Do vesmíru se vydala už devátá česká družice
Technologie
Foto: Shutterstock

Do vesmíru se vydala už devátá česká družice

Ve čtvrtek 13.1. odstartoval z Mysu Canaveral druhý nanosatelit z dílny VZLÚ (Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu). Na palubě nanodružice VZLUSAT-2 jsou kromě dalších přístrojů dvě experimentální kamery a zařízení pro přesnou orientaci, které umožní pořizovat detailní snímky zájmových oblastí na Zemi.

14.01.22

Družice bude startovat v rámci mise Transporter 3 na raketě Falcon 9 od SpaceX v oddělovači družic od společnosti D-Orbit. Družice měla původně startovat na oddělovači Sherpa-LTC1 od společnosti Spaceflight, u kterého se těsně před startem objevila technická závada v palivovém systému. Díky intenzivní práci odborníků po celém světě se podařilo v rekordním čase jednoho dne přenést satelit z oddělovače družic Sherpa na oddělovač ION-SCV2. 

„Musím zde poděkovat zejména technikům ze společnosti Spaceflight, ale i D-Orbit, Spacemanic a také našim pracovníkům. Jakmile jsme se dozvěděli o závadě, spustil se závod s časem, na jehož konci se podařilo za necelý den uskutečnit práci, která běžně trvá půl roku, i díky tomu jsme mohli startovat už nyní,“ dodává Juraj Dudáš, ředitel divize SPACE VZLÚ. Přechod na oddělovač družic od D-Orbit však znamená, že satelit zůstane v oddělovači 7 až 15 dní a až poté bude na správné dráze z oddělovače vypuštěn. 

Hlavním úkolem VZLUSAT-2 je ověřit technologie pro pozdější mise chystané české satelitní konstelace – nanosatelit bude vybaven experimentální kamerou a jednotkou pro přesné řízení orientace. Kromě toho budou na jeho palubě také další generace přístrojů, které se již osvědčily na předchozím satelitu VZLUSAT-1, a také několik zařízení, které dodaly české univerzity a soukromé společnosti. (O VZLUSAT-1 jsme psali zde.)


 

 „VZLUSAT-2 je pro nás vstupenkou do nejvyšší ligy. Pokud v Čechách zvládneme technologii pro přesné a detailní snímkování Země, dostáváme se do vyvoleného klubu několika zemí, které něco podobného ovládají. Tato technologie je samozřejmě zajímavá jak z komerčního hlediska, tak i pro bezpečnostní účely,“ shrnuje přínos VZLUSAT-2 generální ředitel Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu Josef Kašpar. 

Nanodružice vychází z osvědčené koncepce typu CubeSat, která umožňuje podle typu mise na sebe „skládat“ jednotlivé „kostky“ o rozměru 10 x 10 x 10 cm. V případě VZLUSAT-2 se jedná o konstrukci 3U s třemi „kostkami“, což dovolilo instalovat kamery a další experimenty. 

Palubní letenku pro VZLUSAT-2 zajišťovala společnost Spacemanic, partnery mise jsou společnosti esc Aerospace, TTS, s.r.o., Rigaku Innovative Technologies Europe s.r.o., ADVACAM s.r.o., Eltvor, Needronix, Konkoly Observatory a univerzity České vysoké učení technické v Praze, Západočeská univerzita v Plzni a Masarykova univerzita v Brně. Projekt podpořila Technologická agentura ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu. 

Družice bude stejně jako VZLUSAT-1 operována z pozemní stanice FEL ZČU. Mise startuje s ročním zpožděním, které bylo způsobeno společností Momentus. Ta měla původně zajišťovat oddělení družice, ale opakovaně nedostala povolení od americké FAA. 

Na komentovaný start a diskuzi s odborníky, kteří družici tvořili a vyvíjeli, se můžete podívat zde:

 

ZDROJ

Související

Raketa Space Launch System odstartovala. Zahájila misi, která má vrátit člověka na Měsíc

Středeční let následoval po dvou předchozích pokusech o start v srpnu a září. Ty byly kvůli technickým potížím během odpočítávání přerušeny. Tentokrát se však problémy podařilo překonat a motory Space Launch System zažehly 16. Listopadu v 7:47 SEČ a vynesly raketu z Kennedyho vesmírného střediska....


Vzduchem místo MHD. Čeští inženýři vyvíjejí bezpilotní letadlo pro cesty městem

V současné době existuje toto čtyřmístné letadlo pouze jako počítačová vizualizace a v podobě zmenšených modelů. Inženýři v českém Centru leteckého a kosmického výzkumu však usilovně pracují na tom, aby otestovali, jak by se skutečný letoun choval v různých, často extrémních, podmínkách. Například...


Podle Muska hrozí Tesle a SpaceX značná inflační rizika

Elon Musk se, jak je u něj obvyklé, svěřil se svými obavami sledujícím na Twitteru. Ve svém tweetu a následujícím vlákně , týkajícím se budoucnosti jeho firem (Tesla vyrábí elektroauta a SpaceX se zabývá lety do vesmíru), se také zeptal na výhled míry inflace a prohlásil, že jeho společnosti...