Donald Trump se může vrátit na Facebook a Instagram
Technologie
Foto: Shutterstock

Donald Trump se může vrátit na Facebook a Instagram

Bývalý americký prezident Donald Trump se bude moci vrátit na Facebook a Instagram poté, co mateřská společnost Meta oznámila, že ukončí dvouleté pozastavení jeho účtů.

28.01.23

Zákaz Trumpovi prý skončí „v nadcházejících týdnech“, uvedl gigant v oblasti sociálních médií. Nick Clegg, prezident společnosti Meta pro globální záležitosti, ve svém prohlášení uvedl, že veřejnost „by měla mít možnost slyšet, co politici říkají“.

Tehdejší americký prezident byl po nepokojích v Kapitolu v roce 2021 na dobu neurčitou odstraněn z Facebooku a Instagramu. Meta jednala po Trumpově „chvále směrem k lidem zapojených do násilí v Kapitolu“, vysvětlil Clegg. „Zablokování bylo mimořádným rozhodnutím přijatým za mimořádných okolností,“ dodal. Řekl také, že přezkum nyní ukázal, že účty Donalda Trumpa již nepředstavují vážné riziko pro veřejnou bezpečnost. Ale kvůli minulým „porušením pravidel“ by Trump nyní čelil zvýšeným trestům za jakékoli budoucí přestupky.

Správní rada společnosti již dříve sdělila, že Trumpovo zablokování musí být přehodnoceno. Vyzvala Metu, aby byla transparentní a poskytla další informace o nových přístupech týkajících se veřejných osob, aby mohla přezkoumat jejich prezentaci na sítích. Republikáni naléhali na to, aby se Trump mohl vrátit na Facebook, jelikož se chystá příští rok znovu kandidovat na amerického prezidenta.

Trump v reakci na své vlastní sociální síti Truth Social uvedl, že Facebook „přišel o miliardy“ poté, co zakázal „vašeho oblíbeného prezidenta, tedy mě“. „Taková věc by se již nikdy neměla stát úřadujícímu prezidentovi ani nikomu jinému,“ napsal. Zprávy o znovupuštění Trumpa na Facebook a Instagram byly okamžitě kritizovány demokraty a některými aktivistickými organizacemi, které vyjádřily obavy, že by mohl platformy znovu použít k opakování nepravdivých tvrzení, že vyhrál volby v roce 2020.

Derrick Johnson, prezident organizace pro lidská práva NAACP, agentuře AP řekl, že tento krok považuje za „vážnou chybu“, která je „ukázkovým příkladem toho, jak dávat zisk nad bezpečnost lidí“.

„Je docela udivující, že člověk může chrlit nenávist, podněcovat spiknutí a podněcovat násilné povstání v budově Kapitolu, a Mark Zuckerberg stále věří, že to nestačí k odstranění někoho z jeho platformy,“ kritizoval rozhodnutí Johnson. American Civil Liberties Union, nezisková organizace, která hájí občanská práva v USA, naopak uvedla, že rozhodnutí bylo správné.

Také Twitter zakázal na své platformě bývalého prezidenta po nepokojích v Kapitolu 6. ledna 2021 s tím, že porušil jeho pravidla o oslavování násilí. Ovšem v listopadu loňského roku jeho nový majitel Elon Musk řekl, že zákaz účtu Donalda Trumpa byl zrušen poté, co provedl průzkum, ve kterém uživatelé tento krok těsně podpořili. Trump se ještě na Twitter nevrátil a už dříve řekl: „Nevidím pro to žádný důvod.“

 

ZDROJ

Související

Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Instagram a Facebook si nechají za ověření účtu platit

Meta Verified bude stát 11,99 $ měsíčně na webu nebo 14,99 $ pro uživatele iPhonů. Tato novinka začala nejdříve platit v Austrálii a na Novém Zélandu. Mark Zuckerberg, výkonný ředitel společnosti Meta, uvedl, že tento krok zlepší zabezpečení a autentičnost aplikací sociálních médií. Tento krok...


Musk údajně prosadil změnu algoritmu, aby zvýhodnil své tweety

Elon Musk naléhal na inženýry na Twitteru, aby upravili algoritmus sociální sítě tak, aby upřednostňoval jeho tweety, což vedlo k zahlcení uživatelů Twitteru Muskovými tweety. Uvedl to specializovaný magazín Platformer . Majitel a generální ředitel Twitteru nesl nelibě, že jeho tweet na podporu...