Václav Havel bude učit v českých školách – jako umělá inteligence
Technologie
Foto: Michal Ninger / Shutterstock.com

Václav Havel bude učit v českých školách – jako umělá inteligence

První český prezident Václav Havel přichází do českých škol. Do osnov občanské výchovy na několika českých středních školách má být od ledna příštího roku zavedena jeho umělá inteligence, která má děti vzdělávat v tématech, jako je svoboda, demokracie a lidská práva. V rozhovoru pro Radio Prague International to uvedla Alena Reslová z české pobočky Nadace Konrada Adenauera, jedné z organizací, které za projektem stojí.

27.12.22

„DigiHavel je moderní deduktivní nástroj pro učitele občanské výchovy. Je to vlastně aplikace založená na umělé inteligenci. Můžete si ji představit jako digitálního člověka, jehož myšlenkami se inspiroval první český prezident Václav Havel. Je to vlastně poprvé, kdy bude digitální člověk jako technologie využit v českém školství,“ přiblížila Reslová v rozhovoru.

Vysvětlila, že nejde o klon Václava Havla. „Ale tento digitální člověk byl naprogramován tak, aby reprezentoval myšlenky Václava Havla o demokracii, lidských právech a totalitě,“ doplnila.

Projekt podle ní nabízí také devět různých aktivit, které vycházejí z moderního didaktického přístupu. „Tím mám na mysli učení založené na kompetencích namísto čistě znalostního učení,“ upřesnila. Během těchto aktivit pak plní DigiHavel různé role.

„Myslíme si, že zodpovědný občan by měl umět pracovat s informacemi. Měl by umět ověřovat fakta, pracovat s detaily, vidět celkový obraz, kriticky myslet, vytvořit si vlastní názor a podle toho jednat. To, co prostřednictvím DigiHavla přinášíme do českého školství, je právě metoda kompetenčního vyučování,“ uvedla Reslová.

Aplikace se nyní testuje. K tomu byly podle Reslové vybrány různé školy napříč republikou. Doplnila, že aplikace je pro ně zdarma. „Od ledna se chystáme DigiHavla otevřít dalším školám. Doufáme, že postupně zpřístupníme aplikaci všem školám, které o projekt projeví zájem,“ řekla serveru.

Upozornila ale, že využití umělé inteligence je v dnešní době stále velmi drahé. Organizace se i proto snaží najít nové finanční partnery, kteří by umožnili rozšíření. „V českém školství je asi čtyři tisíce škol, pro které se projekt DigiHavel hodí. Pokud získáme významného finančního partnera, mohli bychom jej snad zpřístupnit všem těmto školám,“ míní Reslová.

 

ZDROJ

Související


Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Vyzrajte na škůdce! Technologie pozná, kdo okusuje vaše pokojovky

Český start-up FlowerChecker mohou znát zahrádkáři a milovníci rostlin. Vyvinul už totiž úspěšnou technologii identifikace rostlin a také mobilní aplikaci. Ta dokáže identifikovat přibližně třicet milionů druhů rostlin. Nyní se společnost rozhodla využít technologii i k rozpoznávání hmyzu. „Je to...