Společnost nyní doufá, že se rozšíří i mimo tento prostor a spustí režim „Live Forever“, který lidem umožní vytvářet digitální avatary, kteří napodobují jejich vzhled, hlas i osobnost. Vyplývá to z rozhovoru pro portál Vice.
Generální ředitel společnosti Artur Sychov chtěl najít způsob, jak posmrtně uložit něčí osobnost. Před několika lety totiž sám přišel o otce, který podlehl rakovině. Výsledkem jeho úvah je konstrukt umělé inteligence, který dokáže věrohodně komunikovat s přáteli a členy rodiny – alespoň na krátkou dobu. „S tím člověkem se setkáte. A možná byste prvních deset minut rozhovoru nepoznali, že je to vlastně umělá inteligence. To je cíl," řekl v rozhovoru pro Vice.
Somnium Space toho chce dosáhnout shromažďováním mimořádného množství dat. Bude proto muset sbírat nejrůznější osobní údaje, a to včetně konverzací, pohybů a výrazů obličeje. Společnost doufá, že s dostatečným množstvím dat vytvoří digitálního avatara, který bude schopen vést alespoň krátkou konverzaci – než bude jasné, že jde o počítačový program.
Nechat se takto zaznamenávat se může zdát dost znepokojivé – zejména v době, kdy se lidé stále více zajímají o své údaje v on-line světě a o to, jak jsou využívány. Podle Sychova však lidé obavy mít nemusejí. Uživatel se může z programu kdykoliv odhlásit a data zcela vymazat. Vzhledem k tomu, že společnost běží na blockchainu, je podle něj její provoz také transparentní a důvěryhodný, zejména proto, že Somnium Space neprodává osobní údaje jiným firmám.