Chytré boty slouží jako osobní trenér i fyzioterapeut. Vyvinul je český startup
Startup scéna
Foto: Shutterstock

Chytré boty slouží jako osobní trenér i fyzioterapeut. Vyvinul je český startup

Startupová firma miomove vyvinula chytrou vložku do bot pro sportovce. Účast na amerických veletrzích v rámci programu CzechDemo a spolupráce s mentorem CzechInvestu jí nyní pomáhají přejít od vývoje prototypu k uvedení produktu na trh. Informuje o tom server Expats.cz.

29.12.22

Běhat lze prakticky kdekoliv. Tento sport navíc nevyžaduje žádné speciální vybavení. Technika běhu však může významně ovlivnit jeho efektivitu i zdraví běžce.

Startup miomove, který v roce 2017 založili Barbora Malaníková a Daniel Majc, vyvíjí zařízení pro běžce. Chytrá stélka má po celém svém povrchu senzory, které analyzují tlak v místě dopadu, jenž se pak běžci zobrazí v mobilní aplikaci. Místa, kde dochází k nadměrnému nárazu, jsou na obrázku chodidla v aplikaci zobrazena červeně.

„Zařízení slouží jako osobní trenér a fyzioterapeut v jednom. Dokáže uživatele upozornit na nerovnoměrné rozložení tělesné hmotnosti nebo nevyvážené těžiště, což je pro běžce a lidi obecně cenná informace, která není běžně viditelná,“ uvedl Majc.

Kromě vývojářů aplikace na projektu spolupracuje také tým vědců z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Díky projektu CzechInvestu CzechDemo se společnost miomove zúčastnila veletrhu TechCrunch Disrupt v San Franciscu v roce 2018, TechDay v New Yorku v roce 2019 a CES Las Vegas v roce 2020. Kromě veletrhů se startup v roce 2019 zapojil také do projektu CzechMatch v New Yorku, který je zaměřen na firmy, jež zvažují zahraniční expanzi.

„Zkušení američtí mentoři nás upozornili na nástrahy místního trhu a zároveň nám poradili, jak na něm zaujmout. Na veletrzích byl o náš produkt vždy velký zájem, a to jak mezi lidmi, tak mezi světovými firmami, což nám kromě kontaktů dodalo neuvěřitelnou motivaci do další práce,“ řekla Malaníková.

Oceněný projekt

Startup prošel v Česku odbornou přípravou. Díky mentoringu, který mu poskytl CzechInvest, začala firma spolupracovat s bývalým ředitelem Nike Česká republika Petrem Janouškem. „Radil nám i s ohledem na prodejní strategii a marketing. Nejprve jsme chtěli jít s výrobkem na trh a prodávat ho zákazníkům. Postupem času jsme však dospěli k závěru, že pro malou firmu s malým týmem lidí bude lepší technologii prodat a pracovat na dalších alternativních produktech, například v oblasti zdravotnictví a výroby,“ podotkla Malaníková.

V roce 2019 společnost získala ocenění Vodafone Nápad roku, když porazila 174 dalších projektů. S podporou CzechInvestu se také zúčastnila mezinárodní soutěže Creative Business Cup v Kodani, kam postoupila po vítězství v českém národním kole v roce 2018.

 

ZDROJ

Související

Vyzrajte na škůdce! Technologie pozná, kdo okusuje vaše pokojovky

Český start-up FlowerChecker mohou znát zahrádkáři a milovníci rostlin. Vyvinul už totiž úspěšnou technologii identifikace rostlin a také mobilní aplikaci. Ta dokáže identifikovat přibližně třicet milionů druhů rostlin. Nyní se společnost rozhodla využít technologii i k rozpoznávání hmyzu. „Je to...


Václav Havel bude učit v českých školách – jako umělá inteligence

„DigiHavel je moderní deduktivní nástroj pro učitele občanské výchovy. Je to vlastně aplikace založená na umělé inteligenci. Můžete si ji představit jako digitálního člověka, jehož myšlenkami se inspiroval první český prezident Václav Havel. Je to vlastně poprvé, kdy bude digitální člověk jako...


Česká aplikace chce být Uberem překladu

Aplikace TAP2U, která umožňuje lidem z celého světa komunikovat prostřednictvím překladů psaného a mluveného slova, má pomoci v situacích, kdy strojové překlady často selhávají. Primárním cílem projektu je pomáhat českým úřadům a organizacím. Vznikne ale i placený model pro jednotlivce a firmy....