Ve Švédsku vyvinuli umělý neuron k ovládání pohybu
Byznys inovace
Foto:Shutterstock

Ve Švédsku vyvinuli umělý neuron k ovládání pohybu

Současná zařízení a jejich obvody (například v počítačích) jsou sestrojeny na bázi silikonu a do biologických systémů je velmi složité je začlenit. Důvodem je jejich komplexnost, nízká biokompatibilita a energetická efektivita.

10.03.22

„Lidský mozek je jedním nejsofistikovanějších počítačů, které kdy vznikly. Disponuje masivní pamětí, výborně zpracovává a vyhodnocuje informace. A na to všechno potřebuje pouze minimum energie, narozdíl od lidmi vyrobených superpočítačů”, říká Simone Fabiano z Linköpping University ve Švédsku. V porovnání s obvody na bázi silikonu je Švédy vyvinutý umělý neuron jak “konstrukčně” jednodušší, tak méně finančně náročný na výrobu.

Při testování kompatibility s biologickými systémy byla za modelový systém zvolena Mucholapka podivná (Dionaea muscipula) – masožravá rostlina, která svou hmyzí kořist “loví” tak, že pokud jsou jemné chloupky na jejím povrchu po dobu cca 30 sekund pohybem hmyzu stimulovány, spustí se mechanismus uzávěru pasti, fungující na principu změn elektrického potenciálu na povrchu listové čepele – ta se uzavře a špičaté výrůstky na jejím obvodu zabrání lapenému hmyzu uniknout.

Tento princip vědci úspěšně replikovali stimulací umělého neuronu vysokým vstupním proudem, který “stiskne spoušť” lapacího mechanismu a způsobí uzavření pasti. Při stimulaci nízkým vstupním proudem není lapací mechanismus aktivován a listové čepele zůstanou otevřené.

V plánu je pokračování výzkumu v oblasti komunikace mezi umělými a biologickými neurony – jsme tedy na cestě reálně žít vědeckofantastické příběhy jak Matrix nebo Star Trek? Umělý neuron má vysoký potenciál využítí, od výroby implantabilních medicínských přístrojů po protetické náhrady a měkkou robotiku.

 

ZDROJ

Související

S dodržením novoročních předsevzetí pomůže Gumpido

Dodržet novoroční předsevzetí, více se hýbat, běhat či chodit, vydrží lidem bohužel většinou jen do února. A po posledních covidových letech je dle odborníků potřeba pohybu ještě akutnější. “Řekli jsme si, zkusíme Čechy rozhýbat, ale jak to udělat, aby u toho vydrželi?” vzpomíná Anežka Čeřovská....


Reverzní fotosyntéza: energetický zdroj budoucnosti?

Vědci z kodaňské univerzity oznámili průlomový objev: reverzní fotosyntézu. Na rozdíl od fotosyntézy (kdy sluneční paprsky vytvářejí buněčnou stavbu rostlin), proces reverzní fotosyntézy znamená, že energie ze slunečních paprsků se rozloží a v kombinaci s přírodními enzymy může být neuvěřitelně...


Anti-aging startup podpořili Jeff Bezos i Mayo Clinic

Unity Biotechnology je startup, který pracuje na zpomalení stárnutí organismu prostřednictvím posílení jeho schopnosti zbavovat se starých buněk, které způsobují řadu nemocí spojených se stářím včetně zánětů. Víru v úspěch projektu ukázali investoři pro fázi B financování jako Jeff Bezos,...