Vědcům se podařilo ovládnout mozek octomilky
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Vědcům se podařilo ovládnout mozek octomilky

Jsme o krok blíže k dálkovému ovládání lidských mozků? Podle odborné studie zveřejněné v časopise Nature Materials bychom to mohli dokázat. Tým výzkumníků z Rice University se úspěšně naboural do mozků mušek octomilek a pouhým kliknutím bezdrátového dálkového ovladače jim přikázal, aby provedly určitý pohyb.

11.08.22

Tým složený z odborníků na genetické inženýrství, nanotechnologie a elektrotechniku nejprve vytvořil geneticky modifikované mušky vyšlechtěné tak, aby vykazovaly specifický iontový receptor citlivý na teplo, který po aktivaci přiměl hmyz roztáhnout křídla.

Poté vědci vpravili do mozků geneticky upraveného hmyzu tepelný spouštěč: magnetické nanočástice oxidu železitého, které se v přítomnosti magnetického náboje rychle zahřívají.

Aktivací magnetického pole pak výzkumníci dokázali tyto nanočástice oxidu železitého zahřát a následně pak i tepelně citlivé ionty ovládající křídla.

Jinými slovy, studie ukázala, že během půl sekundy od okamžiku, kdy člověk klikne na tlačítko, mušky roztáhnou křídla. Je to sice prvotní pokus, ale i ten je zajisté zajímavým důkazem konceptu modifikovaných živočichů ovládaných technologií.

Vědci doufají, že tento nový úspěch s geneticky upravenými buňkami změní pravidla hry pro studium funkce lidského mozku. Mohlo by to podle nich vést k novým způsobům léčby řady neurologických onemocnění, a dokonce i k novým komunikačním nástrojům s mozkem.

"Pro studium mozku nebo léčbu neurologických poruch hledá vědecká komunita nástroje, které jsou neuvěřitelně přesné, ale zároveň minimálně invazivní," uvedl spoluautor Jacob Robinson v tiskové zprávě. "Dálkové ovládání vybraných nervových obvodů pomocí magnetických polí je pro neurotechnologie jakýmsi svatým grálem. Naše práce je důležitým krokem k tomuto cíli, protože zvyšuje rychlost dálkového magnetického ovládání, čímž se přibližuje přirozené rychlosti mozku."

Za pozornost stojí, že Robinson je hlavním řešitelem projektu MOANA financovaného americkou vládní agenturou DARPA. MOANA je zkratkou pro magnetický, optický a akustický nervový přístup a v současné době pracuje na vytvoření bezdrátových sluchátek, která nechirurgickou cestou usnadňují komunikaci mezi mozky.

Pokud vše půjde podle plánu, budou sluchátka MOANA schopna dekódovat neurony v mysli jednoho člověka a poté tyto informace stáhnout do mysli jiného člověka. Tedy v podstatě telepatie přes Bluetooth. Strašidelné!

Ale i když za nimi stojí miliony od ministerstva obrany, Robinson říká, že tento cíl je ještě daleko.

"Abychom se dostali na úroveň přirozené přesnosti mozku, potřebujeme pravděpodobně dosáhnout odezvy na několik setin sekundy," pokračoval. "Takže je před námi ještě dlouhá cesta."

 

ZDROJ

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Digitální fotoaparáty se vrátily do módy, oživil je online svět

Za posledních 12 měsíců videa s hashtagem #digitalcamera zaznamenala na TikToku více než 220 milionů zhlédnutí. Analytici popisují tento trend jako spojený s podobným oživením módy z přelomu století. Brit Scott Ewart získal na svém TikTok účtu více než pět milionů lajků pomocí toho, co je nyní...