Od štědrovečerního stolu k redukci vrásek. Zlínští vědci získávají kolagen z odpadu při přípravě kapra
Věda a výzkum
Foto: Se souhlasem UTB Zlín

Od štědrovečerního stolu k redukci vrásek. Zlínští vědci získávají kolagen z odpadu při přípravě kapra

Kapr je tradičním vánočním pokrmem už po staletí. Ale teprve nyní vědci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně objevili další možnosti jeho využití – k vyhlazení vrásek a výrobě želatinových medvídků. Informuje o tom Radio Prague International.

18.12.22

Kapr je v Česku nejrozšířenějším druhem ryby a ročně se ho uloví přes dvacet tisíc tun – pro spotřebu doma i v zahraničí. Smažený kapr se o Vánocích objevuje téměř na každém českém stole. Vědci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně nyní upozornili, že by mohl pomoci lidem zlepšovat život po celý rok. Vyvinuli totiž metodu, která využívá zbytky ze zpracování sladkovodních ryb, zejména kapra, k výrobě kolagenu, který má široké využití v potravinářském a kosmetickém průmyslu.

Hlava, šupiny, kosti a kůže kaprů tvoří při zpracování až polovinu odpadu. Představují ale také velké množství nevyužitých surovin, bohatých zejména na bílkoviny, tuky, minerály a vitaminy. To vše podle vedoucího projektu Pavla Mokrejše v současnosti přichází vniveč.

„Vedlejší produkty z ryb se v současné době nevyužívají. Proto jsme hledali způsoby, jak je zpracovat metodami šetrnými k životnímu prostředí. Běžně se kolagen vyrábí ze zbytků hovězího a vepřového masa pomocí kyselin, což má negativní dopad na životní prostředí. Díky použití proteolytických enzymů můžeme pracovat při relativně nízkých teplotách, používat nízké koncentrace enzymů a pH, které se blíží neutrálnímu. Naše technologie je nejen šetrná k životnímu prostředí, ale i ekonomická. Získaný rybí kolagen lze využít k rozšíření stávajícího sortimentu výrobků v kosmetickém a potravinářském průmyslu po celém světě,“ uvedl Mokrejš.

Jednou z možností využití, která se nabízí, jsou krémy proti vráskám. „Molekuly rybího kolagenu jsou menší než u hovězího nebo vepřového masa, takže lépe pronikají do kůže. Výsledkem je redukce vrásek. Testy ukázaly, že se jich vyhladí až sedmdesát procent. Vrásky sice nezmizí, ale výrazně se zmenší. Kolagen absorbuje vodu z pokožky a výsledkem je, že se vrásky vyplní a jsou méně viditelné,“ vysvětlila Aneta Prokopová z univerzitního výzkumného týmu.

Dalším pozůstatkem po zpracování ryb je želatina – potravinářská složka odvozená od kolagenu. Ta má mnoho využití v potravinářském průmyslu. „Želatina se používá například při výrobě želatinových medvídků. Najdete ji ale i v masných výrobcích a jinde. Želatina z ryb už je k dispozici, ale z nějakého důvodu není tak rozšířená jako ta z vepřového nebo hovězího masa, takže je tu velký potenciál,“ uvedl ředitel Ústavu technologie potravin ve Zlíně Robert Gál.

Podle statistik činí celosvětová spotřeba želatiny přibližně 600 tisíc tun ročně a stále roste. Vědci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně novou technologii zpracování kolagenu z rybích zbytků zaregistrovali v Česku a nyní usilují o světový patent.

 

ZDROJ

Související

Nedopalky by životnímu prostředí mohly i pomáhat, místo aby jen škodily

Cigaretové nedopalky lze najít téměř všude – na chodnících, v parcích, dokonce i v moři. Nejen že na ně není zrovna hezký pohled, ale také se obtížně uklízejí. Tým vědců z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ale nyní našel způsob, jak tento nenáviděný druh odpadu vykoupit. „Zjistili jsme, že...


Geneticky upravené sinice by mohly pomoci vyčistit oceány od plastů

Odpadkové skvrny jsou rozsáhlé oblasti oceánů, kde se v důsledku víření oceánských proudů hromadí odpadky, rybářské náčiní a další odpad. Od poloviny osmdesátých let 20. století neustále narůstají. V současné době se ve třech největších světových oceánech nachází pět takových skvrn. Pokrývají...


Ekologicky šetrné hydrogely ze syrovátky pomohou v boji proti suchu

Sucho v krajině se totiž v posledních letech stává stále častěji diskutovaným problémem, jelikož negativně postihuje zejména významné zemědělské oblasti České republiky. A právě hydrogely patří k slibným materiálům, jejichž popularita v zemědělství stále narůstá. „Hydrogely zlepšují kvalitu půdy...