Porézní skleněnou plastelínu vytvořil tým výzkumníků z Katedry sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci. Ta má více než šedesát let zkušeností ve sklářském průmyslu. V čele projektu stál Vlastimil Hotař.
„Samotný materiál není těžké vyrobit. Tajemství spočívá ve smíchání jednotlivých složek ve správném pořadí a poměru. Zvláštností skleněné plastelíny je, že na rozdíl od podobných materiálů, jako je pěnové sklo, má otevřené póry, které jí dodávají výjimečné vlastnosti. Lze ji použít k výrobě parfémovaných šperků, pro filtry mikročástic nebo nosiče nanočástic,“ vysvětlil Hotař.
Sklo-keramická plastelína je lehká a průsvitná. Může absorbovat vlhkost nebo tekutiny. Dobře také pohlcuje zvuk, což z ní dělá ideální materiál pro stěny nebo příčky v interiéru. Může obsahovat luminiscenční částice pro speciální efekty. Lze ji snadno tvarovat a zpracovávat běžnými nástroji i použít jako materiál pro 3D tiskárny.
Očekává se, že tato látka přinese flexibilní a na míru šitá řešení v oblasti interiérového designu. Otevře obrovský potenciál při vytváření stěn, příček nebo uměleckých objektů libovolného tvaru a barvy, které by mohly být napuštěny parfémem nebo sloužit k uchovávání a pěstování rostlin.
Výzkumníci na univerzitě již podle Hotaře testují možné využití materiálu v hydroponii. „V laboratoři pěstujeme v látce sazenice rajčat. Při výrobě látky můžeme ovlivňovat velikost pórů a rostliny by mohly čerpat vodu a živiny přímo z ní. Chceme zjistit, jak dobře by se dala využít v hydroponických systémech,“ uvedl.
Plastelína se netoxická, nehořlavá, šetrná k životnímu prostředí a lze ji vyrábět z recyklovaných surovin. Výzkumníci stále testují další možná využití materiálu a hledají partnery, kteří by jej pomohli uvést na trh.