Aquaponie ušetří naproti klasickému zemědělství až 95 % vody, říká odborník
Byznys inovace
Foto: Se souhlasem Future Farming s.r.o.

Aquaponie ušetří naproti klasickému zemědělství až 95 % vody, říká odborník

Zemědělský systém, který maximálně šetří vodu, energii, je šetrný k přírodě, jednoduchý na údržbu, a navíc produkuje kvalitní zeleninu plnou živin – to je aquaponie, která si nejen v Česku, ale i v zahraničí získává díky všem výhodám čím dál větší oblibu. Odborník na aquaponii Michal Fojtík nám v rozhovoru mimo jiné prozradil, jak taková aquaponická farma funguje, jaké rostliny si v ní může člověk vypěstovat a zda je možné si ji vybudovat i v domácích podmínkách.

09.01.23

V aquaponii hrají významnou roli ryby. Jak se na celém procesu podílejí?

Když dovolíte, začnu tím, že pokročilá aquaponie využívá výhody dvou vzájemně propojených ekosystémů k produkci udržitelných potravin. To vše bez použití umělých hnojiv a agrochemií. Jedním ekosystémem je ekosystém rostlin a druhým ekosystém ryb. Takže ryby hrají v aquaponii zcela zásadní roli. Za prvé jsou jedním z výstupních produktů a za druhé poskytují čisté organické hnojivo našim pěstebním skleníkům.

Co dalšího nesmí v aquaponické farmě chybět?

Aquaponická farma se technicky skládá ze tří částí. První část tvoří rybí hala s káděmi, ve kterých chováme ryby. Druhou část tvoří pěstební bloky, kde ve sklenících pěstujeme zeleninu. A třetí důležitou částí je naše unikátní filtrační kaskáda, která umožňuje oba systémy propojit. V obou systémech totiž neustále proudí ta samá voda. Filtrační kaskáda dodává ekosystému rostlin živný roztok obohacený rybím hnojivem a naopak ekosystému ryb křišťálově čistou vodu, která prošla přirozenou filtrací kořenovým systémem rostlin. Díky tomuto přirozenému koloběhu, který je obdobný jako v přírodě, dokáže aquaponická farma ve srovnání s konvenčním zemědělstvím ušetřit až 95% vody. Z pohledu budoucího nakládání s vodou je to ten nejúspornější systém, který dnes na zeměkouli máme.

Společnost Future Farming je první česká firma, která se zabývá komerční výstavbou farem využívajících pokročilou aquaponii. Kolik takových farem nyní existuje a jaký je objem jejich produkce? Kam se výpěstky prodávají?

V tuto chvíli máme v Česku dvě farmy. Vědeckovýzkumnou farmu v obci Kaly u Brna a produkční farmu v brněnských Dolních Heršpicích. Vzhledem k tomu, že v Heršpicích máme v provozu zatím první ze tří pěstebních bloků, naše zelenina putuje k lokálním odběratelům a do našich Farmia Food bister. Ryby standardně dodáváme do velkoobchodní sítě. S tím zahraničím máte pravdu. Loni se Future Farming stal součástí národního projektu City for the Future, který pod hlavičkou Ministerstva průmyslu a obchodu prezentuje v zahraničí ty nejlepší české technologie pro města a obce. Naší první zahraniční akvizicí je farma v slovenské Senici. Nově jednáme o dodávce našich technologií do Polska, střední Ameriky i jihovýchodní Asie.

Jaké typy rostlin na farmách pěstujete? Pro jaké rostliny, například typy zeleniny, se aquaponie nedá použít?

V nabídce máme 16 druhů listové zeleniny, 16 druhů bylinek, 10 druhů microgreens a 2 druhy sladkovodních ryb. Pstruha duhového a Sumečka afrického. Co se týče vhodnosti plodin, podle našich dat je aquaponické pěstování nejvhodnější v případě zeleniny s rychlými přírůstky. Proto se na našich produkčních farmách zaměřujeme hlavně na pěstování salátů, jako jsou Dubáček, Crispy nebo Lallique. V menším měřítku pěstujeme i bylinky, jako jsou bazalka, máta nebo petržel. Pokud budeme mluvit o potenciálu aquaponie, tak ta se dá v zásadě použít na všechny typy plodin. Na naší edukační farmě v Bílovci pěstují studenti třeba jahody. Aquaponicky můžeme vypěstovat i cibuli, kedlubny, papriky. Samozřejmě, že v některých případech by bylo použití aquaponie neekonomické. Mluvím zejména o obilí nebo rostlinách, které dosahují velké výšky.

Jako jednu z výhod aquaponie zmiňujete úsporu energie – o kolik je výhodnější a proč?

Produkce probíhá v kontrolovaném prostředí. To znamená, že je zcela nezávislá na počasí a klimatu a umožňuje vytvářet velmi zdravé a nutričně bohaté produkty. V minulosti se farmy stavěly v uzavřených prostorách. Ty však vyžadovaly velké nároky na energie. Kromě tepla bylo potřeba zajistit rostlinám i přísun světla. Naše produkční farmy oproti tomu využívají sluneční svit. Pěstební bloky jsou projektovány do skleníků. Tři čtvrtiny roku v nich nepotřebujeme svítit, což přináší velké provozní úspory. Farmy vytápějí tepelná čerpadla, která zatím napájíme z veřejné elektrické sítě, ale brzy je také budeme pohánět prostřednictvím energie ze slunce. Naším cílem je dosáhnout energeticky autonomního provozu.

Dále jsem četla o tom, že rostliny v aquaponii rostou mnohem rychleji. Čím to?

