Bratři z Hradce Králové digitalizují strojírenský trh. Nyní získali 900 tisíc eur
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

Bratři z Hradce Králové digitalizují strojírenský trh. Nyní získali 900 tisíc eur

Bratři Jakub a Milan Málkovi se věnují digitalizaci trhu strojírenské výroby. Jejich společnost Factoree je dodavatelem strojírenských výrobků na klíč. Letos dodá přes milion dílů – a to přesto, že nevlastní jediný obráběcí stroj. Factoree totiž využívá stávající kapacity menších českých firem a díky své on-line platformě uspokojuje jejich poptávku zakázkami z celého světa. Nyní firma získala 900 tisíc eur od Presto Ventures, DEPO Ventures a finanční skupiny SFG.

28.12.22

Bratři Jakub a Milan Málkovi z Hradce Králové trh strojírenské výroby digitalizují už šest let. Zpočátku nabízeli katalog strojírenských firem Kooperace.cz, který rozšířili na tržiště volných strojírenských kapacit. Do projektu se zapojilo více než 1300 malých a středních podniků.

Ukázalo se ale, že zákazníkům Factoree, kterými jsou zejména velké firmy z oblasti výroby zemědělských strojů, stavební techniky nebo veřejné dopravy, jde především o samotnou komunikaci a navázání spolupráce s novými potenciálními dodavateli.

„Kvalitní díly na míru umí v České republice vyrobit spousta firem. Proces poptávání je ale více než zdlouhavý. Ve Factoree se nám to daří měnit. Pro poptání přesného strojírenského dílu je třeba nahrát jeho model. Zákazníci ve strojírenství čekají na cenovou nabídku v průměru týden, zatímco u nás ji mají patnáct minut po odeslání modelu, a to i s garancí výrobní kapacity a dodací lhůty,“ řekl generální ředitel Milan Málek. „Strojírenství je důležitým segmentem české ekonomiky, o který přijdeme, pokud se nebude digitalizovat,“ dodal.

Za úspěchem rodinné firmy stojí digitalizace a automatizace poptávkového procesu. Platforma Factoree ho zajišťuje celý. Letos chce dodat více než milion kusů většinou jednoduše obráběných dílů ze železných a neželezných kovů.

Mezi zákazníky Factoree je nyní asi sedmdesát velkých klientů, včetně miliardových strojírenských firem z Velké Británie, Německa, Turecka a Švédska. Pro další rozvoj a především pro další expanzi na zahraniční trhy získala nyní společnost počáteční investici ve výši 900 tisíc eur od fondu Presto Ventures, DEPO Ventures a finanční skupiny SFG.

Světový hráč

„Investice do Factoree je pro nás sázkou na inovace ve strojírenství. Výroba je důležitou součástí naší ekonomiky. A aby zůstala konkurenceschopná vůči Číně a zbytku Asie, musí se digitalizovat a zefektivnit. Kvalita české výroby je stále na vysoké úrovni a my věříme, že Factoree umožní českým firmám získávat více zakázek ze zahraničí tím, že budou schopny rychle reagovat na změny na trhu,“ okomentoval investici partner Presto Ventures Roman Nováček.

„Factoree buduje největší světový ekosystém ve strojírenství, který podpoří rozvoj Průmyslu 4.0, bude reagovat na tlak výrobců OEM na udržitelnost, digitální komunikaci a udrží Evropu jako předního světového výrobce,“ řekl partner DEPO Ventures Petr Šíma.

„Factoree využívá velký potenciál českého strojírenství tím, že digitalizuje a automatizuje často komplikovaný proces poptávky. Subdodavatelům dává možnost dosáhnout na globální zakázky a firmám usnadňuje komunikaci s dodavateli a nabídku dílů na klíč,“ uvedl generální ředitel SFG Michal Dědek.

 

ZDROJ

Související


Jak na rychlejší digitalizaci státu? Ptali jsme se bývalé ministryně informatiky Dany Bérové

Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . 6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #36 - Dana Bérová


Jak funguje český influencer marketing nám prozradil Peter Varga

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #30 - Peter Varga Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Peter, na tvých 37 let máš za sebou poměrně zajímavou kariéru, během které jsi pracovně strávil dva roky v Thajsku. Na co z té doby nejvíce vzpomínáš? Pracoval jsem...