Václav Havel bude učit v českých školách – jako umělá inteligence
Technologie
Foto: Michal Ninger / Shutterstock.com

Václav Havel bude učit v českých školách – jako umělá inteligence

První český prezident Václav Havel přichází do českých škol. Do osnov občanské výchovy na několika českých středních školách má být od ledna příštího roku zavedena jeho umělá inteligence, která má děti vzdělávat v tématech, jako je svoboda, demokracie a lidská práva. V rozhovoru pro Radio Prague International to uvedla Alena Reslová z české pobočky Nadace Konrada Adenauera, jedné z organizací, které za projektem stojí.

27.12.22

„DigiHavel je moderní deduktivní nástroj pro učitele občanské výchovy. Je to vlastně aplikace založená na umělé inteligenci. Můžete si ji představit jako digitálního člověka, jehož myšlenkami se inspiroval první český prezident Václav Havel. Je to vlastně poprvé, kdy bude digitální člověk jako technologie využit v českém školství,“ přiblížila Reslová v rozhovoru.

Vysvětlila, že nejde o klon Václava Havla. „Ale tento digitální člověk byl naprogramován tak, aby reprezentoval myšlenky Václava Havla o demokracii, lidských právech a totalitě,“ doplnila.

Projekt podle ní nabízí také devět různých aktivit, které vycházejí z moderního didaktického přístupu. „Tím mám na mysli učení založené na kompetencích namísto čistě znalostního učení,“ upřesnila. Během těchto aktivit pak plní DigiHavel různé role.

„Myslíme si, že zodpovědný občan by měl umět pracovat s informacemi. Měl by umět ověřovat fakta, pracovat s detaily, vidět celkový obraz, kriticky myslet, vytvořit si vlastní názor a podle toho jednat. To, co prostřednictvím DigiHavla přinášíme do českého školství, je právě metoda kompetenčního vyučování,“ uvedla Reslová.

Aplikace se nyní testuje. K tomu byly podle Reslové vybrány různé školy napříč republikou. Doplnila, že aplikace je pro ně zdarma. „Od ledna se chystáme DigiHavla otevřít dalším školám. Doufáme, že postupně zpřístupníme aplikaci všem školám, které o projekt projeví zájem,“ řekla serveru.

Upozornila ale, že využití umělé inteligence je v dnešní době stále velmi drahé. Organizace se i proto snaží najít nové finanční partnery, kteří by umožnili rozšíření. „V českém školství je asi čtyři tisíce škol, pro které se projekt DigiHavel hodí. Pokud získáme významného finančního partnera, mohli bychom jej snad zpřístupnit všem těmto školám,“ míní Reslová.

 

ZDROJ

Související

Chytré boty slouží jako osobní trenér i fyzioterapeut. Vyvinul je český startup

Běhat lze prakticky kdekoliv. Tento sport navíc nevyžaduje žádné speciální vybavení. Technika běhu však může významně ovlivnit jeho efektivitu i zdraví běžce. Startup miomove, který v roce 2017 založili Barbora Malaníková a Daniel Majc, vyvíjí zařízení pro běžce. Chytrá stélka má po celém svém...


San Francisco schválilo „zabijácké roboty“ pro policii

Návrh, který začátkem prosince schválili městští zákonodárci, by policii měl umožnit přístup k robotům, kteří mohou zabíjet. Vedení San Francisca čelí tvrdé kritice z řad bojovníků za občanské svobody. Poté, co město nejdříve odhlasovalo pozastavení návrhu, zaslala rada záležitost výboru k dalšímu...


Česká aplikace chce být Uberem překladu

Aplikace TAP2U, která umožňuje lidem z celého světa komunikovat prostřednictvím překladů psaného a mluveného slova, má pomoci v situacích, kdy strojové překlady často selhávají. Primárním cílem projektu je pomáhat českým úřadům a organizacím. Vznikne ale i placený model pro jednotlivce a firmy....