Český start-up FlowerChecker mohou znát zahrádkáři a milovníci rostlin. Vyvinul už totiž úspěšnou technologii identifikace rostlin a také mobilní aplikaci. Ta dokáže identifikovat přibližně třicet milionů druhů rostlin.
Nyní se společnost rozhodla využít technologii i k rozpoznávání hmyzu. „Je to něco, o co nás naši klienti mnohokrát žádali. Nepotřebují identifikovat jen rostlinné druhy. Protože se starají o rostliny, potřebují identifikovat i škůdce a další druhy hmyzu a pavouků. To vytvořilo prostor pro vznik nového produktu,“ řekl pro Radio Prague International CEO společnosti Ondřej Veselý.
Nová technologie rozpoznávání hmyzu je založena na hlubokém strojovém učení, vysvětluje Veselý. „Jedná se o technologii, která umožňuje našim klientům integrovat službu identifikace hmyzu do vlastních mobilních aplikací. Lze očekávat, že v letošním roce vznikne řada nových aplikací, které lidem umožní hmyz určovat,“ dodal.
Uvedl, že takovýto obchodní model se nazývá B2B2C. „Což znamená, že poskytujeme službu podnikům, které vyvinou mobilní aplikaci a pak ji nabízejí koncovým uživatelům,“ vysvětlil pro server.
Link jako bonus
K identifikaci konkrétního hmyzu stačí podle Veselého pořídit fotografii prostřednictvím mobilní aplikace, která novou technologii integruje.
„Fotografie pak putuje přímo na naše servery. Technologie hlubokého učení identifikuje, o jaký druh se jedná. Poté k odpovědi připojíme nějaké užitečné informace – například odkaz na Wikipedii nebo reprezentativní fotografii identifikovaného druhu. Informace následně odešleme zpět do mobilní aplikace, která je zobrazí koncovému uživateli,“ popsal Veselý.
Aplikace Insect.id, která v současné době běží v beta verzi, dokáže rozpoznat přesně 6 387 různých kategorií hmyzu – včetně nejběžnějších druhů motýlů, pavouků nebo stonožek, řekl Veselý.
„Na světě je samozřejmě mnohem více druhů hmyzu, ale strávili jsme hodně času výběrem těch kategorií, na které můžete narazit u vás doma nebo na zahradě. Zaměřujeme se především na Evropu a Ameriku, ale chceme službu rozšířit tak, aby ji bylo možné používat po celém světě. To je náš cíl,“ představil Veselý vizi společnosti.