Bývalý zaměstnanec Facebooku tvrdí, že Messenger záměrně vybíjí baterii vašeho telefonu
Technologie
Foto: Shutterstock

Bývalý zaměstnanec Facebooku tvrdí, že Messenger záměrně vybíjí baterii vašeho telefonu

Uživatelé aplikace Messenger mají již několik let podezření, že jim aplikace vybíjí baterii smartphonu. Bývalý zaměstnanec Facebooku, který se rozhodl na svého bývalého zaměstnavatele podat žalobu, jim teď dává zapravdu.

07.02.23

V rozhovoru pro deník New York Post bývalý datový inženýr společnosti Facebook George Hayward tvrdí, že mu společnost nařídila, aby tajně testoval mobilní telefony uživatelů, a když to odmítl, dostal výpověď.

Hayward ve své žalobě u federálního soudu na Manhattanu tvrdí, že byl propuštěn, když se odmítl zapojit do praxe známé jako „negativní testování“, což je termín užívaný pro to, když technologické společnosti tajně testují limity systémů uživatelů. V případě aplikace Facebook Messenger se údajně jednalo o zjišťování toho, kolik dat telefony uživatelů zvládnou, což mělo za následek vybíjení jejich baterie.

„Řekl jsem manažerce: ‚Tohle může někomu ublížit‘ a ona řekla, že tím, že ublížíme několika lidem, můžeme pomoci větším masám,“ popsal žalobce deníku New York Post.

Podle Hawarda každý datový vědec, který za to stojí, ví, že lidem ubližovat nesmí.

Mluvčí mateřské společnosti Facebook Meta se však k těmto tvrzením vyjádřil odmítavě: „Tvrzení pana Haywarda jsou neopodstatněná.“

Informátor uvedl, že se domnívá, že společnost již dříve prováděla negativní testování, a to na základě dokumentu s názvem „Jak provádět promyšlené negativní testy“, který dostal od svého nadřízeného. Dokument obsahoval příklady praxe, které zřejmě vycházely z reálných zkušeností.

„Nikdy ve své kariéře jsem neviděl příšernější dokument,“ řekl Hayward.

Haywardův právní zástupce Daniel Kaiser sdělil serveru Futurism, že stížnost nyní směřuje k interní arbitráži ve společnosti Meta, mateřské společnosti Facebooku, a že federální žaloba byla z toho důvodu stažena. 

Přesto si Hayward stojí za svými tvrzeními v žalobě, ve které uvádí, že společnost může poškozovat lidi, kteří se spoléhají na Messenger „za okolností, kdy potřebují komunikovat s ostatními, včetně policie a dalších záchranných složek“.

Kaiser řekl deníku NY Post, že údajnou praxi považuje za rozhořčující a jasně nezákonnou. Nyní záleží na tom, jak daleko se případ dostane v interním rozhodčím řízení. V závislosti na tom může být nakonec ukončen, nebo přinejmenším dále medializován.

 

ZDROJ

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Instagram a Facebook si nechají za ověření účtu platit

Meta Verified bude stát 11,99 $ měsíčně na webu nebo 14,99 $ pro uživatele iPhonů. Tato novinka začala nejdříve platit v Austrálii a na Novém Zélandu. Mark Zuckerberg, výkonný ředitel společnosti Meta, uvedl, že tento krok zlepší zabezpečení a autentičnost aplikací sociálních médií. Tento krok...