Byznys na TikToku? Mladí svým idolům posílají tisíce korun

Každý uživatel TikToku si může koupit tzv. TikTok mince, které využije pro odměňování svého oblíbeného streamera během živého přenosu. Ten však získává jen 50 % hodnoty všech mincí. Vydělávat peníze tímto způsobem je tedy možné, ale v Čechách půjde spíše o přivýdělek, než o hlavní obživu streamera.Na sdílení energií mohou vydělat obce i jednotlivci. Brání nám pouze legislativa, říká Jagoš

O principech, výzvách i potenciálu komunitní energetiky jsme mluvili s odborníkem Tomášem Jagošem z Hnutí Duha.


Mladým inovátorům se otevírá příležitost změnit svět k lepšímu

– Poté, co digitální hnutí Moonshot Platform oznámilo a představilo svůj záměr najít a spojit mladé talentované inovátory, tzv. impact hackery a vytvořit tak globální síť zabývající se aktuálními problémy dneška, přechází do své aktivní nominační fáze. Počínaje srpnem mohou až do konce září zájemci, kteří cítí potenciál stát se součástí Moonshot Platform, přihlašovat své projekty. Ty následně...


Evropským digitálním leaderem jsou opět skandinávské státy. ČR podle dat Evropské komise stále zaostává za průměrem

Česká republika by si měla v rámci digitalizace a implementace 5G infrastruktury vzít příklad z Finska. Podle nedávno zveřejněného výročního Indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI) Evropské komise se totiž tato skandinávská republika tradičně umisťuje na předních příčkách žebříčku. Česká republika na tom oproti ní není nejlépe – za letošní rok získala z možných 100 bodů skóre 49,1 a...


V Dubaji byla otevřena největší vertikální farma světa

Klima na mnoha místech světa je čím dál teplejší a sušší, proto je velmi důležité hledat nové inovativní cesty, jak pěstovat potraviny. Jedno z řešení, která se dnes široce prosazují, představují vertikální farmy. Ty už vznikají všude od Nizozemska přes Pensylvánii až po Singapur, přičemž na tuto vlnu naskakují i velcí maloobchodníci jako Walmart.


Továrny v Jižní Koreji rychle nahrazují roboty za lidi

V lednu vstoupil v Jižní Koreji v platnost nový zákon o trestech za závažné nehody. Nový předpis stanovil, že pokud pracovníci při práci zemřou nebo utrpí vážné zranění, může soud generálnímu řediteli nebo vysoce postaveným manažerům dané firmy udělit pokutu, nebo je dokonce poslat do vězení.


Tabu v reklamě aneb kam směřují sociální sítě

V České republice používá sociální sítě více než 4,9 mil obyvatel, což je 56 % populace starší 16 let. Oproti roku 2020 se počet uživatelů zvýšil o cca 2,5 %. V porovnání s ostatními evropskými zeměmi se Česká republika drží na celoevropském průměru.


Ve Stockholmu budou využívány nejrychlejší elektrické trajekty na světě

Mohla by být zkušební doprava na ostrovy švédského hlavního města počátkem nového trendu, kdy se městská doprava snaží být zelenější?


Co je to vůbec omnichannel, a potřebujeme ho vůbec?

Pojem omnichannel je poměrně nový a málo zaběhnutý i pro e-commerce markeťáky. Tento výraz se hojně rozšířil především v posledních letech, kdy se stává stále častější součástí odborných publikací i přednášek.


Proč nejsou české reklamy vždy světové?

Asi bychom se měli ptát, proč není každý z nás hrdinou každý den. Dalo by se to analyzovat donekonečna. Ale velkou roli v tom hraje i klient. Málokterý dokáže být odvážnější a jít v tomto rybníčku dále od břehu, případně plavat až do moře.


Americký startup vyrábí vodku z emisí oxidu uhličitého

Startup Air Company nedávno představil nový futuristický nápoj, který vás opije a zároveň vám dodá dobrý pocit, že něco děláte pro životní prostředí – je to totiž vodka částečně vyrobená z emisí oxidu uhličitého.


Nový enzym požírající plasty může ulevit světu od miliard tun odpadu

Nový typ enzymu dokáže za pouhé hodiny až dny rozložit plasty, které jsou škodlivé pro životní prostředí a jejichž rozklad obvykle trvá staletí. Vyvinuli ho chemičtí inženýři a vědci z Texaské univerzity v Austinu.


