Elon Musk se, jak je u něj obvyklé, svěřil se svými obavami sledujícím na Twitteru. Ve svém tweetu a následujícím vlákně, týkajícím se budoucnosti jeho firem (Tesla vyrábí elektroauta a SpaceX se zabývá lety do vesmíru), se také zeptal na výhled míry inflace a prohlásil, že jeho společnosti „nejsou samy“. Svým sledujícím pak retweetoval článek, v němž se uvádí, že ukrajinsko-ruský konflikt poslal ceny komodit na nejvyšší úrovně od roku 2008.
Ruská invaze na Ukrajinu zvýšila ceny kovů používaných v autech - od hliníku v karoserii přes palladium v katalyzátorech až po vysoce kvalitní nikl v bateriích elektrických vozidel. Zvýšení cen surovin se podle všeho projeví na cenách u koncových spotřebitelů. Účty za vozy Tesla budou tedy vyšší.
Kovy dosud terčem západních sankcí nebyly. Někteří přepravci a dodavatelé autodílů se ovšem vyhýbají ruskému zboží, čímž vyvíjejí větší tlak na výrobce automobilů, kteří se již tak zmítají v problémech v důsledku nedostatku čipů a vyšších cen energií.
Spotřebitelská inflace v USA, eskalovaná cenami bydlení, potravin a plynu, zaznamenala nejstrmější nárůst za poslední čtyři desetiletí. Kromě jiného inflaci pravděpodobně podpořilo zvýšení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.
Akcie Tesly, které v pátek 11. 3. uzavřely o 5 % níže na hodnotě 795,35 dolaru, meziročně ztratily zhruba 25 %. Výrobce elektroaut zvýšil ceny svých amerických SUV (Model Y) a sedanů (Model 3 Long Range) o 1 000 dolarů a některých vozidel (Model 3 a Model Y) vyrobených v Číně o 10 000 jüanů (tedy přibližně 1582 dolarů).
Americký výrobce elektrických vozidel Rivian Automotive v téže době uvedl, že problémy s dodavatelským řetězcem by mohly snížit jeho plánovanou výrobu na polovinu. Firma odkazuje na prudce rostoucí ceny surovin a právě omezení dodavatelského řetězce. Japonská Toyota uvedla, že od dubna do června sníží domácí výrobu až o 20 %. Chce tím zmírnit tlak na dodavatele, kteří se potýkají s nedostatkem čipů a dalších součástek.