Tento čtyřnohý stroj vznikl v rámci Kawasaki programu Kaleido, který se už od roku 2015 soustředil na vývoj dvounohých robotů. Cílem inženýrů však tentokrát bylo navrhnout robota, který by zvládal i obtížný terén, a pro tento účel by jen těžko našli lepší zdroj inspirace než kozorožce, mrštnou horskou kozu vyskytující se v oblastech Afriky a Eurasie.
Bex dokáže klusat po čtyřech a sám se vyhýbat překážkám. Zda skutečně zvládne i tak strmý terén jako skutečný kozorožec, to nevíme a jeho pohybové dovednosti tomu moc nenasvědčují.
Co však společnost Kawasaki potvrdila, je fakt, že robotický kozel může být řízen na dálku a použit k provádění inspekcí na staveništích a přepravě nákladu o hmotnosti až 220 kg. Jen v případě využití k přepravě by byl horní konec robota upraven, případně zcela odstraněn, a v ten okamžik by tím přišel i o svůj kozí vzhled.
Kozel na kolečkách
Na končetinách má kozel připevněná kola, která lze sklopením nohou uvést do správné polohy a použít je k rychlému pohybu po hladkých površích. Inženýři se tedy zjevně zaměřili na maximalizaci všestrannosti robota a dokonce jí také do jisté míry dosáhli.
Kozí hlava a nasvícení jsou však v rámci výkonu zcela zbytečné a tým je pravděpodobně použil jen proto, aby kolem nového robota udělal trochu rozruch. Tuto skutečnost pod videem z představení robotického kozla trefně okomentoval jeden z uživatelů na YouTube: “¨Inženýři nejspíš strávili tolik času přemýšlením nad tím, jestli by mohli, že se bohužel nepozastavili nad tím, jestli by vůbec měli".
Vzhledem k tomu, že robotický pes CyberDog od Xiaomi, Spot od Boston Dynamics i čínský mechanický jak, vzbudili vlnu pozornosti, Kawasaki nejspíš doufá, že se jejich kozlovi podaří totéž. A kdo ví, možná se jednou v budoucnu, i díky tomuto odvážnému počinu Kawasaki, bude policie v terénu nebo hrstka lidí po pastvinách pohybovat na hřbetech robotických koní.