Astronomy zaujaly záhadné opakující se rádiové signály z hlubokého vesmíru
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Astronomy zaujaly záhadné opakující se rádiové signály z hlubokého vesmíru

Odborníci si už dlouhá léta lámou hlavu nad tím, co způsobuje tajemné záblesky z vesmíru. Tento nový objev by mohl přispět k rozluštění záhady.

12.02.23

Na webu Universe Today se objevila informace o tom, že tým astronomů objevil 25 rychlých rádiových záblesků (FRB), což jsou záhadné a extrémně silné pulsy rádiových vln, opakujících se ve složitých vzorcích.

Astronomové pozorovali opakující se záblesky v letech 2019 až 2021 radiovou observatoří CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment) v Britské Kolumbii v Kanadě.

Od okamžiku, kdy byl v roce 2007 detekován první FRB, se astronomové snaží přijít na kloub zdroji tohoto matoucího jevu. Dodnes se ale můžeme jen dohadovat, proč k nim dochází. Někteří odborníci tvrdí, že zdrojem mohou být pulsary, což jsou vysoce magneticky nabité neutronové hvězdy.

Nová data pravděpodobně v krátkodobém horizontu tuto záhadu jen prohloubí.

Aktivní záblesky

Ziggy Pleunis, postdoktorand na Torontské univerzitě a hlavní autor dosud nerecenzovaného článku, objevil pomocí algoritmu 25 nových opakujících se záblesků, zatímco s kolegy zkoumal dříve vytvořený souborný katalog FRB, který obsahoval více než 500 událostí detekovaných pomocí CHIME.

Z celkového počtu 1 000 dosud detekovaných FRB, se se jich opakuje pouze 29. Nová data by tedy mohla téměř zdvojnásobit počet známých opakujících se FRB.

„Když pečlivě spočítáme všechny naše rychlé rádiové záblesky a zdroje, které se opakují, zjistíme, že se opakuje jen asi 2,6 % všech námi objevených rychlých rádiových záblesků,“ řekl Pleunis v publikaci. „U mnoha nových zdrojů jsme detekovali pouze několik záblesků, což z nich činí zdroje poměrně neaktivní. Téměř stejně neaktivní jako zdroje, které jsme pozorovali pouze jednou.“

„Je možné, že všechny zdroje rychlých rádiových záblesků se časem opakují, ale řada zdrojů není příliš aktivní,“ dodal.

Mnohé z těchto opakujících se zdrojů se stále ukazují jako velmi obtížně klasifikovatelné, což je činí ještě nepolapitelnějšími.

Díky astronomům, kteří vytvářejí rychle se zvětšující soubor dat o těchto záblescích, a také s pomocí extrémně velkých radioteleskopů, které se aktuálně staví (např. Square Kilometer Array Observatory v Austrálii), bychom však mohli brzy konečně získat nějaké odpovědi.

 

ZDROJ

Související

Česko se po čtyřiceti letech pyšní astronautem. Aleš Svoboda je členem záložního týmu ESA

Vybranými členy hlavního týmu kosmonautů jsou dvě ženy a tři muži. Dalších jedenáct lidí je v záložním týmu. Výcvik začne příští rok. Aleš Svoboda získal bakalářský (v roce 2008) a magisterský (2011) titul na Univerzitě obrany v Brně. Jeho studium se zaměřovalo na vojenskou techniku. V roce 2010...


NASA sestavila expertní tým pro lov UFO

UFOlogie Na seznamu sestaveného týmu odborníků je například astronaut ve výslužbě Scott Kelly, který strávil 520 dní na oběžné dráze během čtyř samostatných misí, dále vědecký novinář, biologický oceánograf, ředitel společnosti zabývající se vesmírnými technologiemi a vedoucí pracovník Federálního...


Pojmenuj exoplanetu! Celosvětová soutěž dá názvy 20 systémům

Vesmírem putuje přes 5000 zatím objevených exoplanet. Většina si nese kódová označení, ale několik z nich je díky soutěži NameExoWorlds pojmenováno v různých světových jazycích. V roce 2019 takto získala názvy více než stovka planetárních systémů hvězda-planeta, každá země vybrala vítěze národního...