Ano, Wikipedie vypadá divně. Ale neděste se
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

Ano, Wikipedie vypadá divně. Ale neděste se

Na jedné z nejpoužívanějších internetových stránek se něco změnilo. Pokud jste si dali doušek kávy a zkusili se ponořit do hlubin Wikipedie, možná jste si poprskali obrazovku, protože Wikipedie prostě vypadá (trochu) jinak.

01.02.23

Možná váš mozek odmítl všechna nová bílá místa nebo způsob, jakým se obsah „vznáší“ při posouvání. Ale možná prostě jen nesnášíte změny. Neexistuje žádný správný způsob, jak reagovat na věc, která se děje na internetu, takže v takové chvíli je možné očekávat fňukání a hnidopišství spolu s nevysvětlitelným strachem. Wikipedie, konkrétně její anglická desktopová verze, se mění po neuvěřitelných deseti letech.

Podle Annie Rauwerdyové, editorky Wikipedie a fanynky stojící za twitterovým účtem Depths of Wikipedia, se na aktualizaci nazvané „Vector 2022“ pracovalo dlouhou dobu a před zavedením změn se o ní vášnivě diskutovalo. Wikipedisté v komentářích na změnu napsali více než 200 000 slov. Jen pro představu, tento počet slov znamená, že jde o text delší než román Jana Eyrová a téměř tak dlouhý jako kniha Moby Dick. Řešilo se i umístění tlačítek a formátování tabulky.

Ale pozor, nic se zásadně nezměnilo. Odkazy, které jste zvyklí vídat v dlouhém, vyčerpávajícím postranním panelu vlevo, tedy „Hlavní stránka“, „Obsah“, „Aktuální události“, „Náhodný článek“ a další, tam stále jsou. Stačí kliknout na malou ikonu v levém horním rohu a vrátit je zpět. A jakmile si zvyknete na novou maximální šířku řádku, uživatelé monitorů s vysokým rozlišením možná ocení, že nebudou muset číst text v mnoha řádcích.

Podle Rauwerdyové nový design zaznamenal značný počet rozpačitých reakcí, a to hned první den. Wikipedisté píšící ve svahilštině uspořádali podle jejího článku pro Slate hlasování a oficiálně požádali o vrácení změn. A v širším hlasování o tom, zda by nová verze měla být výchozí, 165 lidí, kteří hlasovali proti změnám, převyšovalo 153 příznivců opačného názoru.

Takže pokud vás to rozpálí a nutně potřebujete zpět starou Wikipedii, přidejte se k jednomu z dlouhých diskuzních vláken na toto téma. Ale jak přiznává Annie Rauwerdyová, na redesignu se pracovalo asi rok a jde o změny kosmetické, kterých si možná ani nevšimnete…

 

ZDROJ

Související

Hacking a open source tým nabízí alergikům autoinjekci 10x levněji než oficiální výrobce

Hacker tým z oblasti medicíny, který si říká Four Thieves Vinegar, vytvořil open-source a DIY (svépomocnou) verzi autoinjekce za 30 dolarů, která slouží alergikům k překonání prudké alergické reakce končící někdy až smrtí. Jde o vzdorovitou reakci týmu na cenovou politiku farmacetické společnosti...