Vědci v Jižní Koreji vyvíjí tetování pro sledování zdraví
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Vědci v Jižní Koreji vyvíjí tetování pro sledování zdraví

Jihokorejci možná brzy budou moci nosit uvnitř vlastního těla zařízení v podobě tetování na míru, které je automaticky upozorní na potenciální zdravotní problémy. Jde o praktické využití nanotechnologií.

03.08.22

Vědci z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) ve městě Daejeon jihozápadně od Soulu vyvinuli elektronický tetovací inkoust vyrobený z tekutého kovu a uhlíkových nanotrubiček, který funguje jako bioelektroda. 

Po připojení k zařízení pro elektrokardiogram (EKG) nebo jinému biosenzoru může odesílat údaje o srdeční frekvenci pacienta a dalších vitálních funkcích, jako je glukóza a laktát, přímo do monitorovacích přístrojů. Výzkumníci usilují i o to, aby se mohli obejít bez biosenzorů. 

„Doufáme, že v budoucnu připojíme bezdrátový čip integrovaný s tímto inkoustem, abychom mohli komunikovat, nebo abychom mohli posílat signál tam a zpět - mezi naším tělem a externím zařízením,“ řekl vedoucí projektu Steve Park, profesor materiálové vědy a inženýrství. Takové monitory by teoreticky mohly být umístěny kdekoli, včetně domů pacientů. 

Inkoust je neinvazivní a vyrobený z částic na bázi galia, měkkého, stříbřitého kovu, který se také používá v polovodičích nebo v teploměrech. Uhlíkové nanotrubičky zdobené platinou pomáhají vést elektřinu a zároveň poskytují odolnost. 

„Když se nanese na kůži, ani při tření se tetování neodlepí, což není možné s pouhým tekutým kovem," řekl Park. 

 

ZDROJ

Související

Lékaři oddělili siamská dvojčata pomocí virtuální reality

Týmy z Brazílie a Velké Británie strávily měsíce zkoušením technik využívajících projekce dvojčat virtuální reality na základě CT a MRI skenů. Sami chirurgové to označili za tak trochu vesmírnou vědu, šlo opravdu o velmi složitý separační proces, který doposud neměl při rozdělování dvojčat obdoby....


Chytré textilie cítí, jak se jejich uživatelé pohybují

Díky použití speciálního typu plastové příze a jejímu mírnému roztavení teplem, což je proces známý jako termoformování, se výzkumníkům podařilo výrazně zlepšit přesnost tlakových senzorů vetkaných do vícevrstvých pletených textilií, které nazývají 3DKnITS. Pomocí tohoto postupu vytvořili...


Továrny v Jižní Koreji rychle nahrazují roboty za lidi

Podle zprávy magazínu Rest of the World zveřejněné 6. června tato událost podnítila zvýšení investic do robotů v zemi. „V průběhu naší historie jsme vždy museli hledat způsoby, jak si udržet náskok," uvedl Kim Yong-rae, generální ředitel společnosti Speefox, největšího jihokorejského výrobce...