Čínské státní noviny Global Times nedávno uvedly, že Čína vyvinula největšího čtyřnohého bionického robota na světě poháněného elektřinou. A tento robot vypadá přesně jako ohromný sudokopytník, konkrétně jak.
Rychlý a pohyblivý
Když pomineme bizarní vzhled tohoto tvora a s tím související velikost a těžkopádnost, můžeme ocenit jeho výborné pohybové schopnosti. Kromě klasického pohybu vpřed a vzad se totiž dokáže pohybovat i úhlopříčně, sprintovat a skákat do výšky i do dálky. To vše aniž by ztratil pevnou půdu pod nohama. A to ji tam ani mít nemusí.
Mechanický jak je vybaven senzory, kterými neustále analyzuje okolní terén a díky unikátní sadě 12 kloubních modulů se dokáže pohybovat téměř bezchybně. Rychle se přizpůsobuje různým typům podloží, včetně schodů, zákopů a útesů. Poradí si i na blátivých cestách, pastvinách, pouštích a sněhových polích. Neoplývá však jen adaptačními dovednostmi, snadno jej lze vybavit i zbraněmi.
Robot mnoha talentů
Tento ”mechanický jak" má nosnost až 160 kg a dokáže vyvinout maximální rychlost 10 km/h. Jeho tvůrci očekávají, že bude součástí průzkumných misí v náročných prostředích, jako jsou odlehlé pohraniční oblasti a vysoce rizikové bojové zóny.
I když by měl být čtyřnohý bionický robot primárně využíván k dopravě zásob jako je munice a potraviny na náhorní plošiny, do hor, pouští a lesů, kam se běžná vozidla dostávají jen obtížně, bude také shromažďovat taktické informace přímo z válečných epicenter.
Válka robotů?
Kromě mechanického jaka má Čína ve svém robotickém arzenálu také o poznání kompaktnějšího robotického psa jménem Geda. Ten má hmotnost 32 kg, ale unese víc, než sám váží, a to okolo 40 kg. Robotický pes je naprogramován tak, aby rozuměl jednoduchým hlasovým příkazům a dovedl rozpoznávat obličeje. Ve spojení s Jaky by pak tito robotičtí psi mohli vytvořit slušnou armádu.
Jak je vidno, Čína se na poli vojenské robotiky posouvá opravdu rychle kupředu a neponechává nic náhodě. Ambiciózní plán do roku 2025 je jasný.