Pokud jde o finanční nezávislost, české ženy jsou zajištěnější než Američanky. Z průzkumu vyplývá, že až 47 procent Američanek by se z vlastních úspor bez příjmu partnera dokázalo uživit pouze po dobu jednoho měsíce. Českých žen, které jsou na svém partnerovi srovnatelně závislé, je na tom stejně výrazně méně, a to 22,5 procenta.
Eva Hlavsová, spoluzakladatelka společnosti Fondee, pro kterou byl průzkum proveden, říká, že tím, že data ukazují relativní nezávislost českých žen ve srovnání s jejich americkými protějšky, stojí v kontrastu s vnímáním Ameriky jako liberálnější země pro ženy. „Ukazuje se, že to není tak úplně pravda, a že české ženy mají větší svobodu – pokud jde o finanční zabezpečení,“ poznamenává.
Američanky naopak předčí Češky v oblasti spoření na důchod. Třicet osm procent z nich uvedlo, že jsou se svým plánem spoření na důchod spokojeny, zatímco tento názor sdílí pouze patnáct procent dotazovaných Češek. Hlavsová ale upozorňuje, že obě čísla jsou nízká, což naznačuje, že ženy v obou zemích jednoduše nespoří dostatečně. Podle ní to také poukazuje na nedostatky v důchodovém spoření obecně.
Za těmito nedostatky stojí nedostatečné vzdělání i malé množství jednoduchých investičních možností v České republice. Nízká míra spoření na důchod u Čechů je na rozdíl od jiných evropských a západních zemí, jako je Rakousko nebo Francie, způsobena tím, že Češi mají výrazně méně prostředků na investování, vysvětluje Hlavsová.
Další zjištění z průzkumu naznačují, že české ženy, stejně jako ty americké, pravděpodobně zažívají při řešení finančních záležitostí stres. Inspiraci pro svá finanční rozhodnutí také čerpají z podobných zdrojů, jako jsou přátelé a partneři.
„Z výsledků průzkumu lze usuzovat, že ženy, které mají potřebné finanční rezervy a jsou méně závislé na svém partnerovi, si své finance o něco více chrání,“ říká Hlavsová.