Řecko a Saúdská Arábie chystají optický kabel pro propojení Evropy s Asií
Technologie
Foto: Shutterstock

Řecko a Saúdská Arábie chystají optický kabel pro propojení Evropy s Asií

Řecko a Saúdská Arábie se podle řeckých zdrojů koncem května dohodly na hlavních podmínkách vytvoření společného projektu na položení datového kabelu z optických vláken, který spojí Evropu s Asií. 

06.06.22

Datový koridor z východu do Středozemního moře, tedy kombinovaný podmořský a pozemní datový kabel, bude vyvinut společností MENA HUB, vlastněnou saúdskoarabským STC a řeckou telekomunikační a satelitní společností TTSA. 

Řecká energetická společnost Public Power Company a kyperský telekomunikační operátor CYTA budou mít v projektu také svůj podíl. Nyní se podle řeckého diplomata, který si přál zůstat anonymní, čeká na konečné schválení akce jednotlivými zúčastněnými společnostmi. Konečné uzavření dohody se očekává do července, projekt bude spuštěn na podzim a dokončen do konce roku 2025, uvedl diplomat.

Další osoba, blízká tomuto významnému a zatím tajemstvím opředeného projektu uvedla, že kabel, který spojí uživatele internetu z Itálie až do Singapuru, bude stát asi 800 milionů Euro. 

Řecká konzervativní vláda učinila od svého nástupu do úřadu v roce 2019 z digitální transformace prioritu. Bylo to rok poté, co Řecko prodělalo největší finanční záchranu v historii. 

Velká část z asi 30 miliard eur v grantech a levných půjčkách přidělených Řecku z fondu Evropské unie na obnovu po pandemii bude vynaložena na infrastrukturu 5G a optických vláken. Projekt nového propojení Evropy a Asie optickým datovým kabelem je součástí řeckého příklonu k podpoře moderních komunikačních technologií.

 

ZDROJ

Související

Telefonica nahradí část infrastruktury 5G sítí od Huaweie komponenty od Ericssonu

Podle informací španělských novin Expansion je výměna zařízení pro mobilní sítě nové generace součástí strategie společnosti Telefonica oznámené v roce 2019. Cílem výměny je snaha o diverzifikaci dodavatelů. Ekonomický deník Expansion napsal, že španělská telekomunikační společnost nejdříve...


Ovládnou olympiádu v Tokiu 2020 roboti?

Petr Beneš, 18. BŘEZNA 2016 Do her her v Tokiu zbývají 4 roky, ale pořadatelé již představují inovace, které plánují předvést na globální scéně. Mezi nimi jsou robotické vesnice, kde roboti budou pomáhat lidem s dopravou, navigací i překlady. Pořadatelé počítají s flotilou autonomních taxi, s...


Čína dosáhla na 110 milionů uživatelů 5G sítě za méně než rok

Jan Handl, 20. 09. 20 Prezident čínského vládního think tanku China Academy for Information and Communications Technology (CAICT) oznámil, že 5G sít nyní využívá více než 110 milionů Číňanů. Čína z hlediska počtu uživatelů největším 5G trhem. Vládní think tank označil tento mezník za velký úspěch,...