Výchova etických hackerů v Čechách: ČVUT uspořádalo Letní školu Kybersoutěže
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Výchova etických hackerů v Čechách: ČVUT uspořádalo Letní školu Kybersoutěže

Odhalte aktivity útočníka, najděte zranitelnost systému, případně zjistěte, co způsobuje škodlivý kód. I takto mohou vypadat úlohy, které těsně před koncem školního roku řeší třída účastníků Letní školy Kybersoutěže. Osmnáct studentů, mezi nimiž převládají středoškoláci, se v pondělí 20. června sešlo na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze na úvodním čtyřdenním soustředění.

30.06.22

Analýza síťového provozu či malwaru anebo vyřešení zašifrovaného textu tvoří dominantní úlohy odborného programu, který pro ně připravili odborníci z pořádající FEL ČVUT ve spolupráci s dalšími státními a profesními organizacemi. Talentovaní studenti si při intenzivních aktivitách tříbí jak znalosti, tak zejména posilují schopnosti týmové spolupráce. Bezprostředně je využije vybraná desítka z nich, která bude od 13. do 16. září reprezentovat Českou republiku na letošním evropském finále European Cyber Security Challenge ve Vídni. Finalisté vzejdou z širšího týmu po následujícím setkání na brněnských univerzitách.

„Je to výkvět nejnadějnějších etických hackerů, kteří úspěšně prošli třemi koly soutěže v kybernetické bezpečnosti. Letos se jí zúčastnilo bezmála pět a půl tisíce studentů ze středních, vysokých, ale i základních škol,“ říká dr. Jaroslav Burčík, vedoucí Centra pro kybernetickou bezpečnost Fakulty elektrotechnické ČVUT a místopředseda Středoškolské soutěže ČR v kybernetické bezpečnosti.

Kybernetická bezpečnost se jako předmět na českých školách samostatně nevyučuje, vysoká úroveň účastníků je tedy výsledkem jejich aktivního zájmu o obor a osobních předpokladů. „Tady se školními znalostmi nevystačí, studenti proto po večerech studují sítě, databáze a protokoly a hledají slabiny počítačových systémů. Je to jejich koníček, při kterém se naučí samostatně studovat zahraniční zdroje a dobře uplatňovat své kompetence,“ vysvětluje hlavní organizátor pražského soustředění Jaroslav Burčík.

V dosavadních ročnících soutěže jsou úspěšnější studenti z gymnázií, což nejspíše souvisí s větším prostorem pro výuku matematiky. Souvislost s programováním je obtížnější rozšifrovat, protože každý z účastníků Letní školy kybersoutěže v něčem programuje. Jak říká dr. Burčík, skriptování a programování je základ kybernetické bezpečnosti. Studenti ovládají kódování dokonale, bez toho by v tomto oboru neobstáli.

Mimo odborný výcvik účastníků soustředění stojí jejich výchova k chování v souladu s etickým kódem. „Odbornost, ve které se vzdělávají, je mocným nástrojem a je důležité na ně působit, že se vyplatí fair hra a že etické chování vede k profesnímu úspěchu a dobrému finančnímu ohodnocení,“ shrnuje principy etického hackování Jaroslav Burčík. Těší ho, že mezi letošními účastníky je hned několik studentů, kteří se angažují v osvětových aktivitách a například vedou zájmové kroužky.

 

ZDROJ

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Václav Havel bude učit v českých školách – jako umělá inteligence

„DigiHavel je moderní deduktivní nástroj pro učitele občanské výchovy. Je to vlastně aplikace založená na umělé inteligenci. Můžete si ji představit jako digitálního člověka, jehož myšlenkami se inspiroval první český prezident Václav Havel. Je to vlastně poprvé, kdy bude digitální člověk jako...


Roboty do škol! Nejmenší průmyslový robot pomůže vzdělávat budoucí generaci

Česká republika je na průmysl orientovanou zemí – a tak i technické školství musí nutně jít s dobou. Společnost ABB, která patří ke světovým lídrům ve vývoji robotiky a zároveň se aktivně zapojuje do vzdělávání budoucí generace, vyvinula průmyslového robota, který díky svým kompaktním rozměrům...