Digitální fotoaparáty se vrátily do módy, oživil je online svět
Technologie
Foto: Shutterstock

Digitální fotoaparáty se vrátily do módy, oživil je online svět

Digitální fotoaparáty z počátku 21. století se díky novému trendu stávají nezbytnými přístroji pro mnoho mladých lidí. Těm, kteří prodávají staré přístroje na online tržištích, mohou nyní mladí utrhat ruce.

19.04.23

Za posledních 12 měsíců videa s hashtagem #digitalcamera zaznamenala na TikToku více než 220 milionů zhlédnutí. Analytici popisují tento trend jako spojený s podobným oživením módy z přelomu století.

Brit Scott Ewart získal na svém TikTok účtu více než pět milionů lajků pomocí toho, co je nyní považováno za retro výbavu. Digitální foťák mu připomíná jednoduché časy jeho dětství. „Připadá mi docela osvěžující vrátit se k něčemu tak jednoduchému. Se staršími fotoaparáty musíte trochu více pracovat, abyste získali dobrou fotku nebo z nich vytěžili maximum. Naopak s každým chytrým telefonem, který si koupíte, nemůžete téměř pořídit špatný snímek,“ vyznává se ze své lásky ke starým digitálním foťákům Scott.

Britská pobočka portálu EBay pro BBC uvedla, že poslední tři měsíce roku 2022 zaznamenala nárůst lidí hledajících tato zařízení. Šlo o 13% nárůst návštěvnosti vyhledávání pro spojení „starý digitální fotoaparát“ a 52% nárůst pro „repasovaný fotoaparát“. Rostoucí zájem nakupujících v posledních šesti měsících zaznamenala také společnost Etsy, která se zaměřuje na ručně vyráběné a vintage předměty. V současné době má online více než 19 000 položek spojených s digitálními fotoaparáty.

Pětadvacetiletá Katie Glasgowová  žije v Brooklynu v New Yorku a říká si „nejstarší možná generace Z“. K vytváření obrázků a videí také používala starou mašinku svých rodičů. „Vypadá to jako vzpomínky, protože je to rozmazané a nedokonalé. Vypadá to spíš jako to, jak si věci pamatujeme,“ rozjímá Katie.

Paul Greenwood, vedoucí výzkumu v kreativní agentuře We Are Social, uvedl, že jde o „přirozený cyklus“, kdy lidé ve věku 20 let „pocítí nostalgii po kulturních prubířských kamenech svého mládí“. Prý jim to přináší útěchu, když se v dnešním reálném světě necítí dobře. Generace Z hledá autenticitu, zrnité snímky je mladým zprostředkují lépe než dokonalé fotky z moderních telefonů.

 

ZDROJ

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Bývalý zaměstnanec Facebooku tvrdí, že Messenger záměrně vybíjí baterii vašeho telefonu

V rozhovoru pro deník New York Post bývalý datový inženýr společnosti Facebook George Hayward tvrdí, že mu společnost nařídila, aby tajně testoval mobilní telefony uživatelů, a když to odmítl, dostal výpověď. Hayward ve své žalobě u federálního soudu na Manhattanu tvrdí, že byl propuštěn, když se...