoc při potratech

Byl to server Politico, který první přinesl zprávu o tom, že Nejvyšší soud USA pravděpodobně zruší rozsudek Roe v. Wade. Toto přelomové rozhodnutí z roku 1973 dalo lidem ústavní právo na interrupci a bylo právním precedentem po téměř pět desetiletí. Jeho zrušení, ke kterému došlo 25. 6. 2022, znamená, že rozhodování o interrupcích bude od nynějška v režii jednotlivých států.


Zelená džungle, kotviště vzducholodí i větrná elektrárna. Studentské návrhy využití Strahovského stadionu

D eset studentských týmů z pěti evropských škol architektury pracovalo na ideových vizích rozvoje pro území strahovského kopce. Workshop The Future of Strahov Hill se konal v dubnu na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Projekty mají nastartovat diskuzi nad zadáním plánované architektonické soutěže na budoucí podobu tohoto největšího stadionu na světě.


Houbovitý materiál dokáže absorbovat chemikálie ze vzduchu

Nový materiál, který dokáže odstraňovat škodlivé látky z ovzduší, vytvořili vědci na univerzitě v irském Limericku. Podle výzkumníků spotřebuje tato látka mnohem méně energie než současné materiály a dokáže absorbovat škodlivinu benzen přímo ze vzduchu.


I jeden alkoholický nápoj denně vám může zmenšit mozek

Nová studie naznačuje, že pití alkoholu pravděpodobně způsobuje změny ve struktuře našeho mozku – a to i v umírněném množství. Tým vědců z Pensylvánské univerzity a Wisconsinské univerzity v Madisonu zjistil, že i jediný drink denně je spojen se zmenšením velikosti mozku.


Výchova etických hackerů v Čechách: ČVUT uspořádalo Letní školu Kybersoutěže

Odhalte aktivity útočníka, najděte zranitelnost systému, případně zjistěte, co způsobuje škodlivý kód. I takto mohou vypadat úlohy, které těsně před koncem školního roku řeší třída účastníků Letní školy Kybersoutěže. Osmnáct studentů, mezi nimiž převládají středoškoláci, se v pondělí 20. června sešlo na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze na úvodním čtyřdenním soustředění.


Vědci navrhují upravit lidský genetický kód, aby se zabránilo infarktům

Metoda bude brzy testována na prvních pacientech a vědci věří, že v budoucnu nahradí dnešní často těžce dostupné léčebné postupy.


Vědci zkoumají, jak zlepšit lidskou paměť

I když se jedná o mírně upírské zjištění, zdá se, že míšní tekutina z mladých myší činí starší myši chytřejšími.


Mužské antikoncepční pilulky budou brzy realitou

V první fázi klinických zkoušek se ukázalo, že dvě experimentální mužské antikoncepční pilulky - DMAU a 11β-MNTDC - účinně snižují hladinu testosteronu, aniž by způsobovaly nepřijatelné vedlejší účinky.


Vědci chtějí zvrátit dopady pití alkoholu pomocí úpravy genů

Nová studie o alkoholu a jeho vlivu na náš mozek tvrdí, že lidé, kteří v dospívání pili nadmíru alkoholu, budou mít brzy možnost „resetovat svůj mozek do továrního nastavení“.


Přiblížit se k těžbě ve vesmíru: Češi modelují vodní gejzíry Saturnova měsíce

Fyzici a chemici Akademie věd ČR jsou součástí evropského týmu, který vyvíjí přístroje pro výzkum složení vesmírných těles. Na červnovém setkání v Berlíně společně pracovali na konstrukci přístroje pro analýzu iontů, které produkuje laboratorní aparatura napodobující vodní gejzíry Saturnova měsíce Enceladu, a domluvili se na spolupráci v dalších letech.


Co nás může vesmírná loď Voyager naučit o nesmrtelnosti?

Voyager 1 je nejvzdálenějším objektem vyrobeným člověkem od Země. Po průletu kolem Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu se nyní nachází téměř 24 miliard kilometrů od naší planety v mezihvězdném prostoru.


Strana 1 z 3