Amazon bojuje proti falešným recenzím

Amazon podniká právní kroky proti čtyřem společnostem, které obvinil z úmyslného zahlcení jeho nákupní platformy falešnými recenzemi. Tři z firem měly pod sebou téměř 350 000 recenzentů.


Elon Musk prý bude kouřit trávu na schůzích správní rady Twitteru

Elon Musk je zaneprázdněný muž. Jako by jeho rozvrh nebyl nabitý už při řízení SpaceX a Tesly, Musk nedávno získal za pořádnou sumu 3 miliard dolarů téměř deset procent akcií Twitteru a stal se tak nejnovějším a největším akcionářem společnosti.


Americká pošta kupuje 50 000 nových rozvozových aut

Americká pošta uvedla, že zadala první objednávku obrovského nákupu za 2,98 miliardy dolarů. Dodáno má být 50 000 doručovacích vozidel nové generace od společnosti Oshkosh.


Krvavá pravda o laboratorně pěstovaném mase

Laboratorně vypěstované maso (proteinové kousky náhražkového masa) je často propagováno jako způsob, jak nakrmit svět, který touží po mase, bez krutosti, kterou představují velkochovy.


Ve Švédsku vyvinuli umělý neuron k ovládání pohybu

Současná zařízení a jejich obvody (například v počítačích) jsou sestrojeny na bázi silikonu a do biologických systémů je velmi složité je začlenit. Důvodem je jejich komplexnost, nízká biokompatibilita a energetická efektivita.


Blockchain kolem nás: Stručná historie blockchainu (2/2)

V minulém díle jsme si shrnuli události pojící se s technologii blockchainu od jejích úplných prvopočátků až do roku 2013, kdy bitcoin již několik let stabilně udržuje vzestupnou tendenci a svou hodnotu znásobil z jednoho centu na 22 dolarů za minci. Do hry ale měli vstoupit noví hráči, a to v podobě konkurenčních blockchainových projektů, ale i vládních činitelů a regulací kryptografického...


Stručná historie blockchainu (1/2)

Technologie blockchainu zaznamenala v posledních letech raketový růst nejen ve finančním sektoru (samozřejmě z velké části díky obrovské popularitě kryptoměn). ale i v mnoha dalších odvětvích jako zdravotnictví, kultura, právo nebo doprava. Co pro mnohé začalo v roce 2008 představením Bitcoinu jako první decentralizované měny, má kořeny už na konci sedmdesátých let 20. století.


Zuckerberg odhalil projekty umělé inteligence pro metaverzum

Zakladatel Facebooku, nyní fungujícího pod značkou meta, představil několik ambiciózních projektů umělé inteligence, v nichž popsal AI jako „klíč k odemknutí metaverza“.


BMW vyvinulo revoluční motor páté generace

Průmysl elektromobilů se snaží vyřešit problém se vzácnými kovy, jejichž etické získávání je stále obtížnější. Cílem je navrhnout jiné řešení, aniž by se u motorů snížila jejich účinnost.


USA chtějí dostat pod svou kontrolu výrobu čipů

Americké ministerstvo obchodu upozorňuje, že místní výrobci elektroniky zaznamenali kritický pokles zásob kvůli globálnímu nedostatku čipů. Obrovské továrny vyrábějící čipy mají na území USA stavět Intel a Samsung.


Vázne zásobování, nákladní lodě blokují přístavy a produkují mnoho emisí. Maersk nabízí řešení

Pandemie odhalila nejslabší články zásobovacího řetězce a způsobila, že nákladní lodě začaly nedobrovolně blokovat přístavy po celém světě. Zákazníci zažívají růst cen a zpoždění dodávek prakticky čehokoliv, což by na obecné úrovni šlo jistě zařadit do kategorie “problémy prvního světa”.


Příští starosta New Yorku chce být placen v bitcoinech

Eric Adams, nově zvolený starosta New Yorku, prohlásil, že by chtěl své první tři výplatní šeky v bitcoinech.


Telefonica nahradí část infrastruktury 5G sítí od Huaweie komponenty od Ericssonu

Španělská Telefonica koupila síťové vybavení pro 5G od švédského výrobce Ericsson. Nahrazuje tak některá zařízení čínského Huaweie.


Strana 1 z 2