Telefonica nahradí část infrastruktury 5G sítí od Huaweie komponenty od Ericssonu
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

Telefonica nahradí část infrastruktury 5G sítí od Huaweie komponenty od Ericssonu

Španělská Telefonica koupila síťové vybavení pro 5G od švédského výrobce Ericsson. Nahrazuje tak některá zařízení čínského Huaweie.

17.01.22

Podle informací španělských novin Expansion je výměna zařízení pro mobilní sítě nové generace součástí strategie společnosti Telefonica oznámené v roce 2019. Cílem výměny je snaha o diverzifikaci dodavatelů. 

Ekonomický deník Expansion napsal, že španělská telekomunikační společnost nejdříve zprovoznila některá zařízení Huaweie, která předtím koupila. Až poté se snažila zajistit alternativní dodávky od jiných výrobců. 

Zdroj z Telefonicy odmítl sdělit, kolik zařízení firma od Ericssonu koupila, nebo kdy k nákupu došlo. Španělské pobočky firem Huawei a Ericsson na žádosti o komentář k situaci bezprostředně nereagovaly. 

Rozhodnutí Telefonicy o budování 5G sítě v roce 2019 přišlo v době, kdy byla čínská společnost Huawei, globální lídr na trhu síťových zařízení, vtažena do centra politického napětí mezi Washingtonem a Pekingem. 

Spojené státy tvrdily, že zařízení společnosti Huawei by mohlo být použito čínskou vládou ke špionáži. Huawei i samotný Peking tato obvinění opakovaně odmítají. 

Když Telefonica před dvěma lety oznámila svou strategii pro budování 5G sítě, uvedla, že její rozhodnutí o diverzifikaci bylo čistě technické povahy a že neobdržela žádné důkazy podporující americká obvinění, že zařízení od firmy Huawei představuje bezpečnostní riziko. 

Nyní vyšlo najevo, že je diverzifikace dodavatelů pro Telefonicu natolik důležitá, že už zakoupenou čínskou infrastrukturu nahrazuje švédskou technologií od Ericssonu. Zda jsou za tím politické, strategické či ekonomické důvody, se můžeme jenom dohadovat. 

Každopádně se Španělsko stává jednou ze zemí, která nechce být úplně závislá na čínských síťových technologiích. Další je například Nizozemí, tamní operátor KPN si v roce 2019 místo čínské společnosti Huawei vybral švédský Ericsson. Ve Velké Británii udělala totéž v roce 2020 společnost BT, a to po vládním zákazu poskytovatelům sítí používat produkty od čínské firmy Huawei.

 

ZDROJ

 

Související

Ovládnou olympiádu v Tokiu 2020 roboti?

Petr Beneš, 18. BŘEZNA 2016 Do her her v Tokiu zbývají 4 roky, ale pořadatelé již představují inovace, které plánují předvést na globální scéně. Mezi nimi jsou robotické vesnice, kde roboti budou pomáhat lidem s dopravou, navigací i překlady. Pořadatelé počítají s flotilou autonomních taxi, s...


Čína dosáhla na 110 milionů uživatelů 5G sítě za méně než rok

Jan Handl, 20. 09. 20 Prezident čínského vládního think tanku China Academy for Information and Communications Technology (CAICT) oznámil, že 5G sít nyní využívá více než 110 milionů Číňanů. Čína z hlediska počtu uživatelů největším 5G trhem. Vládní think tank označil tento mezník za velký úspěch,...


Huawei odmítá obvinění ze špionáže v Nizozemsku

Jan Handl, 27. 04. 21 Nizozemské noviny zveřejnily zprávu obviňující společnost Huawei z toho, že kdysi měla „neomezený přístup“ k telefonním hovorům uskutečňovaným prostřednictvím jednoho z předních nizozemských operátorů KPN. Inkriminovaná zpráva byla připravena poradenskou společností CapGemini...