Drony budou doručovat poštu do nové budovy CTP v Brně
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

Drony budou doručovat poštu do nové budovy CTP v Brně

Česká developerská společnost CTP postaví v komplexu Vlněna, na území bývalého brněnského brownfieldu, zcela nový kancelářský objekt – Budovu I. V centru moravské metropole vyroste do poloviny roku 2024 ikonická stavba, kterou navrhlo Studio acht. Budova navíc představí systém dronové pošty. Informuje o tom server Market Screener.

17.12.22

„Brno je pro nás dlouhodobě důležitou oblastí, kde intenzivně rozvíjíme naše aktivity, které, jak pevně věřím, pozitivně přispívají k pověsti Brna jako nejinovativnějšího města v České republice. S každým novým projektem chceme zvednout laťku o něco výše. V případě Budovy I kombinujeme prvotřídní design s nejmodernějšími technologiemi. Nové možnosti přinese unikátní fasáda i celý koncept chytrých kancelářských prostor. Třešničkou na dortu je systém dronové pošty, který v této podobě nebyl dosud nikde v České republice použit,“ popsal obchodní ředitel společnosti CTP ČR Jakub Kodr.

Návrh budovy připravilo Studio acht a na technickém řešení se podílela švýcarská společnost Sauter. Architekti navrhli pro CTP prosklenou „pilovitou“ fasádu. Její realizace bude velmi náročná nejen finančně, ale i po technické stránce. Cílem je maximálně využít koncept kompletně prosklené budovy. Technické řešení má na starosti společnost MFS Group, která má za sebou řadu projektů v Londýně, Amsterdamu, Paříži, Štrasburku a Düsseldorfu.

„Budova I bude vynikat svým jedinečným designem a celkovým technologickým pojetím, díky němuž bude nejen krásnou budovou, ale také vysoce funkčním kancelářským prostorem,“ řekl architekt Studia acht Václav Hlaváček.

Inteligentní osvětlení

Koncept chytrých kanceláří zahrnuje například osvětlení, které bude řízeno inteligentní technologií. Senzor rozpozná, kolik lidí se na daném místě nachází, podle čehož reguluje intenzitu osvětlení jednotlivých pracovišť. Tento systém tak zajistí i úspory energie. Kvalita vzduchu v budově bude pod kontrolou díky inteligentnímu vytápění, chlazení, rekuperaci a regulaci vlhkosti.

Nájemníkům budovy bude mimo jiné k dispozici unikátní systém dronové pošty. Drone helipad je řešením pro příjem zásilek z dronů nebo jiných bezpilotních systémů, které budou na střechu budovy naváděny laserovými senzory, takzvanými LiDAR (Light Detection And Ranging). Řešení vyvinula společnost 3L Robotics. CTP bude první firmou, která Drone helipad v České republice, ale i v Evropě, nainstaluje.

Budova vysoká 64 metrů se šestnácti nadzemními a jedním podzemním podlažím vyjde na 600 milionů korun. Společnost CTP v současné době realizuje monolitické části objektu. Dokončen by měl být do dvou let.

Hi-tech polyfunkční areál Vlněna, kde budova vyroste, má rozlohu téměř 80 tisíc metrů čtverečních. Kromě osmi moderních kancelářských budov, které využívají především IT a technologické firmy jako Oracle, Avast, Infosys, Zebra Technologies a KPMG, se v areálu nacházejí také obchodní prostory, jako fitness centrum či kavárny a restaurace. Na jaře loňského roku tam také otevřela společnost CTP své první coworkingové centrum Clubco, které se letos rozšířilo o další dvě patra.

 

ZDROJ

 

Související

Aquaponie ušetří naproti klasickému zemědělství až 95 % vody, říká odborník

V aquaponii hrají významnou roli ryby. Jak se na celém procesu podílejí? Když dovolíte, začnu tím, že pokročilá aquaponie využívá výhody dvou vzájemně propojených ekosystémů k produkci udržitelných potravin. To vše bez použití umělých hnojiv a agrochemií. Jedním ekosystémem je ekosystém rostlin a...


Čína předvádí dron, který kdekoli vypustí robopsa se zbraní

Záběry ve videu ukazují rozměrný dron typu oktokoptéry, který vysazuje svůj ozbrojený náklad na střechu v městské oblasti. Robopes pak ožívá a natahuje nohy. Zdá se, že robot nese upravenou poloautomatickou útočnou zbraň, která je od roku 1995 služební zbraní Lidové osvobozenecké armády a...


Mark Zuckerberg se snaží stát Bohem a vybudovat nebe

Když se Facebook stal Metou, generální ředitel Mark Zuckerberg poprvé představil i svou vizi Metaversu a setkal se s odmítavou reakcí: „Nikdo se o to neprosil,“ znělo ze strany široké veřejnosti. Virtuální realita, na níž je jeho vize naprosto závislá, není zatím příliš rozšířená a její...