Z kybernetické kriminality bylo obviněno sedm Rusů, používali ransomware
Technologie
Foto: Shutterstock

Z kybernetické kriminality bylo obviněno sedm Rusů, používali ransomware

Velká Británie a USA uvalily sankce na sedm ruských mužů za spojení s nedávnými masivními útoky ransomwaru. Zveřejnily jejich fotky, zmrazily majetek a omezily cestování.

06.03.23

Americké úřady obvinily sedm zmíněných mužů, že jsou členy volné ruské hackerské sítě Trickbot. Ransomwary Conti a Ryuk jim vynesly nejméně 27 milionů liber jako výkupné od 149 britských obětí.

„Toto je nesmírně významný okamžik pro Spojené království a naše společné úsilí s USA potírat mezinárodní kyberzločince," řekl generální ředitel britské Národní kriminální agentury Graeme Biggar. „Sankce jsou pro Spojené království první svého druhu a signalizují pokračující kampaň zaměřenou na ty, kdo jsou zodpovědní za nejdůmyslnější a nejškodlivější ransomware, který zasáhl Spojené království a naše spojence,“ uvedl dále Biggar.

Národní centrum kybernetické bezpečnosti vyhodnotilo, že klíčoví členové skupiny mají „velmi pravděpodobně“ silné vazby na ruské zpravodajské služby, kterými jsou někdy řízeni. Nebyl ale předložen žádný důkaz na podporu tohoto tvrzení. Vláda Velké Británie kategorizuje ransomware jako národní bezpečnostní hrozbu první úrovně, oběťmi jsou třeba školy, úřady a firmy. Sankcionováni byli Vitalij Kovalev, Valerij Sedleckij, Valentin Karjagin, Maksim Michajlov, Dmitrij Pleševskij, Michail Iskritskij a Ivan Vakhromejev. Jejich zatčení je ale nemožné, pokud neopustí zemi.

Skupina stojící za útokem zvaným Conti se zaměřila na nemocnice, školy, firmy a místní úřady, včetně Skotské agentury pro ochranu životního prostředí. Podle výzkumu společnosti Chainalysis si jen v roce 2021 vydělala 148 milionů liber. Irský úřad Health Service Executive byl terčem ransomwaru Conti během pandemie koronaviru, což vedlo k narušení krevních testů, rentgenových snímků, CT vyšetření, radioterapie a chemoterapie po dobu 10 dnů. Další nedávný útok ransomwaru zahrnoval přepravní společnost Harrogate Reed Boardall, jejíž IT systémy byly v roce 2021 poškozeny téměř týden.

Ačkoli se skupina okolo Conti v roce 2022 rozpadla, má se za to, že její členové pokračovali v útocích pod různými identitami. Rusko léta popírá, že by sdružovalo ransomwarové hackery, ale odborníci na kybernetickou bezpečnost tvrdí, že existují přesvědčivé důkazy, že mnoho zločineckých skupin je koordinováno právě z Ruska. Mnohé z gangů působí na ruskojazyčných fórech, dochází k méně útokům na ruské organizace a frekvence hackování během ruských státních svátků klesá.

Nejnovější sankce následují po nadnárodních snahách rozprášit týmy hackerů, naposledy sabotováním činnosti ransomwaru Hive. Už v roce 2020 USA a Velká Británie spolupracovaly na sankcích uvalených proti údajným členům kybernetické zločinecké skupiny Evil Corp.

 

ZDROJ

Související

Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Česko vyzývá ke společnému boji proti kyberkriminalitě

„Vzhledem k propojenosti komunit ve společnosti a kyberprostoru se rizika digitálních hrozeb týkají všech. Proto neexistuje lepší způsob, jak řešit výzvy v oblasti zabezpečení globálního kybernetického prostoru, než společná iniciativa,“ uvedla česká velvyslankyně na Filipínách Jana Šedivá ve svém...


TikTok říká, že zaměstnanci v Číně mají přístup k uživatelským datům ve Spojeném království a EU

TikTok se dostal pod kontrolu úřadů po celém světě, včetně Spojeného království a USA, a to kvůli obavám, že by údaje uživatelů mohly být předány čínské vládě. Nedávno americké úřady dokonce vyzvaly k zákazu aplikace v Americe. Elaine Foxová, šéfová platformy pro ochranu soukromí pro Evropu, v...