Tramvají nebo autobusem? Mapa ukazuje Pražanům polohu vozů i to, jestli si v nich nabijí mobil
Technologie
Foto: shutterstock

Tramvají nebo autobusem? Mapa ukazuje Pražanům polohu vozů i to, jestli si v nich nabijí mobil

Kde je zrovna tramvaj, vlak či autobus, na který Pražané čekají, umožňuje zjistit on-line mapa. Mohou se tak rozhodnout, zda se vyplatí čekat, nebo si naplánovat náhradní cestu. Funkce má být do budoucna součástí aplikace PID (Pražská integrovaná doprava) Lítačka. Píše to server Expats.cz.

18.04.23

Jakkoliv se Praha pyšní hustou sítí městské hromadné dopravy, dochází ke zpožděním. On-line mapa ukazuje přesnou polohu všech vozidel v reálném čase. Lidé v Praze a ve středních Čechách se tak mohou podívat, kde přesně se nacházejí jednotlivé vlaky, metra, tramvaje, autobusy nebo přívozy, jaké mají zpoždění, a zkontrolovat jízdní řád.

V mapě je možné filtrovat podle čísla trasy, typu vozidla, nebo dokonce registrační značky.

Cestující tam navíc najdou informace o každém konkrétním vozidle, týkající se například toho, zda je snadno přístupné pro vozíčkáře, zda má klimatizaci, nebo dokonce zda má USB porty pro veřejnost. Stačí jen rozkliknout tečku na mapě.

Vedoucí oddělení technického rozvoje a projektů provozovatele regionální dopravy Ropid Zbyněk Jiráček pro server iDnes uvedl, že mapu již v pracovní dny využívají desítky tisíc uživatelů. Při výrazných problémech v dopravě se její využití podle něj může zdvojnásobit.

Součást Google map?

Ropid sbírá data ze všech vozidel po celé Praze a středních Čechách a zpřístupňuje je datovým platformám spravovaným městskou firmou Operátor ICT, která mapu provozuje. Stejná data jsou nyní přístupná i všem, kteří je chtějí využít pro své aplikace, takže je do svých map může přidat například Google nebo Seznam.

Podle Jiráčka by díky konkurenci mohlo vzniknout mnoho nových řešení využívajících tato data. Z toho budou mít prospěch uživatelé veřejné dopravy, aniž by město muselo vynakládat další peníze, řekl serveru.

Operátor ICT a Ropid plánují mapu integrovat do systému PID Lítačka, přesný termín však zatím nebyl stanoven. Největší prioritou je nyní prý vylepšení mapy pro uživatele mobilních zařízení, protože na těch starších běží pomaleji.

 

ZDROJ

Související

V centru Prahy roste solární pole o velikosti fotbalového hřiště

Solární elektrárna doplní jeden z největších projektů pro úspory energie v Česku, který v Kongresovém centru realizuje společnost ENESA, dceřiná firma ČEZ ESCO. Projekt už letos ušetřil centru 32 milionů korun. „V poslední době pozorujeme u českých firem a veřejných institucích jasný trend –...


Po pražských silnicích bude jezdit první vodíkový autobus

Vedení města už podepsalo smlouvu s výrobcem Škoda Transportation o pronájmu jeho nejnovějšího vodíkového autobusu Škoda H'City. Společnost v rámci projektu nasazuje autobus na linku 170 spojující Jižní město a Barrandov, a to na dobu dvou let. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v tiskové...


Pražané mohou dobíjet své elektromobily z chytrých lamp

Aby instalace nezacláněly na chodnících, jsou elektrické nabíječky zabudovány do vybraných městských lamp. Jde o černé skříňky s kabely a piktogramy vysvětlujícími to, jak stanici používat. Většina stanic umožňuje nabíjení dvou vozidel najednou. Až do konce roku mohou Pražané nabíjet svá auta...