Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu
Technologie
Foto: Shutterstock

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Pohlcující padesátiminutový 360stupňový zážitek ve virtuální realitě nechvalně proslulého tábora smrti. Tak vypadala premiéra prohlídky Osvětimi-Březinky ve Velké Británii. Snímek obsahuje záběry z dronu a výpovědi přeživších. Vytvořily ho tři charedimské filmařky. Chtějí tak mladé generaci ukázat historii prostřednictvím nových technologií. Informuje o tom server Jewish News.

19.03.23

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá.

Spolu se svými tvůrčími partnery Chani Koplowitzovou a Yuti Neimanem se rozhodla využít virtuální realitu, aby umožnila těm, kteří místo nemohou navštívit, spatřit ho na vlastní oči.

„Technologie virtuální reality vypráví příběh holocaustu způsobem, se kterým se mohou mladí lidé ztotožnit. Holocaust není vzdálený okamžik vzpomínek, něco, co se studuje podle knih, fotografií a muzejních expozic. Je to něco, co je možné zažít pomocí této technologie. Je to průlom ve vzdělávání mladých lidí o holocaustu,“ řekla Cohenová serveru Jewish News.

Získat povolení, aby se štáb do Osvětimi-Březinky dostal, vyžadovalo intenzivní vyjednávání. Nakonec byl ale dokument s podporou ředitele a představenstva památníku natočen. A to během tří dnů při covidové pandemii.

„Brilantní reprezentace“

Na projekci ve Velké Británii se přišla podívat izraelská velvyslankyně Tzipi Hotovelyová, vnuk Nicholase Wintona, který zachránil 669 českých dětí před nacisty, Laurence Winton nebo přeživší Manfred Goldberg a Jacques Weisser.

Vnuk britského hrdiny ocenil „úžasnou práci“ tvůrců filmu. „Tohle je něco, co musí zažít každý. Nikdy jsem v Osvětimi nebyl a nyní jsem se tam přenesl. Je těžké to pochopit, ale díky tomu (filmu) je to jednodušší a rozhodně silné,“ popsal.

Správce Jad Vašem ve Velké Británii Jacques Weisser pochválil všechny, kteří dali dohromady „tento úžasný film ve virtuální realitě“. Manfred Goldberg řekl, že snímek je „brilantní reprezentací“. „Triumf ducha ukázal úžasnou technologii. Je to zajímavý nápad, jak pokračovat ve vyprávění historie pro dobu, kdy už nemáme pamětníky,“ hodnotila výkonná ředitelka organizace Holocaust Memorial Day Trust Olivia Marks-Woldmanová.

Vedoucí oddělení pro vzdělávání a virtuální realitu ze společnosti Meta Matthew Sanders ocenil technologii filmu, ženy, které za ním stojí, a roli, kterou může virtuální realita hrát ve vzdělávání.

ZDROJ

Související

Jak nás v budoucnu ovlivní virtuální a augmentovaná realita? Ptali jsme se Leoše Kubíčka

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #34 - Leoš Kubiček Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Co je to virtuální realita, co je to augmentovaná realita, a jaké jsou v těchto odvětvích dnes trendy? Virtuální realita je většinou počítačem tvořené prostředí,...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Digitální fotoaparáty se vrátily do módy, oživil je online svět

Za posledních 12 měsíců videa s hashtagem #digitalcamera zaznamenala na TikToku více než 220 milionů zhlédnutí. Analytici popisují tento trend jako spojený s podobným oživením módy z přelomu století. Brit Scott Ewart získal na svém TikTok účtu více než pět milionů lajků pomocí toho, co je nyní...