Zakladatel Twitteru Jack Dorsey spouští novou sociální síť
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

Zakladatel Twitteru Jack Dorsey spouští novou sociální síť

Hledáte alternativu k Twitteru, který nyní vlastní Elon Musk? Původní architekt Twitteru, Jack Dorsey spouští novou "decentralizovanou sociální síť" Bluesky Social.

29.11.22

Než si sbalíte kufry a vydáte se vstříc „modré obloze“, je potřeba říct, že Bluesky funguje v současné době pouze v neveřejném beta testování. Podle dostupných informací by se však měla brzy dostat na veřejnost.

O Bluesky zatím není k dispozici mnoho informací, alespoň co se týče funkcí nebo skutečného data vydání. V úterý však aplikace oznámila svůj nový přepracovaný "AT protokol". Mělo by se jednat o vylepšení oproti dříve představenému protokolu ADX a základní technologii, která bude aplikaci pohánět.

"Protokol AT je nová sdružená sociální síť," uvádí se v oznámení společnosti. "Integruje myšlenky z nejnovějších decentralizovaných technologií do jednoduché, rychlé a otevřené sítě."

Sdružení

Samozřejmě, že "sdružená sociální síť", nemluvě o téměř všech ostatních slovech použitých v oznámení Bluesky, zní trochu jako písmenková polévka. Dorsey a jeho tým však nabídli několik hlavních, i když zatím nevyzkoušených, funkcí této technologie, a to "přenositelnost účtů", "algoritmický výběr", "interoperabilitu" a "výkon".

Stručně řečeno, Bluesky tvrdí, že s jejím AT protokolem budou uživatelé moci přecházet mezi řadou sociálních platforem pomocí jediného kvalitního prohlížeče (aplikace) a kontrolovat, co vidí a kolik dat těmto platformám při tom poskytují.

Kamarád nekamarád

Co se týče toho, jak se k Dorseyho novému podniku může postavit jeho dlouholetý kamarád a nový tatínek Twitteru Elon Musk? Díky soudní bitvě Musk vs. Twitter se u soudu objevily textové zprávy mezi touto dvojicí, ve kterých stojí, že Musk s tím nemá problém, což je pro Bluesky nejspíš dobře, vzhledem k tomu, že její vývoj započal v roce 2019 v centrále Twitteru.

Na otázku, zda má Bluesky konkurovat ostatním sociálním stránkám, měl Dorsey poměrně jasnou odpověď.

"Je to konkurence pro jakoukoli společnost, která se snaží vlastnit nosné základy pro sociální média," napsal Dorsey na Twitteru, "nebo data lidí, kteří je používají."

Což je, no, v podstatě každá platforma sociálních sítí včetně Muskovy reklamní vize Twitteru.

 

ZDROJ

Související

Donald Trump se může vrátit na Facebook a Instagram

Zákaz Trumpovi prý skončí „v nadcházejících týdnech“, uvedl gigant v oblasti sociálních médií. Nick Clegg, prezident společnosti Meta pro globální záležitosti, ve svém prohlášení uvedl, že veřejnost „by měla mít možnost slyšet, co politici říkají“. Tehdejší americký prezident byl po nepokojích v...


Kyberprostor je pro adolescenty rizikový a ovlivňuje systém jejich hodnot, ukazuje výzkum olomouckých psychologů

Kyberprostoru a jeho souvislosti s hodnotovým systémem vybrané skupiny mladých lidí se psychologové z FF UP věnují od roku 2019. Výzkumu samého, v němž odborníci využili několik dotazníkových metod, se zúčastnilo přes 3 700 respondentů – studentů českých a slovenských středních škol, gymnázií,...


Amazon představí online nakupování podobné TikToku

Amazon doufá, že svou novinkou přiláká nové zákazníky prostřednictvím proudu fotografií a videí od jejich oblíbených influencerů. Tento krok přichází ve chvíli, když se celosvětově nákupní aktivita zákazníků zpomaluje v reakci na nejistou ekonomiku a vysokou inflaci, kterou svět nezaznamenal už...