Výskyt rakoviny u mladých lidí v posledních letech roste
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Výskyt rakoviny u mladých lidí v posledních letech roste

I když bychom možná čekali, že s rozvojem vědy bude ubývat nemocí, jako je rakovina, opak je pravdou. Z rakoviny se stává civilizační choroba.

02.01.23

Podle nové zprávy, která byla nedávno zveřejněna v časopise Nature Reviews Clinical Oncology, je rakovina s časným nástupem stále větší hrozbou pro světovou populaci.

"V posledních několika desetiletích se výskyt časných forem rakoviny, obvykle definovaných jako rakovina diagnostikovaná u dospělých mladších 50 let, zvýšil v mnoha zemích," zjistili autoři studie.

Autoři sice připustili, že k nárůstu přispěla zvýšená dostupnost screeningových vyšetření, ale zároveň uvedli, že k nárůstu výskytu rakoviny pravděpodobně přispívá i časné vystavení škodlivým chemickým látkám, některým dokonce již v dětství. Domnívají se, že viníkem je skutečnost, že se v posledním století výrazně změnilo životní prostředí člověka a že v kombinaci se změnami ve stravě, životním stylu a mikrobiomu může být příčinou nárůstu právě civilizace sama.

Tento trend také znamená, že dnešní mladá populace může mít vyšší míru souvisejících dlouhodobých onemocnění, jako je neplodnost, kardiovaskulární onemocnění a sekundární nádorová onemocnění.

Je ovšem důležité podotknout, že u seniorů a lidí starších 50 let je stále diagnostikováno více případů rakoviny než u mladých lidí. A v absolutních číslech mladí lidé stále netrpí rakovinou příliš často. Podle údajů Národního onkologického ústavu připadá ve věkových skupinách do 20 let méně než 25 případů na 100 000 osob, u osob ve věku 45-49 let je to přibližně 350 případů na 100 000 osob a u osob starších 60 let je to více než 1 000 případů na 100 000 osob.

Tato studie však uvádí, že rakovina s časným nástupem se může stát příští globální epidemií a že u budoucích generací může být pravděpodobnost výskytu tohoto onemocnění ještě vyšší.

Tato myšlenka je děsivá, ale podle autorů studie může další výzkum přinést řešení.

"Vzhledem k rostoucímu výskytu několika typů rakoviny s časným nástupem je třeba zvýšit povědomí o tomto trendu a případně přehodnotit stávající pokyny pro screening," napsali autoři ve zprávě. "V této oblasti je zapotřebí dalšího výzkumu."

 

ZDROJ

Související

NASA sestavila expertní tým pro lov UFO

UFOlogie Na seznamu sestaveného týmu odborníků je například astronaut ve výslužbě Scott Kelly, který strávil 520 dní na oběžné dráze během čtyř samostatných misí, dále vědecký novinář, biologický oceánograf, ředitel společnosti zabývající se vesmírnými technologiemi a vedoucí pracovník Federálního...


Potvrzeno: kočky jsou ignoranti a jejich páníčci je nezajímají

Jak uvádí nová studie zveřejněná v časopise Animal Cognition, vědci prokázali, že kočky zřejmě vědí, kdy na ně jejich majitelé mluví, ale někdy se rozhodnou to ignorovat. Výzkumníci zkoumali 16 partnerských dvojic, které žijí v garsonce spolu se svou kočkou. Nejprve kočkám pouštěli nahrávku...


Od čištění kočičího záchodu ke změně politických preferencí

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které je podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve Spojených státech považováno za hlavní příčinu úmrtí připisovanou nemocem z potravin. Infekci způsobuje parazit zvaný Toxoplasma gondii neboli kokcidie kočičí. Může infikovat člověka i...