České drony se představují na EXPO 2021 v Dubaji

Celkem šest dronů reprezentujících různé robotické projekty si budou moci od 23. října do 14. listopadu 2021 prohlédnout návštěvníci světové výstavy EXPO 2020 v Dubaji v rámci rotační expozice s názvem Robot's 100th Birthday. Vzdušní roboti z Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v českém pavilonu mimo jiné připomenou sto let od momentu, kdy ve hře Karla Čapka R.U.R. poprvé zaznělo slovo „robot“.


Chytré město uprostřed pouště? Už brzy v Egyptě!

Egypt plánuje vybudovat nové chytré hlavní město, které se stane administrativním centrem země. Toto město by kromě jiného mělo přispět k řešení egyptského baby boomu.


Ostravská inovace - domácí monitoring zdraví dítěte už během těhotenství

Podobně jako fungují monitory dechu u miminek v postýlkách, v blízké budoucnosti budou moci maminky sledovat stav svého dítěte už během těhotenství. Na VŠB-TU v Ostravě vyvinuli domácí monitor nenarozených dětí.


Nový robot z ČVUT je vybaven lidskými smysly

ICub, první robot vybavený všemi smysly, doplnil stávající humanoidní roboty z ČVUT (FEL). Jeho vlastnosti, zejména elektronická kůže, otevírají na katedře kybernetiky FEL ČVUT nové možnosti poznávání lidského mozku s pomocí umělé inteligence.


Pot, krev a slzy astronautů budou na Marsu sloužit jako stavební materiál

Náklady na přesun jediné cihly ze Země na Mars dosahují podle odhadů expertů téměř dvou milionů dolarů. Export pozemského stavebního materiálu na jiné planety se tak jeví jako ekonomicky zcela neudržitelný. Vesmírným architektům je tak jasné, že při výstavbě měst na jiných planetách se bude pracovat výhradně s tím, co je na místě k dispozici.


Britové testují dopravu léků drony

Drony by mohly být použity k doručování chemoterapeutických léků onkologickým pacientům z britského Hampshire na ostrov Wight.


Auto se změní na letadlo za 80 vteřin a z Nitry do Bratislavy přeletí za 35 minut

Sci-fi sa stalo realitou, AirCar, létající auto slovenské společnosti Klein Vision přeletělo z Nitry do Bratislavy. Během necelých tří minut po přistání se díky jedinému tlačítku transformovalo na sportovní vůz a jeho vynálezce prof. Štefan Klein pokračoval po dálnici z letiště do centra Bratislavy.


Nátěrové solární barvy, které promění celý váš dům ve zdroj čisté energie

V současnosti lze některé druhy solárních barev aplikovat na střechy, stěny, dveře a okna. V blízké budoucnosti by však mohly být použity i na automobily a možná i na vozovky.


Těžba bitcoinu produkuje tuny odpadu

Těžba bitcoinů produkuje každoročně obrovské množství elektroodpadu srovnatelné s odpadem z IT zařízení země jako je Nizozemsko.


Vědci vyvinuli nový nanomateriál, který se nenamočí ani pod vodou

Díky objevení technologie vodotěsných materiálů se elektronice a řadě dalších předmětů značně rozšířilo pole působnosti. Vědci však dále neúnavně pracovali na tom, aby voděodolné materiály ještě vylepšili a udělali je nejen vodotěsnými, ale vodou zcela nedotknutelnými.


Robotický vysavač je cvičený k vyhýbání se exkrementům domácích zvířat

Nejnovější model robotického vysavače Roomba podle výrobce rozpoznává a vyhýbá se kabelům a „odpadu domácích mazlíčků“.


Kuba po protestech zpřísnila kontrolu nad internetem

Kubánská vláda zavedla nová nařízení o používání sociálních sítí a internetu, jejich cílem je podle kritiků potlačit nesouhlas s vládní politikou.


Český chatbot má zlato ze soutěže Amazonu

Konverzační robot (chatbot) Alquist, kterého vyvinul tým z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC), vyhrál soutěž Alexa Prize Social Bot Grand Challenge.


