Huawei odmítá obvinění ze špionáže v Nizozemsku
Byznys inovace

Huawei odmítá obvinění ze špionáže v Nizozemsku

10.05.21

Jan Handl, 27. 04. 21

Nizozemské noviny zveřejnily zprávu obviňující společnost Huawei z toho, že kdysi měla „neomezený přístup“ k telefonním hovorům uskutečňovaným prostřednictvím jednoho z předních nizozemských operátorů KPN.

Inkriminovaná zpráva byla připravena poradenskou společností CapGemini v roce 2010, ale nikdy nebyla vydána. Mezi postiženými by byl i bývalý předseda vlády Jan Peter Balkenende.

Čínský technologický gigant Huawei obvinění kategoricky popřel. Expert na kybernetickou bezpečnost řekl BBC News, že je pochybné, že se někdy dozvíme, zda jsou tvrzení uvedená ve zprávě pravdivá.

„Společnost Huawei může být bezúhonná, ale hrozba je silná,“ uvedl profesor Alan Woodward z Surrey University. Zprávy o reportu byly publikovány v deníku De Volkskrant.

„Tvrzení, že by premiér mohl být odposloucháván, je zcela nepravdivé a podceňuje bezpečnost odposlechového prostředí,“ uvedl provozní ředitel společnosti Huawei Netherlands Gert-Jan van Eck. „To prostě není možné,“ dodal. Společnost Huawei podle něho nikdy nebyla schopna naslouchat žádné konverzaci.

„Zaměstnanci společnosti Huawei neměli neoprávněný přístup k síti a datům KPN, ani z nich nebyla extrahována data,“ uvedla čínská společnost. Kompletní zpráva obsahující detaily o možném odposlouchávání v síti KPN nebyla společnosti Huawei zpřístupněna.

KPN uvedla, že zpráva byla sestavena pro účely analýzy rizik a žádný z jejích dodavatelů neměl neomezený přístup do svých sítí. V roce 2019 si KPN místo čínské společnosti Huawei vybrala švédskou společnost Ericsson, aby poskytla technologie pro novou 5G infrastrukturu.

Ve Velké Británii udělala totéž v roce 2020 společnost BT, a to po vládním zákazu poskytovatelům sítí používat produkty od čínské firmy Huawei.

Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/technology-56803217

Související

Sundar Pichai zvolňuje své angažmá v Googlu a bude se zabývat kvantovými počítači

Sundar Pichai je vizionář. Někteří o něm mluví jako o nejchytřejším generálním řediteli 21. století. Věří v obnovitelné zdroje energie, bezplatný internet a tlačí na vývoj technologií budoucnosti, takových, které mnozí považují za neuskutečnitelné. Ačkoli se jeho myšlenky mnohým lidem zdají příliš...


Ovládnou olympiádu v Tokiu 2020 roboti?

Petr Beneš, 18. BŘEZNA 2016 Do her her v Tokiu zbývají 4 roky, ale pořadatelé již představují inovace, které plánují předvést na globální scéně. Mezi nimi jsou robotické vesnice, kde roboti budou pomáhat lidem s dopravou, navigací i překlady. Pořadatelé počítají s flotilou autonomních taxi, s...


Facebook je o krůček blíže pokrytí země internetem

Ambiciózní projekt Facebooku, jehož cílem je pokrýt i nejodlehlejší svět internetem, udělal úspěšný krok na své očekávaně dlouhé a extrémně obtížné cestě: test dronu Aquila. Celý projekt může mít velké civilizační dopady, je typickým projevem Demokratizace v 6D revoluci a úspěšné testy jsou...