Proč dezinformace šíří více senioři? Možná byste to neuhádli
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Proč dezinformace šíří více senioři? Možná byste to neuhádli

K šíření dezinformací na sociálních sítích často přispívají starší dospělí, kteří sdílejí fake news a pochybné odkazy více, než jiné věkové skupiny. A to až sedmkrát častěji, než mladší uživatelé.

02.08.21

Nová analýza naznačuje, že lidé často chybně odhadují, proč to tak je, což vede k neúspěšným pokusům o zastavení šíření dezinformací. Nadia Brashierová, doktorandka na katedře psychologie Harvardské univerzity říká, že existují dvě populární vysvětlení, proč starší dospělí sdílejí tolik dezinformací online - ale obě jsou založeny spíše na intuici a stereotypech, než na datech. Prvním často uváděným důvodem je kognitivní pokles. Pokročilejší věk způsobuje, že uživatelé sociálních sítí jsou hůře schopni učinit informovaná rozhodnutí. Druhým důvodem je osamělost, starší uživatelé jsou prý náchylní ke sdílení dezinformací, když se pokoušejí navázat spojení s jinými lidmi. Ale ani to plně nevysvětluje, co se v hlavách seniorů vlastně děje.

I když je pravda, že paměť se může s věkem horšit, naše schopnost zpracovávat a porozumět informacím zůstává stejná, navíc se zlepšují obecné znalosti. „Různé kognitivní schopnosti skutečně klesají různě rychle a některé neklesají vůbec,“ říká Nadia Brashierová. A pokud jde o osamělost, doplňuje: „Starší lidé nejsou nejosamělejší věkovou skupinou a vědci v současné době nemají důkaz, že osamělí lidé sdílejí více fake news.“

Práce týmu kolem Nadii Brashierové odhaluje nedostatek důkazů, které by podporovaly běžně vžité předpoklady o starších lidech a dezinformacích, a zkoumá, jaké další faktory - od mezilidských vztahů k digitální gramotnosti - se na tomto jevu mohou podílet. Neexistuje snadné vysvětlení, proč starší lidé sdílejí tolik dezinformací, ale analýza naznačuje, že v boji proti tomu mohou být zapotřebí různé přístupy.

I přes rozvíjející se fact-checking se sociální sítě nemohou s fake news vyrovnat. Zejména starší uživatelé to, co je označováno za lež, často vnímají jako tajemství a pravdu, kterou před nimi někdo skrývá. To však neznamená, že starší uživatelé mají horší představu o tom, zda je něco pravda nebo ne. V jedné části studie byli starší lidé dokonce lepší v hodnocení pravdivosti titulků. Současné přístupy k fact-checkingu tedy nejsou nutně nejlepší cestou ke zpomalení šíření fake news. Místo toho, tedy pokud se sociální sítě chtějí efektivněji zaměřit na způsoby, kterými starší dospělí šíří dezinformace, se budou muset podrobněji zabývat mezilidskými vztahy a digitální gramotností.

 

ZDROJ

 

Související

Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Instagram a Facebook si nechají za ověření účtu platit

Meta Verified bude stát 11,99 $ měsíčně na webu nebo 14,99 $ pro uživatele iPhonů. Tato novinka začala nejdříve platit v Austrálii a na Novém Zélandu. Mark Zuckerberg, výkonný ředitel společnosti Meta, uvedl, že tento krok zlepší zabezpečení a autentičnost aplikací sociálních médií. Tento krok...


Musk údajně prosadil změnu algoritmu, aby zvýhodnil své tweety

Elon Musk naléhal na inženýry na Twitteru, aby upravili algoritmus sociální sítě tak, aby upřednostňoval jeho tweety, což vedlo k zahlcení uživatelů Twitteru Muskovými tweety. Uvedl to specializovaný magazín Platformer . Majitel a generální ředitel Twitteru nesl nelibě, že jeho tweet na podporu...