Česká firma vyrábí na 3D tiskárně sedla podle otisku zadku
Technologie
Foto: Shutterstock

Česká firma vyrábí na 3D tiskárně sedla podle otisku zadku

Nejdříve na pěnovou podložku, pak na kolo. Česká společnost Posedla začala na 3D tiskárně vytvářet sedla pro cyklisty na základě jejich otisku zadku. Informuje o tom server Road.cc.

04.02.23

Cyklistické nadšence může po dlouhých a hrbolatých trasách trápit bolavé pozadí. Česká společnost Posedla nyní začala vyrábět sedla Joyseat zákazníkům přímo na míru – podle otisku kontur zadku.

Společnost Posedla popisuje Joyseat jako „první cyklistické sedlo na světě, které bylo vyrobeno na míru podle individuálních parametrů každého jezdce“. Sice by se dalo by se říci, že nakonec každé tradiční kožené sedlo se časem vytvaruje podle cyklisty, společnost ale tvrdí, že Joyseat je navrženo tak, aby dokonale sedělo už od samého začátku.

Než se firma pustí do výroby, pošle zákazníkovi takzvanou sadu Smiling Butt Kit, aby změřila šířku jeho sedacích kostí a získala otisk. Pro přizpůsobení parametrů se také zohledňuje věci, jako je typ jízdy a ohebnost cyklisty.

Firma tak nejprve pomocí webového konfigurátoru shromáždí údaje o zákazníkovi a jeho jízdě. Následně použije data ze sady Smiling Butt Kit, která obsahuje pěnovou podložku, na kterou si zákazník sedne, aby vznikl otisk. Firma výsledek vyfotografuje a snímky nahraje do systému Posedla. Algoritmus pak vytvoří 3D model sedla.

„Horní část sedla je vyrobena ze speciálně vyvinuté patentované mřížkové struktury, kterou tiskneme z termoplastického polyuretanu,“ popisuje pro Road.cc Ondřej Janků ze společnosti Posedla. „To nám umožňuje přizpůsobit tuhost sedla a jednotlivé zóny přesně konkrétním potřebám cyklisty. Spodní část sedla, kolejnice a skořepina, je vyrobena z uhlíkových vláken,“ dodává.

Smyslem je, aby cyklisté sedlo díky zónovému polstrování cítili pouze pod sedacími kostmi.

Posedla uvádí, že sedlo Joyseat je dlouhé 262 mm a široké od šestnácti do 136 milimetrů, v závislosti na konkrétním jedinci. Hmotnost výrobku se pohybuje od 170 do 210 gramů.

Cena za pohodlí je ale poměrně vysoká – činí 390 liber, což je přibližně deset a půl tisíce českých korun.

 

ZDROJ

Související

Jan Tobolík: 3D vytištěné violoncello má oproti tomu klasickému 35 výhod

My se v tomto rozhovoru podíváme na 3D tisk ve firmách, konkrétně do společnosti MyCello, která tímto způsobem vyrábí kvalitní violoncella. Spoluzakladatel společnosti, programátor Jan Tobolík, nám prozradil, co je při výrobě takového hudebního nástroje nejdůležitější, jakou největší výhodu má 3D...


Strahovský stadion by se mohl proměnit ve startupové centrum

„Cílem je zřízení startupového prostředí pod záštitou ČVUT v Praze ve spolupráci se studentskou unií ČVUT. V první fázi ČVUT získá prostory, které dosud využívali komentátoři na východní tribuně stadionu. Právě tam budou mít první startupy své zázemí,“ uvedl pro E15.cz radní pražského magistrátu...


Praha se pyšní první tramvajovou zastávkou z 3D tisku

Přístřešek vznikl pomocí robotické technologie 3D tisku z ultra vysokohodnotného betonu (UHPC). Výroba přitom trvala pouhých 36 hodin. Další zajímavostí je i to, že skleněná střecha může měnit své osvětlení pomocí zabudovaných LED diod. „Kromě rychlosti výroby jsou dalšími důležitými výhodami...