Podle Muska hrozí Tesle a SpaceX značná inflační rizika
Technologie
Foto: Shutterstock

Podle Muska hrozí Tesle a SpaceX značná inflační rizika

Generální ředitel společností Tesla a SpaceX Elon Musk uvedl, že jeho firmy čelí významnému inflačnímu tlaku v oblasti surovin a logistiky. Tesla už zvýšila ceny některých modelů o 1000 dolarů.

21.03.22

Elon Musk se, jak je u něj obvyklé, svěřil se svými obavami sledujícím na Twitteru. Ve svém tweetu a následujícím vlákně, týkajícím se budoucnosti jeho firem (Tesla vyrábí elektroauta a SpaceX se zabývá lety do vesmíru), se také zeptal na výhled míry inflace a prohlásil, že jeho společnosti „nejsou samy“. Svým sledujícím pak retweetoval článek, v němž se uvádí, že ukrajinsko-ruský konflikt poslal ceny komodit na nejvyšší úrovně od roku 2008. 

Ruská invaze na Ukrajinu zvýšila ceny kovů používaných v autech - od hliníku v karoserii přes palladium v ​​katalyzátorech až po vysoce kvalitní nikl v bateriích elektrických vozidel. Zvýšení cen surovin se podle všeho projeví na cenách u koncových spotřebitelů. Účty za vozy Tesla budou tedy vyšší. 

Kovy dosud terčem západních sankcí nebyly. Někteří přepravci a dodavatelé autodílů se ovšem vyhýbají ruskému zboží, čímž vyvíjejí větší tlak na výrobce automobilů, kteří se již tak zmítají v problémech v důsledku nedostatku čipů a vyšších cen energií. 

Spotřebitelská inflace v USA, eskalovaná cenami bydlení, potravin a plynu, zaznamenala nejstrmější nárůst za poslední čtyři desetiletí. Kromě jiného inflaci pravděpodobně podpořilo zvýšení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému. 

Akcie Tesly, které v pátek 11. 3. uzavřely o 5 % níže na hodnotě 795,35 dolaru, meziročně ztratily zhruba 25 %. Výrobce elektroaut zvýšil ceny svých amerických SUV (Model Y) a sedanů (Model 3 Long Range) o 1 000 dolarů a některých vozidel (Model 3 a Model Y) vyrobených v Číně o 10 000 jüanů (tedy přibližně 1582 dolarů). 

Americký výrobce elektrických vozidel Rivian Automotive v téže době uvedl, že problémy s dodavatelským řetězcem by mohly snížit jeho plánovanou výrobu na polovinu. Firma odkazuje na prudce rostoucí ceny surovin a právě omezení dodavatelského řetězce. Japonská Toyota uvedla, že od dubna do června sníží domácí výrobu až o 20 %. Chce tím zmírnit tlak na dodavatele, kteří se potýkají s nedostatkem čipů a dalších součástek.

 

ZDROJ

 

Související

TikTok plánuje velký posun ke gamingu, provádí testy ve Vietnamu

Uvedení her na platformu TikToku by mělo zvýšit příjmy z reklamy a také množství času, který uživatelé s aplikací tráví. TikTok má už nyní asi 1 miliardu aktivních uživatelů měsíčně. Vietnam, kde probíhají testy TikToku zaměřené na gaming, se může pochlubit technicky zdatnou populací a jeho 70 %...


Amazon bojuje proti falešným recenzím

Společnosti fungují jako neoficiální makléři mezi prodejci Amazonu a jednotlivci, kteří píší recenze, uvádí technologický gigant. Recenzenti dostávají produkty zdarma a malý poplatek za každou recenzi, firma pak účtuje prodejci poplatek za zvýšení hodnocení na Amazonu. Prodejci si často...


Do roku 2050 bude mít většina domácností humanoidního robota, říká Musk

Musk se s tazatelem shoduje, že přibližně do roku 2050 bude mít většina domácností svého robota, ačkoli hlavním kamenem úrazu zůstává zdokonalování umělé inteligence (AI). V obsáhlém rozhovoru se generální ředitel společnosti Tesla dotýká i své práce ve společnostech SpaceX, Neuralink a The Boring...