„DigiHavel je moderní deduktivní nástroj pro učitele občanské výchovy. Je to vlastně aplikace založená na umělé inteligenci. Můžete si ji představit jako digitálního člověka, jehož myšlenkami se inspiroval první český prezident Václav Havel. Je to vlastně poprvé, kdy bude digitální člověk jako technologie využit v českém školství,“ přiblížila Reslová v rozhovoru.
Vysvětlila, že nejde o klon Václava Havla. „Ale tento digitální člověk byl naprogramován tak, aby reprezentoval myšlenky Václava Havla o demokracii, lidských právech a totalitě,“ doplnila.
Projekt podle ní nabízí také devět různých aktivit, které vycházejí z moderního didaktického přístupu. „Tím mám na mysli učení založené na kompetencích namísto čistě znalostního učení,“ upřesnila. Během těchto aktivit pak plní DigiHavel různé role.
„Myslíme si, že zodpovědný občan by měl umět pracovat s informacemi. Měl by umět ověřovat fakta, pracovat s detaily, vidět celkový obraz, kriticky myslet, vytvořit si vlastní názor a podle toho jednat. To, co prostřednictvím DigiHavla přinášíme do českého školství, je právě metoda kompetenčního vyučování,“ uvedla Reslová.
Aplikace se nyní testuje. K tomu byly podle Reslové vybrány různé školy napříč republikou. Doplnila, že aplikace je pro ně zdarma. „Od ledna se chystáme DigiHavla otevřít dalším školám. Doufáme, že postupně zpřístupníme aplikaci všem školám, které o projekt projeví zájem,“ řekla serveru.
Upozornila ale, že využití umělé inteligence je v dnešní době stále velmi drahé. Organizace se i proto snaží najít nové finanční partnery, kteří by umožnili rozšíření. „V českém školství je asi čtyři tisíce škol, pro které se projekt DigiHavel hodí. Pokud získáme významného finančního partnera, mohli bychom jej snad zpřístupnit všem těmto školám,“ míní Reslová.