Je to dáno řízeným prostředím a ideálními pěstebními podmínkami, které na farmách máme. Naše rostliny, ať už se jedná o saláty nebo bylinky, mohou využít 100% času efektivně a nikdy nemusí zastavovat svůj růst kvůli nedostatku vody, světla, nedostatku živin, velkého horka nebo přílišné zimy a tak podobně. Navíc dotujeme atmosféru plynem CO2, který umožňuje rychlejší metabolismus rostlin.

Předpokládám, že když mají rostliny kontrolovaný přísun živin, jsou mnohem nutričně bohatší než ty vypěstované v zemi, která je, jak už dnes víme, na živiny velmi chudá. Porovnávali jste obsah živin ve vaší zelenině a například zelenině od bio farmářů?

Předpokládáte správně. V tuto chvíli však bohužel neexistuje žádná oficiální aquaponická certifikace, která by deklarovala vyšší nutriční hodnoty finálních produktů. Nejvyšší certifikací z pohledu ekologického zemědělství je status BIO, který uděluje Odbor environmentálního a ekologického zemědělství na Ministerstvu zemědělství. Tento status máme. Respektive naše dceřiná společnost Farmia Food, která je exkluzivním prodejcem našich produktů. Spotřebitelé tak mají záruku, že naše aquaponické sladkovodní ryby jsou chovány v čisté vodě a krmeny vysoce kvalitním krmivem bez antibiotik a že naše aquaponická zelenina a bylinky jsou pěstovány bez jakýchkoliv umělých hnojiv a chemických ošetření, jsou bohaté na vitamíny a nutričně hodnotné. Status BIO mají i naše trvanlivé produkty, protože neobsahují žádná umělá barviva ani dochucovadla.

Co kdyby si někdo chtěl nějakou aquaponickou farmu vybudovat doma, je to reálné? Za jakých podmínek?

Aquaponie se dá provozovat i v domácích podmínkách. Pro zájemce o domácí pěstování máme speciální nabídku tzv. aquaponických setů. Venkovní A-SHAPE systém je ideální pro hobby pěstování. Tento malý aquaponický systém zabírá pouze 8 metrů čtverečních a můžete ho umístit třeba na zahradě. Má 420 pozic pro rostliny a kubíkovou nádrž pro ryby. V období od dubna do listopadu dokáže vyprodukovat 80 kg listové zeleniny za měsíc a v nádrži může být 50 až 75 kg ryb. 

Jaká je vize aqaponických farem na nejbližší roky?

Vizí Future Farming je produkovat zdravé a čerstvé potraviny s takřka nulovým dopadem na životní prostředí. V České republice budeme dále pokračovat ve výstavbě naší vlastní aquaponické infrastruktury. To znamená, že budeme stavět další aquaponické farmy. K našim aktuálním dvěma farmám přibudou farmy v obci Letonice a farma v Přerově nad Labem. Milníkem budou především Letonice, protože se jedná o náš první GLP projekt postavený na zelené louce. Bude to ideální supermoderní farma postavená podle našich přestav od A do Z. Nevýhodou je, že to ještě chvíli potrvá, protože k výstavbě takové farmy potřebujete 13 stavebních povolení a na některá má stavební úřad lhůtu až 24 měsíců. To znamená 2 roky.

Druhá naše vize je spojená s expanzí do zahraničí. Na evropském trhu bychom se chtěli prosadit coby dodavatel vyspělých technologií pro moderní zemědělství 4.0. Naše zařízení jsou špičkou v oborech jako pokročilá aquaponie, hydroponie a recirkulační chovy ryb. Díky tomu, že sami vlastníme a provozujeme farmy v Česku, dobře rozumíme potřebám moderních farmářů. Proto by se zejména naše nová divize Development, která má dodávku technologií v popisu práce, měla v blízké budoucnosti stát významným hráčem na poli moderního zemědělství nejen v Evropě.

 

Bc. Michal Fojtík

Michal Fojtík vystudoval měřicí a řídící techniku na Vysoké Škole Báňské, fakulta Elektrotechniky a informatiky. Jeho koníček, hydroponické pěstování, spojil s vývojem řídicího systému pro tento způsob pěstování rostlin. V roce 2010 se poprvé setkal s aquaponií při své cestě do Kalifornie v USA. Od té doby se věnuje rozvoji aquaponie v České republice. V roce 2016 zakládá asociaci aquaponických farem a začíná se věnovat aquaponii na plný úvazek. Věnuje se především výzkumné činnosti a spolupracuje s odborníky na jednotlivé segmenty aquaponie. Jeho cílem je vytvořit síť služeb a odborného poradenství a rozšířit povědomí o novém způsobu pěstování rostlin a chovech ryb. Věnuje se přednáškám a vzdělávacím kurzům. Mezi dosavadní největší úspěchy řadí přednášku o aquaponii na mezinárodní konferenci v Shenzhenu v Číně v roce 2018, kde přednášel publiku z celého světa a navázal velmi dobré kontakty. V České republice je považován za spojovací článek mezi teoretickou znalostí a praktickým použitím aquaponie v průmyslovém měřítku. 

 

Zdroj info: autorský rozhovor

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Vyzrajte na škůdce! Technologie pozná, kdo okusuje vaše pokojovky

Český start-up FlowerChecker mohou znát zahrádkáři a milovníci rostlin. Vyvinul už totiž úspěšnou technologii identifikace rostlin a také mobilní aplikaci. Ta dokáže identifikovat přibližně třicet milionů druhů rostlin. Nyní se společnost rozhodla využít technologii i k rozpoznávání hmyzu. „Je to...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...