Stručná historie blockchainu (1/2)
Byznys inovace
Foto: Shutterstock

Stručná historie blockchainu (1/2)

Technologie blockchainu zaznamenala v posledních letech raketový růst nejen ve finančním sektoru (samozřejmě z velké části díky obrovské popularitě kryptoměn). ale i v mnoha dalších odvětvích jako zdravotnictví, kultura, právo nebo doprava. Co pro mnohé začalo v roce 2008 představením Bitcoinu jako první decentralizované měny, má kořeny už na konci sedmdesátých let 20. století.

04.03.22

 Právě tehdy začaly světlo světa spatřovat koncepty, které položily základy samotné blockchainové technologie tak, jak ji známe dnes. 

Píše se rok 1979 a počítačový vědec Ralph Merkle ve své doktorské práci na Stanfordově univerzitě popisuje zvláštní systém k distribuci veřejných klíčů a digitálních podpisů nazvaný “tree authentication”, tedy stromové ověřování. Tento technologický “strom” poskytoval datovou strukturu pro ověřování jednotlivých záznamů a Merkle si ho později nechal i patentovat. Stal se tak prvním známým člověkem, který začal, ačkoliv nevědomky, připravovat půdu pro jednu z nejzásadnějších technologií budoucnosti. 

V roce 1982 popisuje David Chaum ve své práci na Kalifornské univerzitě v Berkeley trezorový systém, který přímo představoval mnoho prvků, ze kterých je složen dnešní blockchain. Chaum se poté v roce 1989 stal zakladatelem společnosti DigiCash a je považován za vynálezce právě digitální hotovosti. 

Dalším pomyslným krokem byla publikace Stuarta Habera a W. Scott Stornetta z roku 1991, pojednávající o digitálním označování dokumentů a zabránění uživatelům zpětně měnit datování elektronických dokumentů. V roce 1992 byl návrh aktualizován právě o systém Merkleho stromového ověřování a byla tak umožněna existence více certifikovaných dokumentů v jednom bloku. 

Během těchto a dalších let došlo k několika dalším významným událostem, které předcházely vzniku blockchainu. Mezi ty nejdůležitější patří vznik P2P sítě, v jejímž rámci mohou uživatelé komunikovat přímo bez použití prostředníka, stejně jako zavedení konceptu PoW (proof-of-work), který je nám známý právě hlavně díky bitcoinům a jejich těžbě. 

Dostáváme se do roku 2008, kdy tajemný Satoshi Nakamoto zveřejnil bílou knihu Bitcoinu a jistým způsobem tak změnil chod nejen technologických dějin. Podle Satoshiho dokumentu může technologie blockchainu podporovat bezpečné P2P transakce, a to bez potřeby zásahu třetí strany v podobě vlády nebo banky. Elektronická mince, tedy bitcoin, byla pak definována jako řetězec digitálních podpisů všech vlastníků. Ani dnes není známo, jestli je Satoshi Nakamoto pseudonymem pro jednu osobu nebo dokonce skupinu několika osob, které s touto novou technologií přišly. 

Jak jste se sami mohli přesvědčit, architektura blockchainu a Bitcoinu navazovala na několik různých konceptů z uplynulých tří desetiletí. A už v roce 2009 přešel Bitcoin z teoretické roviny do reality. 3. ledna 2009 Nakamoto vytěžil zcela první blok bitcoinu a potvrdil tak platnost konceptu blockchainu. Blok obsahoval přesně 50 mincí a byl pojmenován Genesis, neboli blok 0. Během následujícího týdne došlo k historicky první transakci v rámci sítě, kdy Nakamoto poslal 10 bitcoinů Halovi Finneymu. Ještě v říjnu roku 2009 došlo ke spuštění Bitcoin Marketu, první kryptoměnové burzy, která umožňovala uživatelům měnit jejich hotovost za bitcoiny. 

Nakamoto nastavil svůj systém tak, aby nikdy nebylo v oběhu více než 21 milionů mincí. Dnes je jich vytěženo již více než 18 milionů, při udržení aktuálního tempa těžby by k dosažení limitu mělo dojít okolo roku 2140. V roce 2009 měl jeden bitcoin hodnotu amerického centu, a jak moc dobře víme, dnes se jeho cena pohybuje okolo 30 tisíc dolarů (v listopadu 2021 dosahoval téměř 68 000 USD). 

Rok po spuštění sítě využil hacker chybu v kódu blockchainu a vytvořil v jediném bloku více než 184 miliard bitcoinů, čímž těžce poškodil reputaci celého projektu. Nakamoto zveřejnil novou verzi Bitcoinu, ale ještě před koncem roku 2010 velký tvůrce nadobro z online světa zmizel. 

I přes Nakamotovo náhlé zmizení si bitcoinová síť žila vlastním životem a postupně upoutala pozornost více lidí. Koncem ledna 2011 už byla vytěžena čtvrtina z celkového objemu bitcoinů. Na začátku příštího měsíce se už cena jedné mince rovnala jednomu americkému dolaru. Později v roce 2011 začal bitcoiny jako sponzorské dary přijímat server WikiLeaks a došlo i představení Litecoinu, historicky prvního altcoinu. 

V roce 2012 kryptoměna dále nabývala na popularitě a její cena vzrostla na 5 dolarů za kus. Nejednalo se však o stabilní růst, Bitcoin si zažil mnoho velkých výkyvů směrem nahoru i dolů. Ve stejném roce došlo k založení časopisu Bitcoin Magazine Vitalikem Buterinem, pozdějším zakladatelem společnosti Ethereum, nebo nadace Bitcoin Fundation, která si dávala za cíl propagovat bitcoin a vysvětlovat jeho výhody veřejnosti. Coinbase v témže roce získala v rámci crowdfundingu přes 600 tisíc dolarů a postupně si vydobyla pozici jedné z nejlepších a nejpoužívanějších kryptoměnových burz. 

Během dalších tří let došlo ke sledu několika událostí, které významně změnily dosavadní směřování blockchainové technologie. 

V druhé části “Stručné historie blockchainu” si přečtete o uzavření Silk Road americkou FBI, vzestupu Etherea, i o chvílích v nedávné historii, kdy se blockchain stal mainstreamem.

 

ZDROJ

Související

Tatum získal dalších 41,5 milionu dolarů. Plánuje rozšířit globální dosah

Investice rozšiřuje předchozí financování startupu i a zahrnuje společnosti Evolution Equity Partners jakožto vedoucího partnera, dále pak Octopus Ventures, 3VC, Tensor Ventures, Depo Ventures, Leadblock Fund, Circle a zakladatele společnosti Bitpanda. „Společnost Tatum zaujala Evolution na...


Česko splňuje tři z pěti kritérií regulace kryptoměn

Fintech insight seřadil země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) podle pěti regulačních kritérií. Každé pak přiděloval body na základě toho, kolik daná země splnila kritérií. Bylo jich celkem pět – pokud státy povolily vlastnit kryptoměny, pokud vyžadovaly licenci k provozování...


Společnost chce nabídnout „věčný život“ i posmrtné rozhovory

Společnost nyní doufá, že se rozšíří i mimo tento prostor a spustí režim „Live Forever“, který lidem umožní vytvářet digitální avatary, kteří napodobují jejich vzhled, hlas i osobnost. Vyplývá to z rozhovoru pro portál Vice. Generální ředitel společnosti Artur Sychov chtěl najít způsob, jak...