Světové prvenství Francie: Rekord v přenosové rychlosti dat věští slibnou budoucnost pro uživatele i celou zemi
Technologie
Foto: Shutterstock

Světové prvenství Francie: Rekord v přenosové rychlosti dat věští slibnou budoucnost pro uživatele i celou zemi

Závěrem roku měla Francie o jeden důvod k oslavám navíc. Přední francouzský operátor Orange společně s technologickým gigantem Huawei na konci prosince úspěšně otestovali prototyp přenosové kapacity 157 Tbit/s prostřednictvím optického vedení na vzdálenost 120 kilometrů, čímž dosáhli světového rekordu v přenosové rychlosti.

20.01.23

Tento údaj je založen na existujících veřejných záznamech přenosové rychlosti v terénních podmínkách. Rekord dosud nebyl ratifikován. Tento milník jednoznačně dokazuje, že je současná infrastruktura společnosti Orange plně připravena na přenosové technologie, které se mohou v následující dekádě tváří v tvář rostoucímu datovému provozu stát novým standardem.

Již v červnu loňského roku uvedla společnost Huawei na trh první ultra-vysokorychlostní řešení Super C + Super L nabízející 12THz spektrum pro optická vlákna využívající tzv. C-band pro konvenční vlnové délky a L pásma pro dlouhé vlnové délky. Celková šířka pásma byla v rámci nedávného testování rozšířena na 18 THz, a to díky Huawei technologii pro S pásma (krátké vlnové délky) a na základě mnohaletých zkušeností francouzského výzkumného a vývojového centra Huawei v oblasti přenosových kapacit. Celkový počet 240 vlnových délek byl použit k zajištění celkové přenosové kapacity 157 Tbit/s na základě pokročilého modulačního algoritmu Huawei.

Zatímco množství přenášených dat se každoročně výrazně zvyšuje, tzv. spektrální účinnost, kterou reprezentuje například objem přenášených informací pro dané spektrum, se zlepšuje jen z poloviny tak rychle. Pokud by nedošlo ke změně, tento stav povede k vyčerpání kapacity stávajících páteřních sítí.

Nově testovaná technologie přichází s řešením, jak využít již nasazené systémy optických vláken a zajistit navýšení kapacity, aniž by bylo nutné vynakládat další investice do instalace nových vláken. Orange i Huawei kladou mimořádný důraz na inovace a výzkum a nový rekord v přenosové kapacity dokazuje, že hodlají svým zákazníkům poskytovat dostupnou konektivitu i v budoucnosti, jež předpokládá mnohonásobné navýšení datového provozu.

„Tváří v tvář neustálému nárůstu poptávky po provozu, je získání většího spektra a tím i větší hodnoty z našich stávajících aktiv naprosto zásadní,“ uvedl Gilles Bourdon, viceprezident sekce pro kabelové sítě a infrastrukturu ve společnosti Orange. „Je to o to důležitější, protože spektrální účinnost těchto optických systémů začíná dosahovat teoretických hranic. Testování prokazuje schopnost naší optické infrastruktury nabídnout o 50 % více spektra a efektivně tak řešit jedno z našich klíčových témat: uživatelskou zkušenost a konektivitu našich zákazníků.“

Z úspěchu je nadšena i společnost Huawei. Richard Jin, ředitel divize optických sítí prohlásil: „Huawei se již dávno zavázal ke strategickým investicím, výzkumu a technologickým průlomům v oblasti optických komunikací, o čemž svědčí excelentní práce našich optických výzkumných týmů, jako například v Paříži.“ Zároveň pochválil spolupráci s tak inovativním operátorem, jako je Orange. Díky společnému úsilí totiž skutečně vzniká nová komunikační síť budoucnosti.

 

ZDROJ

Související

Telefonica nahradí část infrastruktury 5G sítí od Huaweie komponenty od Ericssonu

Podle informací španělských novin Expansion je výměna zařízení pro mobilní sítě nové generace součástí strategie společnosti Telefonica oznámené v roce 2019. Cílem výměny je snaha o diverzifikaci dodavatelů. Ekonomický deník Expansion napsal, že španělská telekomunikační společnost nejdříve...


Čína dosáhla na 110 milionů uživatelů 5G sítě za méně než rok

Jan Handl, 20. 09. 20 Prezident čínského vládního think tanku China Academy for Information and Communications Technology (CAICT) oznámil, že 5G sít nyní využívá více než 110 milionů Číňanů. Čína z hlediska počtu uživatelů největším 5G trhem. Vládní think tank označil tento mezník za velký úspěch,...


Huawei odmítá obvinění ze špionáže v Nizozemsku

Jan Handl, 27. 04. 21 Nizozemské noviny zveřejnily zprávu obviňující společnost Huawei z toho, že kdysi měla „neomezený přístup“ k telefonním hovorům uskutečňovaným prostřednictvím jednoho z předních nizozemských operátorů KPN. Inkriminovaná zpráva byla připravena poradenskou společností CapGemini...