Hexagon je světovým lídrem v oblasti řešení digitální reality. Kombinuje senzorové, softwarové a autonomní technologie. Pořízením přesných geodetických měření a digitalizací informací o majetku a infrastruktuře může Správa železnic jakožto provozovatel získat přesné informace o železniční síti a jejím okolí.
Podle generálního ředitele Jiřího Svobody považuje Správa železnic projekt digitálního mapování za prioritní. „Díky projektu DTRM digitalizujeme nezpracovanou část železniční infrastruktury, včetně sítí. Veškerá data týkající se technické a dopravní infrastruktury budou k dispozici krajům, obcím i každému stavebníkovi pro účely územního plánování a stavebního řízení. Z toho mimo jiné vyplyne zrychlení a zkvalitnění stavebních povolení, zejména v souvislosti s výstavbou vysokorychlostních tratí,“ řekl.
Projekt DTRM je komplexním systémem, který zahrnuje řadu komponent – od ukládání primárních dat přes správu těch geoprostorových až po portálové aplikace. Všechny tyto procesy pokrývá systém ISTEM založený na technologiích společnosti Hexagon. Systém mimo jiné zajistí, aby se všechny změny zobrazovaly všem uživatelům v reálném čase.
Nad rámec standardů
Podle generálního ředitele společnosti Ness Czech Martina Silvičky jsou na projekt velmi vysoké nároky – nad rámec standardních digitálních map. „Přesná geodetická měření musí být zaznamenána v milimetrech. Nadstandardní požadavky jsou také na počet objektů a míru podrobnosti jejich popisu,“ popisuje. Podotýká také, že databáze bude obsahovat obrovské množství dat.
Projekt DTRM probíhá na Správě železnic už od září 2022. Dokončen má být do konce roku 2025, přičemž podpora a vývoj budou pokračovat ještě následující dva roky.
Informace pomohou také státu, který vytváří Digitální technickou mapu České republiky. Ta by měla být v provozu v roce 2024. „DTRM bude komplexním systémem pro ukládání, správu a sdílení všech typů geografických dat v rámci organizace. Díky tomuto projektu Správa železnic nejen splní legislativní požadavky v souvislosti s Digitální technickou mapou ČR, ale zároveň získá platformu pro dlouhodobou správu geografických dat ve 2D a 3D, která se může stát pevným základem pro budoucí projekty,“ uvádí Jakub Svatý z české divize Hexagonu.
Mezi české zákazníky společnosti Ness v oblasti digitálních technických map patří také Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Středočeský kraj a Český úřad zeměměřický a katastrální. Kromě české Správy železnic podporuje Hexagon geoprostorovými a bezpečnostními řešeními železnice a tranzitní systémy v Kanadě, Německu, Itálii, Švýcarsku či Spojených státech.