Fintech insight seřadil země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) podle pěti regulačních kritérií. Každé pak přiděloval body na základě toho, kolik daná země splnila kritérií. Bylo jich celkem pět – pokud státy povolily vlastnit kryptoměny, pokud vyžadovaly licenci k provozování krypto-byznysu, pokud státní centrální banka pracuje na projektu kryptoměn, pokud jsou kapitálové zisky z kryptoměn zdaněny a pokud jsou kryptoměny široce přijímány k nákupu zboží.
Na základě těchto faktorů bylo vyhodnoceno, které země zavádějí nejpřísnější regulace, a které naopak v současnosti zaostávají.
Nejpřísnější regulace připsalo šetření Austrálii, Jižní Koreji, Velké Británii, Spojeným státům, Dánsku, Japonsku a Norsku. „Sedm zemí OECD dosáhlo v námi sledovaných kategoriích perfektního skóre, přičemž všechny legalizovaly vlastnictví kryptoměn, vyžadují licenci pro podnikání s kryptoměnami, zdaňují kryptoměny jako aktiva a jsou široce využívány k nákupu zboží,“ uvádí fintech insight.
Dodává, že také centrální banky těchto zemí vyvíjejí vlastní digitální měny, které chrání investory tím, že nabízejí méně volatilní alternativy k tradičním kryptoměnám.
Čtyři z pěti výše uvedených faktorů splňují Česká republika, Chile, Švédsko, Turecko, Mexiko, Rakousko, Kanada, Kolumbie, Francie, Německo, Řecko, Izrael, Nizozemsko, Španělsko, Belgie, Estonsko, Finsko, Irsko, Itálie, Litva, Nový Zéland a Polsko. Fintech insight uvádí, že většina z těchto 21 zemí přišla o plné hodnocení kvůli nedostatečnému rozvoji kryptoměn v oblasti centrálních bank.
Na seznamu je také Turecko, přičemž insight zdůrazňuje, že jeho postoj ke kryptoměnám je „nejvíce smíšený“. Vysvětluje, že vlastnictví kryptoměn sice není v zemi nelegální, ale v současné době zde neexistuje žádný dohledový nebo regulační orgán. „V rámci boje proti tomu si vláda vyžádala údaje o uživatelích obchodních platforem, aby je ochránila před podvody,“ uvádí dále Forex Suggest.
Na posledním místě, které splňuje pouze tři z pěti faktorů, jsou Mexiko, Lotyšsko, Portugalsko, Maďarsko a Švýcarsko. Insight toto rozhodnutí vysvětluje tím, že většina těchto zemí nevyžaduje, aby se kryptografické podniky registrovaly u vlády nebo splňovaly podmínky pro získání licence. Takový nedostatek vládního dohledu přitom může být pro investory potenciálně škodlivý.