Nejmenší průmyslový robot od ABB
Technologie
Nejmenší průmyslový robot od ABB Foto: se souhlasem ABB ČR

Roboty do škol! Nejmenší průmyslový robot pomůže vzdělávat budoucí generaci

Nejnovější robot s názvem IRB 1010 z dílny technologické společnosti ABB se díky svým rozměrům „vejde“ do běžné moderní výuky technických oborů a umožní tak další rozvoj oboru robotiky v rámci českého školství. 

04.11.22

Česká republika je na průmysl orientovanou zemí – a tak i technické školství musí nutně jít s dobou. Společnost ABB, která patří ke světovým lídrům ve vývoji robotiky a zároveň se aktivně zapojuje do vzdělávání budoucí generace, vyvinula průmyslového robota, který díky svým kompaktním rozměrům 13,5 x 25 cm snadno najde vedle komerční výroby zařízení, jako jsou chytré hodinky, sluchátka, senzory a sportovní a zdravotní trackery, uplatnění i v rámci praktické výuky. Tedy v běžných učebnách škol, kam se dosud roboty běžně používané na výrobních linkách nevešly a studenti tak často neměli možnost seznámit se s jejich funkcemi a provozem přímo.

Nový IRB 1010 přináší v tomto ohledu změnu. Je navržen tak, aby uspokojil rostoucí poptávku po tzv. nositelných chytrých zařízení. Nejpřesnější robot ve své třídě s nosností 1,5 kg pro vysoce kvalitní výrobu má o 50 % vyšší nosnost než srovnatelné roboty na trhu. Spotřebuje zároveň o 20 % méně energie, což šetří náklady a v současné krizové době jde o jednu z klíčových vlastností, kterou koncoví uživatelé, v tomto případě školy, ocení.

Programování robota IRB 1010 je snadné díky softwaru ABB Robot Control Mate, který je k dispozici jako doplněk k programovacímu softwaru ABB RobotStudio® a umožňuje uživatelům pohybovat robotem IRB 1010, kalibrovat ho a učit z počítače nebo mobilního tabletu bez nutnosti znalosti programování.

Toto jednoduché programování spolu s malými rozměry otevírá také nové možnosti pro vzdělávací aplikace. Díky kompaktnímu provedení je IRB 1010 vhodný pro instalaci na stolní počítače ve třídách a jeho snadné ovládání umožňuje učitelům i studentům rychle si osvojit dovednosti potřebné pro programování a obsluhu.

IRB 1010 doplňuje komplexní řadu průmyslových robotů ABB, která zahrnuje širokou škálu malých, středních a velkých variant, včetně rozšiřující se rodiny kolaborativních robotů, jež umožňují bezpečnou úzkou spolupráci s člověkem.

 

ZDROJ

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Václav Havel bude učit v českých školách – jako umělá inteligence

„DigiHavel je moderní deduktivní nástroj pro učitele občanské výchovy. Je to vlastně aplikace založená na umělé inteligenci. Můžete si ji představit jako digitálního člověka, jehož myšlenkami se inspiroval první český prezident Václav Havel. Je to vlastně poprvé, kdy bude digitální člověk jako...


San Francisco schválilo „zabijácké roboty“ pro policii

Návrh, který začátkem prosince schválili městští zákonodárci, by policii měl umožnit přístup k robotům, kteří mohou zabíjet. Vedení San Francisca čelí tvrdé kritice z řad bojovníků za občanské svobody. Poté, co město nejdříve odhlasovalo pozastavení návrhu, zaslala rada záležitost výboru k dalšímu...