Vědci tvrdí, že mohou vymazat vzpomínky na nevěru vašeho partnera
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Vědci tvrdí, že mohou vymazat vzpomínky na nevěru vašeho partnera

Je to už dvacet let, co snímek Věčný svit neposkvrněné mysli uchvátil milovníky filmů. Nyní se zdá, že technologie mazání paměti, kterou film popisuje, je možná o něco více skutečná.

10.01.23

Nový výzkum zveřejněný v Journal of Affective Disorders popisuje, jak vědci instruovali testované osoby, aby si vybavily traumatické vzpomínky na "romantickou zradu" pod vlivem beta-blokátoru propranololu, který se obvykle předepisuje na vysoký krevní tlak, migrény a úzkostné poruchy. Tentokrát však bylo cílem léku pomoci snížit dopad traumatu spojeného s bolestnými vzpomínkami na vztah.

Psychiatrický výzkumný pracovník McGillovy univerzity Alain Brunet sdělil serveru PsyPost, že tento přístup vyžaduje, aby si pacienti vybavovali bolestivé vzpomínky, které mají být vlivem léku otupeny. Podle výpovědí pacientů na jeho webových stránkách se zdá, že tato metoda pomáhá tlumit nejbolestivější aspekty traumatických vzpomínek, ačkoli přinejmenším jedna metaanalýza této praxe, známé jako rekonsolidační terapie, stále není přesvědčena o její účinnosti.

Brunet tvrdí, že chtěl zjistit, zda by bylo možné aplikovat se stejnými pozitivními účinky rekonsilidační terapii, kterou využívá pro léčbu pacientů s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD), na lidi, kteří zažili nevěru, či jinou zradu od svého partnera.

"Romantická zrada se zdála být zajímavým tématem ke studiu, protože zaprvé je velmi stresující a za druhé je to jeden z nejčastějších důvodů, proč lidé vyhledávají odbornou pomoc. A navíc, pro romanticky zrazené jedince, kteří se nechtějí vrátit ke svému partnerovi, je k dispozici jen velmi málo druhů pomoci."

Do Brunetovy studie bylo zařazeno 55 osob, které splňovaly kritéria DSM-5 (porucha přizpůsobení) na základě romantické zrady v minulosti, jako je nevěra v dlouhodobém monogamním vztahu. Účastníci studie byli instruováni, aby si nejprve zapsali své traumatické vzpomínky a poté si vzali propranolol. Následně nahlas předčítali své poznámky, přičemž si průběžně zaznamenávali případné stresové reakce, jako je pocení, třes nebo napětí.

Z 55 testovaných osob jich 48 dokončilo všech pět sezení s propranololem a 35 z nich v následném průzkumu uvedlo, že pociťovalo zlepšení svých příznaků nejméně čtyři měsíce po sezeních.

"Porucha přizpůsobení není žádná bezvýznamná porucha," řekl Brunet pro PsyPost a dále dodal, že se zdá, že jeho metodika funguje a pomáhá těm, kteří byli romanticky zrazeni, překonat trauma.

Tento druh vysoce experimentální terapie sice potřebuje další studie, nicméně jde o podnětnou myšlenku. Ve funkčnost terapie pravděpodobně doufá každý, kdo plakal při sledování filmu Věčný svit neposkvrněné mysli nebo prožil špatný rozchod.

 

ZDROJ

Související

Kyberprostor je pro adolescenty rizikový a ovlivňuje systém jejich hodnot, ukazuje výzkum olomouckých psychologů

Kyberprostoru a jeho souvislosti s hodnotovým systémem vybrané skupiny mladých lidí se psychologové z FF UP věnují od roku 2019. Výzkumu samého, v němž odborníci využili několik dotazníkových metod, se zúčastnilo přes 3 700 respondentů – studentů českých a slovenských středních škol, gymnázií,...


5 novodobých fobií způsobených technologiemi

Přestože žádná z níže uvedených zatím není součástí oficiálního Diagnostického a statistickému manuálu duševních poruch, někteří odborníci se snaží prosadit, aby se to změnilo. A o jaké strachy a fobie se tedy jedná? Nomofobie V roce 2008 byl ve Velké Británii proveden výzkum mezi 2163 uživateli...