Nedopalky by životnímu prostředí mohly i pomáhat, místo aby jen škodily
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Nedopalky by životnímu prostředí mohly i pomáhat, místo aby jen škodily

Cigaretové nedopalky jsou jedním z nejhorších druhů pouličního odpadu vůbec. Tým vědců z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ale tvrdí, že by mohly být užitečné. Vyvinuli totiž unikátní metodu, která podle nich dokáže pomocí cigaretových nedopalků zachytit hormony v odpadních vodách. Informuje o tom server Radio Prague International.

10.02.23

Cigaretové nedopalky lze najít téměř všude – na chodnících, v parcích, dokonce i v moři. Nejen že na ně není zrovna hezký pohled, ale také se obtížně uklízejí. Tým vědců z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ale nyní našel způsob, jak tento nenáviděný druh odpadu vykoupit.

„Zjistili jsme, že cigaretové nedopalky jsou třetím nejčastějším druhem odpadu, který se nachází ve světových oceánech. Je to samozřejmě problém i na souši. Položili jsme si proto otázku: Co se s tím dá dělat? A tak jsme je zkusili recyklovat a vyrobit z nich něco užitečného,“ popisuje výzkumný pracovník z Fakulty technologické univerzity Dušan Kimmer.

Tým zjistil, že acetát celulózy, který se používá při výrobě cigaretových filtrů, dokáže zachytit i hormony v odpadních vodách. „Nejdříve se musí vyčistit vodou a etanolem. Pak se tyto cigaretové nedopalky rozpustí. Vzniklá kapalina se ještě jednou přefiltruje, takže se získá víceméně čistý koncentrát acetátu celulózy. Ten pak pomocí elektrostatického pole přeměníme na vlákna. A voilà, získáme nanovlákna,“ vysvětluje.

Speciální tkanina se pak používá k zachycení nanovláken z elektrostatického pole při jejich odpařování. Samotná tkanina je za tímto účelem naplněna speciálními filtry. K výrobě deseti centimetrů látky je zapotřebí zhruba sto cigaretových nedopalků. Podle týmu proces extrakce nevyžaduje použití žádných těžkých chemikálií nebo rozpouštědel, které by byly škodlivé pro životní prostředí.

„Stojí to za to“

Výsledný produkt pak lze využít k čištění odpadních vod od nežádoucích hormonů, které podle vedoucího Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati Vladimíra Sedlaříka jinak velmi škodí organismům vyskytujícím se v přírodě. „Hormony, které najdete ve vodě, pocházejí obvykle z hormonálních antikoncepčních pilulek. Jejich negativní vliv na vodní organismy je dobře znám – způsobují zásadní biologické změny a ovlivňují celý ekosystém,“ říká Sedlařík.

Dodává, že ačkoliv sběr nedopalků může být skutečně zdlouhavý, výsledky výzkumu ukazují, že by takové úsilí stálo za to.

 

ZDROJ

Související

Enzymy mořských živočichů by mohly nahradit žárovky

Už před více než čtyřiceti lety vědci zjistili, že organismy žijící na dně oceánu jsou schopny produkovat světlo díky enzymu zvanému luciferáza. Až dosud však nebylo jasné, jak tento mechanismus funguje. S odpovědí nyní přišli vědci z Loschmidtových laboratoří, RECETOXu a Přírodovědecké fakulty...


Bill Gates podporuje australský start-up zaměřený na říhání krav

Spoluzakladatel společnosti Microsoft otevřeně hovořil o dopadu výroby masa na životní prostředí. Metan je totiž po oxidu uhličitém druhým nejčastějším skleníkovým plynem. Dobytek, jako jsou krávy a kozy a jeleni, produkují metan, když jejich žaludky rozkládají trávu při trávení. Při tomto...


Aquaponie ušetří naproti klasickému zemědělství až 95 % vody, říká odborník

V aquaponii hrají významnou roli ryby. Jak se na celém procesu podílejí? Když dovolíte, začnu tím, že pokročilá aquaponie využívá výhody dvou vzájemně propojených ekosystémů k produkci udržitelných potravin. To vše bez použití umělých hnojiv a agrochemií. Jedním ekosystémem je ekosystém rostlin a...