Češky jsou na svých partnerech méně finančně závislé než Američanky
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Češky jsou na svých partnerech méně finančně závislé než Američanky

Podle průzkumu společnosti Ellevest jsou české ženy méně finančně závislé na svých partnerech než Američanky. Ty jsou ale zase ve srovnání s Češkami lépe zabezpečeny svými úsporami na důchod.

13.11.22

Pokud jde o finanční nezávislost, české ženy jsou zajištěnější než Američanky. Z průzkumu vyplývá, že až 47 procent Američanek by se z vlastních úspor bez příjmu partnera dokázalo uživit pouze po dobu jednoho měsíce. Českých žen, které jsou na svém partnerovi srovnatelně závislé, je na tom stejně výrazně méně, a to 22,5 procenta.

Eva Hlavsová, spoluzakladatelka společnosti Fondee, pro kterou byl průzkum proveden, říká, že tím, že data ukazují relativní nezávislost českých žen ve srovnání s jejich americkými protějšky, stojí v kontrastu s vnímáním Ameriky jako liberálnější země pro ženy. „Ukazuje se, že to není tak úplně pravda, a že české ženy mají větší svobodu – pokud jde o finanční zabezpečení,“ poznamenává.

Američanky naopak předčí Češky v oblasti spoření na důchod. Třicet osm procent z nich uvedlo, že jsou se svým plánem spoření na důchod spokojeny, zatímco tento názor sdílí pouze patnáct procent dotazovaných Češek. Hlavsová ale upozorňuje, že obě čísla jsou nízká, což naznačuje, že ženy v obou zemích jednoduše nespoří dostatečně. Podle ní to také poukazuje na nedostatky v důchodovém spoření obecně.

Za těmito nedostatky stojí nedostatečné vzdělání i malé množství jednoduchých investičních možností v České republice. Nízká míra spoření na důchod u Čechů je na rozdíl od jiných evropských a západních zemí, jako je Rakousko nebo Francie, způsobena tím, že Češi mají výrazně méně prostředků na investování, vysvětluje Hlavsová.

Další zjištění z průzkumu naznačují, že české ženy, stejně jako ty americké, pravděpodobně zažívají při řešení finančních záležitostí stres. Inspiraci pro svá finanční rozhodnutí také čerpají z podobných zdrojů, jako jsou přátelé a partneři.

„Z výsledků průzkumu lze usuzovat, že ženy, které mají potřebné finanční rezervy a jsou méně závislé na svém partnerovi, si své finance o něco více chrání,“ říká Hlavsová.

 

ZDROJ

Související

Ukrajinská migrace jako příležitost. Pro uprchlíky i pro nás

Současná ukrajinská migrace do České republiky v některých krajích pomalu začíná přerůstat připravené kapacity. Je přitom zřejmé, že uprchlická vlna ještě poroste. Pokud chce stát zabránit chaosu a tomu, že budou lidé bydlet pod mosty nebo v opuštěných budovách, měl by se nachystat na více než...


Virtuální měnu prý drží každý desátý český investor

Pozoruhodných zjištění výzkumu bylo více, ale nejpřekvapivějším zjištěním je velmi vysoké procento lidí, kteří drží část majetku v kryptoměnách. Celkově 10 % investorů se přihlásilo k držení virtuálních měn. Podle pohlaví jde o téměř 13 % mužů a 5,5 % žen. Tato čísla jsou nad očekávání vysoká....


CZECHárna Petra Beneše #2 Lukáš Tóth

Video ke zhlédnutí: PODCAST: 6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #2 - Lukáš Tóth Přepis rozhovoru: PB: Lukáši, my jsme se prvně potkali, pokud si pamatuju, před pěti, šesti lety. Ty jsi hledal investora do vašeho projektu, který se jmenoval City barometr, a mě to tenkrát velmi zaujalo. Tak možná,...