Sedmdesát procent českých dětí tráví příliš mnoho času u obrazovek. Ohrožuje to jejich zdraví
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Sedmdesát procent českých dětí tráví příliš mnoho času u obrazovek. Ohrožuje to jejich zdraví

Ačkoliv se Česko umístilo v první desítce zemí, které nabízejí dětem dostatek příležitostí k pohybovým aktivitám, sedmdesát procent z nich tráví příliš mnoho času před. Hůře jsou na tom chlapci. Vyplývá to z mezinárodního srovnání. S odkazem na ČTK to píše server Expats.cz

30.11.22

Průzkum mezi 57 zeměmi z šesti kontinentů, který ve své zprávě zveřejnila mezinárodní nezisková organizace Active Healthy Kids Global Alliance, představuje dosud největší mezinárodní srovnání svého druhu. Na vyhodnocování údajů v jednotlivých zemích se podílelo téměř 700 vědců. Ti zkoumali deset ukazatelů, které ovlivňují pohybovou aktivitu a životní styl dětí.

Zabývali se mimo jiné dopravou do školy, sedavým chováním, spánkovými návyky nebo rodinným a školním zázemím pro pohybovou aktivitu.

„České děti jsou pohybovým aktivitám vystaveny přiměřeně, ať už v rodině, ve škole nebo obecně ve svém okolí. Díky organizované pohybové aktivitě a sportu a aktivní školní docházce si Česká republika v mezinárodním srovnání vede relativně dobře,“ řekl ČTK koordinátor výzkumu Aleš Gába z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého, který analyzoval data z let 2018 a 2019.

Gába dále uvedl, že navzdory této skutečnosti téměř polovina dětí v Česku nedodržuje doporučení pro pohybovou aktivitu a že sedmdesát procent dětí a dospívajících tráví u obrazovek více času, než je doporučeno. „Nejhůře jsou na tom chlapci, u nichž čtyři z pěti tráví před obrazovkou více než dvě hodiny denně,“ dodal.

Ve srovnání s předchozí zprávou, která vyhodnocovala údaje z let 2013 až 2017, se počet fyzicky aktivních dětí snížil. Odborníci z poklesu do značné míry viní pandemii. Ve většině zemí, včetně České republiky, nicméně byla nyní vyhodnocována data z doby před vypuknutím covidové pandemie.

Čeští lékaři se shodují, že obrazovky jsou dnes jednou z největších hrozeb pro zdraví dětí, protože negativně ovlivňují dětský organismus – zejména jejich hmotnost a zrak. Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby trávily u obrazovek maximálně dvě hodiny denně.

 

ZDROJ

Související

Podle nového výzkumu kouření e-cigaret ničí srdce

Dvě nové související studie zveřejněné v odborném časopise American Heart Association Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology informují o výzkumu, který se zabýval vlivem vapingu na cévy a zdraví srdce. Obě studie, z nichž jedna byla provedena na lidech a druhá na potkanech, zjistily, že...


Vědci v Jižní Koreji vyvíjí tetování pro sledování zdraví

Vědci z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) ve městě Daejeon jihozápadně od Soulu vyvinuli elektronický tetovací inkoust vyrobený z tekutého kovu a uhlíkových nanotrubiček, který funguje jako bioelektroda. Po připojení k zařízení pro elektrokardiogram (EKG) nebo jinému...


Ve Švédsku vyvinuli umělý neuron k ovládání pohybu

„Lidský mozek je jedním nejsofistikovanějších počítačů, které kdy vznikly. Disponuje masivní pamětí, výborně zpracovává a vyhodnocuje informace. A na to všechno potřebuje pouze minimum energie, narozdíl od lidmi vyrobených superpočítačů”, říká Simone Fabiano z Linköpping University ve Švédsku. V...