Vědci v Jižní Koreji vyvíjí tetování pro sledování zdraví
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Vědci v Jižní Koreji vyvíjí tetování pro sledování zdraví

Jihokorejci možná brzy budou moci nosit uvnitř vlastního těla zařízení v podobě tetování na míru, které je automaticky upozorní na potenciální zdravotní problémy. Jde o praktické využití nanotechnologií.

03.08.22

Vědci z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) ve městě Daejeon jihozápadně od Soulu vyvinuli elektronický tetovací inkoust vyrobený z tekutého kovu a uhlíkových nanotrubiček, který funguje jako bioelektroda. 

Po připojení k zařízení pro elektrokardiogram (EKG) nebo jinému biosenzoru může odesílat údaje o srdeční frekvenci pacienta a dalších vitálních funkcích, jako je glukóza a laktát, přímo do monitorovacích přístrojů. Výzkumníci usilují i o to, aby se mohli obejít bez biosenzorů. 

„Doufáme, že v budoucnu připojíme bezdrátový čip integrovaný s tímto inkoustem, abychom mohli komunikovat, nebo abychom mohli posílat signál tam a zpět - mezi naším tělem a externím zařízením,“ řekl vedoucí projektu Steve Park, profesor materiálové vědy a inženýrství. Takové monitory by teoreticky mohly být umístěny kdekoli, včetně domů pacientů. 

Inkoust je neinvazivní a vyrobený z částic na bázi galia, měkkého, stříbřitého kovu, který se také používá v polovodičích nebo v teploměrech. Uhlíkové nanotrubičky zdobené platinou pomáhají vést elektřinu a zároveň poskytují odolnost. 

„Když se nanese na kůži, ani při tření se tetování neodlepí, což není možné s pouhým tekutým kovem," řekl Park. 

 

ZDROJ

Související


Podle nového výzkumu kouření e-cigaret ničí srdce

Dvě nové související studie zveřejněné v odborném časopise American Heart Association Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology informují o výzkumu, který se zabýval vlivem vapingu na cévy a zdraví srdce. Obě studie, z nichž jedna byla provedena na lidech a druhá na potkanech, zjistily, že...


Sedmdesát procent českých dětí tráví příliš mnoho času u obrazovek. Ohrožuje to jejich zdraví

Průzkum mezi 57 zeměmi z šesti kontinentů, který ve své zprávě zveřejnila mezinárodní nezisková organizace Active Healthy Kids Global Alliance, představuje dosud největší mezinárodní srovnání svého druhu. Na vyhodnocování údajů v jednotlivých zemích se podílelo téměř 700 vědců. Ti zkoumali deset...