Podle nové zprávy, která byla nedávno zveřejněna v časopise Nature Reviews Clinical Oncology, je rakovina s časným nástupem stále větší hrozbou pro světovou populaci.
"V posledních několika desetiletích se výskyt časných forem rakoviny, obvykle definovaných jako rakovina diagnostikovaná u dospělých mladších 50 let, zvýšil v mnoha zemích," zjistili autoři studie.
Autoři sice připustili, že k nárůstu přispěla zvýšená dostupnost screeningových vyšetření, ale zároveň uvedli, že k nárůstu výskytu rakoviny pravděpodobně přispívá i časné vystavení škodlivým chemickým látkám, některým dokonce již v dětství. Domnívají se, že viníkem je skutečnost, že se v posledním století výrazně změnilo životní prostředí člověka a že v kombinaci se změnami ve stravě, životním stylu a mikrobiomu může být příčinou nárůstu právě civilizace sama.
Tento trend také znamená, že dnešní mladá populace může mít vyšší míru souvisejících dlouhodobých onemocnění, jako je neplodnost, kardiovaskulární onemocnění a sekundární nádorová onemocnění.
Je ovšem důležité podotknout, že u seniorů a lidí starších 50 let je stále diagnostikováno více případů rakoviny než u mladých lidí. A v absolutních číslech mladí lidé stále netrpí rakovinou příliš často. Podle údajů Národního onkologického ústavu připadá ve věkových skupinách do 20 let méně než 25 případů na 100 000 osob, u osob ve věku 45-49 let je to přibližně 350 případů na 100 000 osob a u osob starších 60 let je to více než 1 000 případů na 100 000 osob.
Tato studie však uvádí, že rakovina s časným nástupem se může stát příští globální epidemií a že u budoucích generací může být pravděpodobnost výskytu tohoto onemocnění ještě vyšší.
Tato myšlenka je děsivá, ale podle autorů studie může další výzkum přinést řešení.
"Vzhledem k rostoucímu výskytu několika typů rakoviny s časným nástupem je třeba zvýšit povědomí o tomto trendu a případně přehodnotit stávající pokyny pro screening," napsali autoři ve zprávě. "V této oblasti je zapotřebí dalšího výzkumu."