Huawei odmítá obvinění ze špionáže v Nizozemsku
Byznys inovace

Huawei odmítá obvinění ze špionáže v Nizozemsku

10.05.21

Jan Handl, 27. 04. 21

Nizozemské noviny zveřejnily zprávu obviňující společnost Huawei z toho, že kdysi měla „neomezený přístup“ k telefonním hovorům uskutečňovaným prostřednictvím jednoho z předních nizozemských operátorů KPN.

Inkriminovaná zpráva byla připravena poradenskou společností CapGemini v roce 2010, ale nikdy nebyla vydána. Mezi postiženými by byl i bývalý předseda vlády Jan Peter Balkenende.

Čínský technologický gigant Huawei obvinění kategoricky popřel. Expert na kybernetickou bezpečnost řekl BBC News, že je pochybné, že se někdy dozvíme, zda jsou tvrzení uvedená ve zprávě pravdivá.

„Společnost Huawei může být bezúhonná, ale hrozba je silná,“ uvedl profesor Alan Woodward z Surrey University. Zprávy o reportu byly publikovány v deníku De Volkskrant.

„Tvrzení, že by premiér mohl být odposloucháván, je zcela nepravdivé a podceňuje bezpečnost odposlechového prostředí,“ uvedl provozní ředitel společnosti Huawei Netherlands Gert-Jan van Eck. „To prostě není možné,“ dodal. Společnost Huawei podle něho nikdy nebyla schopna naslouchat žádné konverzaci.

„Zaměstnanci společnosti Huawei neměli neoprávněný přístup k síti a datům KPN, ani z nich nebyla extrahována data,“ uvedla čínská společnost. Kompletní zpráva obsahující detaily o možném odposlouchávání v síti KPN nebyla společnosti Huawei zpřístupněna.

KPN uvedla, že zpráva byla sestavena pro účely analýzy rizik a žádný z jejích dodavatelů neměl neomezený přístup do svých sítí. V roce 2019 si KPN místo čínské společnosti Huawei vybrala švédskou společnost Ericsson, aby poskytla technologie pro novou 5G infrastrukturu.

Ve Velké Británii udělala totéž v roce 2020 společnost BT, a to po vládním zákazu poskytovatelům sítí používat produkty od čínské firmy Huawei.

Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/technology-56803217

Související

Světové prvenství Francie: Rekord v přenosové rychlosti dat věští slibnou budoucnost pro uživatele i celou zemi

Tento údaj je založen na existujících veřejných záznamech přenosové rychlosti v terénních podmínkách. Rekord dosud nebyl ratifikován. Tento milník jednoznačně dokazuje, že je současná infrastruktura společnosti Orange plně připravena na přenosové technologie, které se mohou v následující dekádě...


Kyberprostor je pro adolescenty rizikový a ovlivňuje systém jejich hodnot, ukazuje výzkum olomouckých psychologů

Kyberprostoru a jeho souvislosti s hodnotovým systémem vybrané skupiny mladých lidí se psychologové z FF UP věnují od roku 2019. Výzkumu samého, v němž odborníci využili několik dotazníkových metod, se zúčastnilo přes 3 700 respondentů – studentů českých a slovenských středních škol, gymnázií,...


Už žádný režim „letadlo“. EU povolí hovory a data během letu

To by mohlo znamenat, že cestující již nebudou muset přepínat svůj telefon do režimu „letadlo“, i když podrobnosti o tom, jak bude novinka implementována, nejsou prozatím známy. Termín, do kterého mají členské státy EU zpřístupnit frekvenční pásma 5G pro letadla, je 30. června 2023. To znamená, že...