Vzduchem místo MHD. Čeští inženýři vyvíjejí bezpilotní letadlo pro cesty městem
Technologie
Foto: se souhlasem VZLÚ

Vzduchem místo MHD. Čeští inženýři vyvíjejí bezpilotní letadlo pro cesty městem

Lidé by mohli v budoucnu cestovat po městě v osobním letadle bez pilota, vyvinutém v České republice. Letadlo Miya je určeno pro přepravu až čtyř cestujících. Sloužit má především pro pohyb ve městech. Činit tak navíc může téměř neslyšně. Informuje o tom server Radio Prague International.

16.11.22

V současné době existuje toto čtyřmístné letadlo pouze jako počítačová vizualizace a v podobě zmenšených modelů. Inženýři v českém Centru leteckého a kosmického výzkumu však usilovně pracují na tom, aby otestovali, jak by se skutečný letoun choval v různých, často extrémních, podmínkách. Například umístěním zmenšeného modelu vzhůru nohama do aerodynamického tunelu, který dokáže simulovat rychlost až 300 km/h, mohou zjistit, jak by ocas letadla směřující po větru ovlivnil jeho let. 

Český projekt vzniká za podpory ministerstva průmyslu a využívá know-how zahraničních partnerů. Letadlo určené pro civilní i vojenské účely bude vyrobeno z lehkých uhlíkových a kompozitních materiálů a má být prakticky bezhlučné. Poháněno má být totiž elektromotorem – přesněji řečeno čtyřmi.

Přestože letadlo bude mít dolet až 300 kilometrů, je určeno především pro městskou dopravu. Díky tichým motorům nebude zvyšovat hlukovou zátěž a bude tak moci létat v centrech měst, například přímo mezi dvěma budovami. 

Letadlo je také schopné vertikálního letu, vzletu a přistání – i když jednou z posledních problematických oblastí, na které vývojáři v současné době pracují, je složitý přechod z vertikálního do horizontálního letu. Zhruba 300kilowattové elektromotory jsou totiž umístěny v křídlech a tvoří většinu hmotnosti letadla, těžiště letadla se tak při tomto přechodu výrazně posouvá. 

Ačkoliv je letoun stále ve fázi testování, první zkoušky s větším modelem již byly dokončeny. Pokud bude vše v pořádku, plánují inženýři z Centra leteckého výzkumu na jaře provést testy s prvním modelem v životní velikosti s rozpětím křídel přibližně patnáct metrů.

 

ZDROJ

Související

Brno se pyšní vlastním „metrem“

Nové brněnské „metro“ se stavělo téměř tři roky a stálo 1,4 miliardy korun. Většina trati, která čítá celkem 912 metrů, vede 602 metrů dlouhým tramvajovým tunelem – nejdelším svého druhu v České republice. Trať vede z brněnského hlavního nádraží k bohunické fakultní nemocnici a univerzitnímu...


Do vesmíru se vydala už devátá česká družice

Družice bude startovat v rámci mise Transporter 3 na raketě Falcon 9 od SpaceX v oddělovači družic od společnosti D-Orbit. Družice měla původně startovat na oddělovači Sherpa-LTC1 od společnosti Spaceflight, u kterého se těsně před startem objevila technická závada v palivovém systému. Díky...


Bezpilotní letadla ušetří leteckému průmyslu 35 miliard dolarů ročně

Martin Kysilka, 28. ZÁŘÍ 2017 Co to je: Švýcarská UBS Bank odhaduje, že do roku 2025 by měl technologický vývoj pokročit natolik, že bude možné létat bezpilotními letadly ovládanými na dálku. Bezpilotní letouny. Budoucnost letecké dopravy nejenže zjednoduší cestování vzduchem, ale podle UBS také...