Ve Švédsku vyvinuli umělý neuron k ovládání pohybu
Byznys inovace
Foto:Shutterstock

Ve Švédsku vyvinuli umělý neuron k ovládání pohybu

Současná zařízení a jejich obvody (například v počítačích) jsou sestrojeny na bázi silikonu a do biologických systémů je velmi složité je začlenit. Důvodem je jejich komplexnost, nízká biokompatibilita a energetická efektivita.

10.03.22

„Lidský mozek je jedním nejsofistikovanějších počítačů, které kdy vznikly. Disponuje masivní pamětí, výborně zpracovává a vyhodnocuje informace. A na to všechno potřebuje pouze minimum energie, narozdíl od lidmi vyrobených superpočítačů”, říká Simone Fabiano z Linköpping University ve Švédsku. V porovnání s obvody na bázi silikonu je Švédy vyvinutý umělý neuron jak “konstrukčně” jednodušší, tak méně finančně náročný na výrobu.

Při testování kompatibility s biologickými systémy byla za modelový systém zvolena Mucholapka podivná (Dionaea muscipula) – masožravá rostlina, která svou hmyzí kořist “loví” tak, že pokud jsou jemné chloupky na jejím povrchu po dobu cca 30 sekund pohybem hmyzu stimulovány, spustí se mechanismus uzávěru pasti, fungující na principu změn elektrického potenciálu na povrchu listové čepele – ta se uzavře a špičaté výrůstky na jejím obvodu zabrání lapenému hmyzu uniknout.

Tento princip vědci úspěšně replikovali stimulací umělého neuronu vysokým vstupním proudem, který “stiskne spoušť” lapacího mechanismu a způsobí uzavření pasti. Při stimulaci nízkým vstupním proudem není lapací mechanismus aktivován a listové čepele zůstanou otevřené.

V plánu je pokračování výzkumu v oblasti komunikace mezi umělými a biologickými neurony – jsme tedy na cestě reálně žít vědeckofantastické příběhy jak Matrix nebo Star Trek? Umělý neuron má vysoký potenciál využítí, od výroby implantabilních medicínských přístrojů po protetické náhrady a měkkou robotiku.

 

ZDROJ

Související

Česko chce získat bojová vozidla CV90. Podepsalo memorandum

Podle BAE Systems umožní memorandum švédské a české vládě spolupracovat na pořízení bojových vozidel CV90, ale také na souvisejícím výcviku vojáků a obsluhy zařízení. Další podmínky memoranda připravují půdu pro možnou budoucí spolupráci mezi oběma zeměmi na podpoře vývoje nových technologií,...


Sedmdesát procent českých dětí tráví příliš mnoho času u obrazovek. Ohrožuje to jejich zdraví

Průzkum mezi 57 zeměmi z šesti kontinentů, který ve své zprávě zveřejnila mezinárodní nezisková organizace Active Healthy Kids Global Alliance, představuje dosud největší mezinárodní srovnání svého druhu. Na vyhodnocování údajů v jednotlivých zemích se podílelo téměř 700 vědců. Ti zkoumali deset...


Ve Stockholmu budou využívány nejrychlejší elektrické trajekty na světě

Stockholm se chystá experimentovat s novými elektrickými osobními trajekty, díky nimž by dojíždění po jeho vodních cestách mohlo být stejně rychlé, ale ekologičtější než jízda autem. V současnosti nejrychlejší elektrická osobní loď na světě, alespoň podle švédské společnosti, která ji vyrábí,...