Tálibán zakázal v Afghánistánu TikTok, prý vede mládež na scestí
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Tálibán zakázal v Afghánistánu TikTok, prý vede mládež na scestí

Tálibán nařídil v Afghánistánu zákaz aplikace pro sdílení videí TikTok a online hry PUBG. Militantní skupina také uvedla, že zakáže televizním kanálům vysílat to, co považuje za „nemorální materiál“.

10.05.22

Zákaz TikToku a online hry PUGB přichází po nedávných zákazech hudby, filmů a televizních seriálů. Militantní hnutí Tálibán při loňském převzetí moci slíbilo měkčí přístup k vládnutí, ale stále více omezuje svobody, zejména pro ženy. Skupina byla známá svou tvrdou verzí islamistického práva, které charakterizovalo její první působení ve vládě v letech 1996 až 2001. 

Mluvčí Tálibánu Inamullah Samangani uvedl, že nejnovější zákaz je nezbytný a má „zabránit tomu, aby byla mladá generace uváděna v omyl“. Kdy a na jak dlouho zákaz vstoupí v platnost, ale zatím není jasné. 

Je to poprvé od nástupu k moci loni v srpnu, co hnutí zakázalo nějakou aplikaci. TikTok a PUBG se v posledních měsících staly pro mladé Afghánce ještě relevantnějšími, protože bylo zakázáno mnoho jiných forem zábavy, vedl redaktor BBC Afghan Service Hameed Shuja. 

TikTok je oblíbený zejména u mladých mužů, kteří rádi natáčejí krátké vtipné videoklipy a umisťují je na tuto platformu. PUBG, což je zkratka pro PlayerUnknown's Battlegrounds, je online střílečka vytvořená jihokorejským vývojářem, která je také velmi populární. Předchozí pokus bývalé afghánské vlády zakázat PUBG skončil neúspěšně. 

Počet uživatelů internetu v Afghánistánu v posledních letech rychle rostl spolu s jeho mladou populací, v současnosti jich je asi devět milionů. Téměř dvě třetiny z 39 milionů obyvatel země jsou ve věku 25 let a méně. 

Zákaz byl vyhlášen ve stejný den, kdy města po celém Afghánistánu zasáhly čtyři exploze, včetně šíitské mešity ve městě Mazar-e-Sharif. Nejméně 31 lidí bylo zabito a 87 zraněno, k útoku se přihlásila skupina Islámský stát.

 

 

ZDROJ

Související

Vyzrajte na škůdce! Technologie pozná, kdo okusuje vaše pokojovky

Český start-up FlowerChecker mohou znát zahrádkáři a milovníci rostlin. Vyvinul už totiž úspěšnou technologii identifikace rostlin a také mobilní aplikaci. Ta dokáže identifikovat přibližně třicet milionů druhů rostlin. Nyní se společnost rozhodla využít technologii i k rozpoznávání hmyzu. „Je to...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Instagram a Facebook si nechají za ověření účtu platit

Meta Verified bude stát 11,99 $ měsíčně na webu nebo 14,99 $ pro uživatele iPhonů. Tato novinka začala nejdříve platit v Austrálii a na Novém Zélandu. Mark Zuckerberg, výkonný ředitel společnosti Meta, uvedl, že tento krok zlepší zabezpečení a autentičnost aplikací sociálních médií. Tento krok...