Podle nového výzkumu kouření e-cigaret ničí srdce
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Podle nového výzkumu kouření e-cigaret ničí srdce

Vzpomínáte, jak výrobci e-cigaret tvrdili, že jsou mnohem méně škodlivé než klasické cigarety? Ukázalo se, že podcenili dopady, které mohou mít na naše srdce.

14.12.22

Dvě nové související studie zveřejněné v odborném časopise American Heart Association Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology informují o výzkumu, který se zabýval vlivem vapingu na cévy a zdraví srdce.

Obě studie, z nichž jedna byla provedena na lidech a druhá na potkanech, zjistily, že nepříznivé účinky na naše zdraví má zřejmě vdechování cizorodých látek, nikoliv konkrétních složek výparů z e-cigaret nebo cigaretového kouře.

"V tabákovém kouři byly identifikovány tisíce chemických látek, z nichž některé jsou přítomny i v aerosolech e-cigaret, a to buď jako původní složka, nebo jako produkt chemické reakce při zahřívání," uvedl v prohlášení AHA (American Hospital Association) Dr. Matthew L. Springer, výzkumník a profesor kardiologie z University of San Francisco, který obě studie vedl. "Snažili jsme se zjistit, která konkrétní složka kouře nebo výparů z e-cigaret může být zodpovědná za narušení schopnosti cév efektivně fungovat."

Ve studii na potkanech Springer a jeho tým vystavili potkany čtyřem typům tradičního cigaretového kouře a dvěma typům plynů a uhlíkových nanočástic spojených s e-cigaretami. K jejich překvapení "měly plyny a uhlíkové částice podobné poškozující účinky jako celý tabákový kouř, přestože představovaly zcela odlišné chemické a fyzikální složky kouře".

Jednoduše řečeno: přestože se e-cigarety i tradiční cigarety skládají ze zcela odlišných látek, ukázalo se, že cévy potkanů poškozují podobným způsobem.

Druhá studie provedená na 120 lidech, toto zjištění potvrzuje. Jak vaping, tak kouření zřejmě způsobují změny spojené s onemocněním srdce.

Jedním z největších přínosů této studie, jak poznamenal její vedoucí výzkumník v tiskové zprávě AHA, je pravděpodobně to, že ztíží práci při regulaci tabákových výrobků. Vezmeme-li tyto výsledky v úvahu z právního hlediska, naznačují, že škodlivý se zdá být samotné vdechování, a nikoliv pouze konkrétní složky v těchto výrobcích.

"Je důležité, aby si regulační orgány, lékaři i veřejnost uvědomili, že vaping není neškodný," řekl Springer. "Kouření a vaping mohou mít podobné škodlivé kardiovaskulární dopady, ale každý z nich způsobuje různé potenciálně škodlivé účinky, které ten druhý nemá."

AHA také trvala na tom, že používání obou výrobků zároveň může být pro zdraví nepřiměřeně škodlivé, takže střídání e-cigaret s klasickými cigaretami je to nejhorší, co můžeme pro naše zdraví udělat.

 

ZDROJ

Související

Sedmdesát procent českých dětí tráví příliš mnoho času u obrazovek. Ohrožuje to jejich zdraví

Průzkum mezi 57 zeměmi z šesti kontinentů, který ve své zprávě zveřejnila mezinárodní nezisková organizace Active Healthy Kids Global Alliance, představuje dosud největší mezinárodní srovnání svého druhu. Na vyhodnocování údajů v jednotlivých zemích se podílelo téměř 700 vědců. Ti zkoumali deset...


„Dvě třetiny kuřáků v sobě mají konflikt,“ Štěpán Michlíček, generální ředitel British American Tobacco ČR

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #24 Štěpán Michlíček Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Čím vším si za poslední dvě dekády prošel tabákový průmysl? Jaké jsou jeho největší výzvy? V oblasti tabákového průmyslu působím přes dvacet let. Největší změny...


Vědci v Jižní Koreji vyvíjí tetování pro sledování zdraví

Vědci z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) ve městě Daejeon jihozápadně od Soulu vyvinuli elektronický tetovací inkoust vyrobený z tekutého kovu a uhlíkových nanotrubiček, který funguje jako bioelektroda. Po připojení k zařízení pro elektrokardiogram (EKG) nebo jinému...