Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých situacích ve srovnání s 5 000 před pandemií.
„Je nám jasné, že mladší děti jsou zataženy do násilných situací nenasytnými predátory, často když jsou ve svých vlastních ložnicích,“ řekla generální ředitelka IWF Susie Hargreavesová. IWF sleduje, vyšetřuje a pokouší se odstranit statisíce případů materiálů týkajících se sexuálního zneužívání dětí z celého internetu po celém světě. Nezisková organizace uvádí, že je přesvědčena, že nárůst „dobrovolně“ vytvořeného materiálu, který zaznamenává, je způsoben nárůstem aktivit, online obecně. Vlastní videa a obrázky zneužívání dětí nyní tvoří dvě třetiny snímků zkoumaných analytiky. To se týká snímků dětí, které se před kamerou sexuálně projevují, zatímco jsou přes internet vynuceny predátorem.
Vědci tvrdí, že mnoho videí je nahráno nebo živě přenášeno z ložnic nebo koupelen se zvuky rušné domácnosti v pozadí. Často se odehrávají na živém chatu a nahrávají se bez vědomí dítěte, aby je pak pedofilové sdíleli a prodávali. Často těžké z videí zjistit, kde se děti nacházejí. Organizace případy předává úřadům, pokud je vidět školní uniforma nebo jiné identifikátory. Více než 8 000 položek ze snímků, které organizace odhaduje na sedm až desetileté děti, obsahovalo materiál zařazený do kategorie A. Jedná se o nejzávažnější obsah a může zahrnovat zvlášť závažnou sexuální aktivitu, zahrnující sex se zvířetem nebo sadismus.
V jednom videu, které viděli analytici IWF, je devítiletá dívka instruována dospělými přes online platformu, aby ve své ložnici obklopená plyšovými hračkami prováděla sexuální praktiky. Je přerušena, když jí zavolá člen rodiny, který si nevšímá toho, co se odehrává, a požádá ji, aby vykoupala svého bratříčka.
IWF vyzývá vládu Spojeného království, aby udělala více pro ochranu dětí prostřednictvím dlouho odkládaného zákona o online bezpečnosti. Návrh zákona je v současné době pozměňován tak, aby mohl činit šéfy technologických platforem trestně odpovědnými za jakékoli selhání při prevenci, identifikaci a odstranění obsahu sexuálního zneužívání a vykořisťování dětí.
IWF doplňuje, že materiál, který zpracovává, pochází z celého světa a většina z nich není hostována ve Spojeném království. Americké Národní centrum pro pohřešované a zneužívané děti zatím nemá čísla za rok 2022, ale v roce 2021 oznámilo nárůst materiálu se sexuálním zneužíváním dětí. Uživatelé internetu poslali 29,4 milionu oznámení oproti 21,7 milionu v roce 2020.