Liberečtí vědci představili revoluční materiál. Poslouží pro šperky i stěny
Věda a výzkum
Foto: se souhlasem TU Liberec

Liberečtí vědci představili revoluční materiál. Poslouží pro šperky i stěny

Vědci z Technické univerzity v Liberci vyvinuli nový materiál, který by mohl najít mnohostranné využití v interiérovém designu a různých uměleckých oborech – například při tvorbě parfémovaných šperků. Nový sklo-keramický materiál nazvali Porézní skleněná plastelína. Informuje o tom Czech Radio.

21.12.22

Porézní skleněnou plastelínu vytvořil tým výzkumníků z Katedry sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci. Ta má více než šedesát let zkušeností ve sklářském průmyslu. V čele projektu stál Vlastimil Hotař.

„Samotný materiál není těžké vyrobit. Tajemství spočívá ve smíchání jednotlivých složek ve správném pořadí a poměru. Zvláštností skleněné plastelíny je, že na rozdíl od podobných materiálů, jako je pěnové sklo, má otevřené póry, které jí dodávají výjimečné vlastnosti. Lze ji použít k výrobě parfémovaných šperků, pro filtry mikročástic nebo nosiče nanočástic,“ vysvětlil Hotař.

Sklo-keramická plastelína je lehká a průsvitná. Může absorbovat vlhkost nebo tekutiny. Dobře také pohlcuje zvuk, což z ní dělá ideální materiál pro stěny nebo příčky v interiéru. Může obsahovat luminiscenční částice pro speciální efekty. Lze ji snadno tvarovat a zpracovávat běžnými nástroji i použít jako materiál pro 3D tiskárny.

Očekává se, že tato látka přinese flexibilní a na míru šitá řešení v oblasti interiérového designu. Otevře obrovský potenciál při vytváření stěn, příček nebo uměleckých objektů libovolného tvaru a barvy, které by mohly být napuštěny parfémem nebo sloužit k uchovávání a pěstování rostlin.

Výzkumníci na univerzitě již podle Hotaře testují možné využití materiálu v hydroponii. „V laboratoři pěstujeme v látce sazenice rajčat. Při výrobě látky můžeme ovlivňovat velikost pórů a rostliny by mohly čerpat vodu a živiny přímo z ní. Chceme zjistit, jak dobře by se dala využít v hydroponických systémech,“ uvedl.

Plastelína se netoxická, nehořlavá, šetrná k životnímu prostředí a lze ji vyrábět z recyklovaných surovin. Výzkumníci stále testují další možná využití materiálu a hledají partnery, kteří by jej pomohli uvést na trh.

 

ZDROJ

Související

Enzymy mořských živočichů by mohly nahradit žárovky

Už před více než čtyřiceti lety vědci zjistili, že organismy žijící na dně oceánu jsou schopny produkovat světlo díky enzymu zvanému luciferáza. Až dosud však nebylo jasné, jak tento mechanismus funguje. S odpovědí nyní přišli vědci z Loschmidtových laboratoří, RECETOXu a Přírodovědecké fakulty...


Nedopalky by životnímu prostředí mohly i pomáhat, místo aby jen škodily

Cigaretové nedopalky lze najít téměř všude – na chodnících, v parcích, dokonce i v moři. Nejen že na ně není zrovna hezký pohled, ale také se obtížně uklízejí. Tým vědců z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ale nyní našel způsob, jak tento nenáviděný druh odpadu vykoupit. „Zjistili jsme, že...


Bill Gates podporuje australský start-up zaměřený na říhání krav

Spoluzakladatel společnosti Microsoft otevřeně hovořil o dopadu výroby masa na životní prostředí. Metan je totiž po oxidu uhličitém druhým nejčastějším skleníkovým plynem. Dobytek, jako jsou krávy a kozy a jeleni, produkují metan, když jejich žaludky rozkládají trávu při trávení. Při tomto...