Výpočetní algoritmy mohou odhalit původ gregoriánského chorálu
Technologie
Foto: Shutterstock

Výpočetní algoritmy mohou odhalit původ gregoriánského chorálu

Čeští vědci ve spolupráci se svými kolegy z Velké Británie pátrají po původu středověkých gregoriánských chorálů. Činí tak s pomocí výpočetních algoritmů, které se běžně používají v biologii. Informuje o tom Radio Prague International.

24.01.23

Gregoriánský chorál je forma nedoprovázeného duchovního zpěvu v latině, která vznikla v Evropě ve středověku. Zpěvy bylo možné slyšet v katedrálách či malých kostelích. Sloužily k předávání posvátných textů dalším generacím.

A právě proto se přísně dbalo na to, aby se v ničem nelišily, říká Jan Hajič z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR, který vede výzkumný tým. „V praxi se však ukazuje, že to tak jednotné nebylo. O to je to zajímavější z hlediska kulturního vývoje,“ dodává.

Barvy tónů

Při pátrání po původu stovky let starých melodií bude Hajič se svými kolegy vycházet z digitální databáze více než patnácti tisíc gregoriánských zpěvů. Následně je umístí do unikátního systému nazvaného ChantLab, který dokáže jednotlivé gregoriánské chorály porovnávat – například podle barev tónů, vysvětluje Hajič.

„Jedná se o nástroj založený na výšce tónu. Všechny C2 jsou zelené a všechny A1 fialové. Základní výhodou výpočetních metod v tomto výzkumu je, že můžete stejným způsobem zpracovat velké množství melodií,“ popisuje. Zpracování je podle něj navíc rychlé a možné v objemech, které by nebyly možné ručně. „Analyzovat desítky tisíc melodií je prostě nad lidské síly,“ podotýká.

Výzkumná metoda vychází z takzvané bioinformatiky, vědy týkající se ukládání velkého množství složitých biologických dat a jejich analýze za účelem nalezení nových poznatků. „Na první pohled nemají ryba a brouk tolik společného, ale my máme model nebo teorii, která nám říká, jak se vyvinuli,“ ilustruje Hajič.

Výpočetní algoritmy tak mohou odhalit, že gregoriánský chorál z jedenáctého a šestnáctého století nebo z Francie a Německa třeba mohou mít ve skutečnosti více společného, než by se na první pohled zdálo, říká Hajič.

Před rokem 1989

Ačkoliv se jedná o první výzkum, který propojuje muzikologii s bioinformatikou, odborníci v podstatě navazují na experimenty provedené ve druhé polovině minulého století. Tehdejší politická situace v Československu však vědcům bránila.

„Tento výzkum probíhal dlouho před rokem 1989. Přestože tyto metody nemohly být z pochopitelných důvodů plně rozvinuty v oblasti duchovního zpěvu nebo liturgického repertoáru, existovaly velmi sofistikované pokusy o aplikaci rozvíjející se výpočetní techniky a různých matematických a statistických metod v oblasti hudby,“ vysvětluje Klára Hedvika Muhlová z Ústavu hudební vědy Masarykovy univerzity, která se na výzkumu podílí.

 

ZDROJ

 

Související


Musk údajně prosadil změnu algoritmu, aby zvýhodnil své tweety

Elon Musk naléhal na inženýry na Twitteru, aby upravili algoritmus sociální sítě tak, aby upřednostňoval jeho tweety, což vedlo k zahlcení uživatelů Twitteru Muskovými tweety. Uvedl to specializovaný magazín Platformer . Majitel a generální ředitel Twitteru nesl nelibě, že jeho tweet na podporu...


Revoluce v ochraně proti ohni: čeští vědci vyvinuli nehořlavý grafenový aerogel

Vědcům se vytvořením speciální 3D porézní struktury povedlo zvýšit teplotní odolnost grafenu o neuvěřitelných 1000 °C. Atomárně tenké vrstvy uhlíku, tedy grafen, vykazují běžně teplotní stabilitu v plamenu do 550 °C, což je pro srovnání přibližně teplota zapálení většiny dnes užívaných plastů,...