Programování pro každého? Codex převede jazykové příkazy do zdrojového kódu  

Minulý měsíc společnost OpenAI oznámila, že spouští bezplatnou beta verzi svého kódovacího nástroje jménem Codex. Tento systém dovede přijímat příkazy v jednoduché angličtině a na jejich základě vytvářet funkční kód.


Podle Jacka Dorseyho bitcoin spojí svět. Neřekl ale, jak

Už jsme si zvykli na to, že tweety technologických leaderů o bitcoinu poutají velkou pozornost. Tentokrát na toto téma tweetoval zakladatel Twitteru Jack Dorsey.


Fluorescenční záznamy z Brna - nečekané možnosti pro kriminalisty, potravináře i celníky

Vědci z Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně umí rozeznat podle fluorescenčního záznamu na první pohled stejné vzorky potravin či léčiv. Díky tomu poznají, zda například při výrobě džusu nedošlo ke změně technologického postupu, odhalí pančování vína nebo původ drog. Technologie je postavená na jednoduchém principu, kterému se říká spektrální charakteristika vzorku.


Vědci vytvořili robota, který splývá se svým okolím. Mění barvy jako chameleon

Ať už jde o neviditelný plášť Harryho Pottera nebo mizející Aston Martin Jamese Bonda ve filmu Dnes neumírej, umění stát se neviditelným je stále nedosaženým lidským snem.


Elon Musk je nadšený, jeho Starship je největší kosmickou lodí na světě

Starship vesmírné společnosti Elona Muska SpaceX se oficiálně stala největší raketou na světě. 6. srpna totiž SpaceX poprvé naskládala svoji kosmickou loď Starship na raketu Super Heavy.


Kolik váží černá díra? Opavští fyzikové to už umí spočítat

Tým pod vedením prof. Marka Abramowicze z Fyzikálního ústavu v Opavě přišel s nápadem, jak černé díry, které samy nejsou vidět, zvážit pomocí specifického záření uvolněného v jejich okolí. Díky tomu vědci určili hmotnost jedné z doposud nejtěžších pozorovaných černých děr ve vesmíru.


Google má konkurenta. Jmenuje se Brave Search a nebude vaše data prodávat třetím stranám

Populární prohlížeč blokující reklamy Brave používá více než 32 milionů lidí měsíčně. Jeho autoři nedávno nabídli veřejnosti i beta verzi svého vyhledávače zaměřeného na ochranu soukromí.


Tržby Huawei zaznamenaly největší pokles

Čínský technologický gigant Huawei přiznal v první polovině roku 2021 dosud největší pokles příjmů. Ty se snížily téměř o 30 %, v přepočtu na 35,5 miliard liber. Podle Číňanů za to mohou americké sankce a celosvětový nedostatek čipů.


Poručíme větru, dešti! Zachrání elektrické výboje z dronů Blízký východ před suchem?

Ve Spojených arabských emirátech dokáží drony pomocí elektrických impulzů vyvolat déšť. Tato metoda, spadající do kategorie umělého vyvolávání deště zvaného “cloud seeding”, by mohla zabránit tomu, aby se některé části Blízkého východu staly vlivem klimatických změn zcela neobyvatelnými.


Telegram umožní videohovorem propojit 1000 lidí

Nejnovější funkce Telegramu by byla ale ještě víc cool, kdyby firma udělala více pro ochranu svých uživatelů a civilizované společnosti.


Čeští vědci připravili kovovou vodu v pozemských podmínkách

Může se voda chovat jako kov? Díky obrovskému tlaku je to teoreticky možné v jádrech velkých planet, ale nelze to nasimulovat v pozemských podmínkách. Čeští vědci na to šli jinak.


Nové centrum VŠCHT se zaměří se na lithium a technologie pro cirkulární ekonomiku

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze otevřela nové výzkumné centrum CirkTech, které se bude zabývat výzkumem pokročilých mechanických a chemických procesů pro cirkulární ekonomiku. Prvním úkolem bude ověření vlastní patentované technologie na získávání nedostatkového kovu lithia.


Strana 1 z 21