Zažijte nekonečno a vytvářejte melodie, láká nová pražská galerie
Byznys inovace
Foto: se souhlasem LUMIA

Zažijte nekonečno a vytvářejte melodie, láká nová pražská galerie

Zrcadlový labyrint, kaleidoskopické kino nebo interaktivní světelné exponáty. Nedávno otevřená pražská galerie Lumia nabízí největší světelnou audiovizuální výstavu svého druhu ve střední Evropě. Instalace, které se rozprostírají na ploše 800 metrů čtverečních, poskytnou návštěvníkům jedinečný zážitek a zmatou jejich smysly. Píše to Radio Prague International.

22.01.23

„Přijďte si hrát se světlem,“ vzkazuje nově otevřená galerie v pražské Celetné ulici svým návštěvníkům a slibuje jim jedinečný smyslový zážitek. Jedním z několika umělců, kteří stojí za interaktivními světelnými instalacemi, je majitel galerie Filip Kočík, který používá pseudonym Feex.

„Výstava začíná místností, která se snaží navodit pocit nekonečna. Je plná speciálně naprogramovaných světel a spousty zrcadel. Vzbuzuje pocit, že máte nekonečný výhled do všech stran. Chtěli jsme, aby se lidé cítili jako uvnitř prostoru, který nemá žádné bariéry,“ popisuje Feex.

Kromě něj se na unikátních exponátech podíleli také video umělec Michal Škorpík, světelný inženýr Slávek Hrdina a digitální umělec známý jako Ati Sphere.

Na místě je i stěna, na kterou mohou návštěvníci kreslit obrázky baterkami. „Každý obrázek pak trvá asi tři minuty,“ říká Feex.

Ten se těší, až ukáže svůj vlastní výtvor v jinak historicky vyhlížející budově nedaleko pražského Staroměstského náměstí. „Vytvořil jsem sochu, kterou nazývám Tvor. Je vyrobena ze síťoviny na chytání komárů. Vypadá trochu jako kreveta. Pak jsem na ni navrstvil různá světla a vytvořil instalaci videomappingu. K celkovému obrazu přispívají i stíny vytvořené tvarem sochy,“ popisuje.

Tunel možností

Není to jen světlo, které mohou návštěvníci na výstavě tvarovat a hrát si s ním. Jedna z instalací obsahuje tři projekce vytvořené tak, aby vypadaly jako rostliny, jejichž větve při dotyku vydávají specifické zvuky. Návštěvníci tak mohou interakcí s tvary vytvářet melodie.

Nejčastěji sdíleným exponátem na internetu je však osm metrů dlouhý tunel, který je vybaven velkým množstvím LED světel. Každé z těchto světel lze individuálně naprogramovat a vytvořit tak širokou škálu jedinečných obrazů, říká Feex.

Charakter galerie umožňuje neustálé změny různých instalací, které se v ní nacházejí. Majitel prostor říká, že již nyní plánuje zapojení dalších umělců do projektu, včetně mladých studentů uměleckých škol.

 

ZDROJ